Kemian Nobel jaettiin toimivien evoluutiomekanismien hyödyntämisestä!
"The trio used the same principles of evolution—genetic change and selection—to develop proteins used in a range of fields."
"They have applied the principles of Darwin in test tubes. They have used the molecular understanding we have of the evolutionary process and recreated the process in their labs."
"The most beautiful, complex, and functional objects on the planet have been made by evolution. We can now use evolution to make things that no human knows how to design."
Eli Rottis höpisee omiaan koko ajan!
https://phys.org/news/2018-10-trio-nobel-chemistry-prize-evolution.html
Kemian Nobel evoluutiosta
12
243
Vastaukset
- hlhlhlhl
Hahaa!! Justhan ROT itki miksei kukaan tiedä siitä mitään ja siksi siitä ei kukaan saa Nobelia.
Jos kreationismissa jaettaisiin vastaavaa palkintoa, niin mistä innovaatiosta se jaettaisiin? Vai pölyttyisikö palkinto vuosikymmenestä toiseen kaapissa?
Rahapalkinto olisi kyllä tervetullut. Voin printata itselleni todistuksen ja osallistua arvontaan tutkimuksella ”Ulos katsominen todistaa Jumalasta”. Tuossa 95-sivuisessa ”tutkimuksessa” kirjoittaisin noin 95 sivua evoluutiosta.- ihmistieteen-rajallisuus
Ihminen ei keksi mitään omaa, vaan joutuu jäljittelemään Herran asettaman luonnon toimia.
Ja luonnonlakejakaan ihminen ei pysty lainkaan muuttamaan, ainoastaan alistumaan ja noudattamaan.”Ihminen ei keksi mitään omaa, vaan joutuu jäljittelemään Herran asettaman luonnon toimia.”
Hyvä, että löytyi joku, joka laittaa ihmisten vuosien työn sinne minne se kuuluu...
- ljlkjkljlj
Melko kova takaisku kreationismille. Saapas katsoa, mitä mieltä ratkaisusta on Leisola. ROT on pelkkä pelle, jonka mielipiteillä ei painoarvoa ole.
- Vahinkotaphtui
Mitä sanoo Huhtasaari tähän! Nyt rakkikoirat Nobel-lautakunnan kimppuun. Se on niin, että maailma on litteä ja aurinko kiertää maata!
Voi kuvitella, miten Persujen puoluetoimistossa sanotaan Huhtasaaresta: ”Heh, nainen...!”
- Clauss
Ennustan maalitolppien siirtelyä kreationisteilta. Ehkä salaliittoa heitä vastaan. Ja vähintään väittämää, ettei evoluutiosta ole mitään todisteita. ROT oli jo monta vuotta sitten julistanut evoluution kaatuneeksi. Olikohan 2015. Ja tässä ollaan. Heillä ei ole vieläkään mitään edistystä edes perusopissaan, ja evoluutio on vain vahvistunut. Väite, ettei evoluution tutkiminen tuota mitään murskautui viimeistään tällä. Odotan vieläkin mitä kreationisti on tuottanut.
- Kreationismi.kuopattu
Tänään Hesarissa on hyvä yhteenveto. Esimerkiksi ne kreationistit, jotka väittävät, että evoluutioteoria ei ole "oikeaa tiedettä" voivat mietiskellä jo otsikkoa:
"Evoluution suuntaajat saivat kemian nobelin"
Juttu kertoo myös erinomaisesti evoluution mekanismista ja sen tehokkuudesta ja hyödyllisistä mutaatioista:
"Hän (Arnold) aiheutti SATUNNAISIA mutaatioita geeneissä, jotka vastaavat entsyymin ominaisuuksista. Muunnetut geenit hän sijoitti bakteereihin, jotka tehtailivat tuhansia versioita subtilisiinista. Tämä vaihe vastaa luonnon satunnaista vaihtelua eliöiden perimässä."
"Seuraava vaiheen hän lainasi niin ikään evoluutiolta. Niin kuin luonnossa ympäristö jättää eloon parhaiten siihen sopivat eliöt, samoin Arnold valitsi jatkoon ne entsyymit, jotka toimivat parhaiten tehtävässään."
"Kolmannen sukupolven muunnos pysyi 256 kertaa aktiivisempana dimetyyliformamidi-liuoksessa kuin alkuperäinen subtilisiini."
Karua kertomaa kreationisteille:
1. Geenit määräävät, mitä entsymejä tuoteteen (toisin kuin ROT väittää)
2. Hyödyllisiä mutaatioita on (toisin kuin kaikki kreationistit väittävät)
3. Evoluution mekanismi toimii
https://www.hs.fi/tiede/art-2000005850316.html"Karua kertomaa kreationisteille:
1. Geenit määräävät, mitä entsymejä tuoteteen (toisin kuin ROT väittää)
2. Hyödyllisiä mutaatioita on (toisin kuin kaikki kreationistit väittävät)
3. Evoluution mekanismi toimii"
1. Ensin pitää selvittää, kuka loi geenit?
2. Ensin pitää selvittää, mikä on se hyöty. Jos ihminen syntyy mutaation vaikutuksesta ilman jalkoja, niin totta kai siitä on hyötyä. Ei tarvitse ostaa kenkiä. Mutta onko se kokonaisuuden kannalta hyöty???
3. Mitään evoluution mekanismia ei ole olemassa. Jumala on luonut kaikki luonnonlait. Ei evoluutio ole niitä luonut.
Evoluutioteoriaa ei voitaisi edes laatia, ellei Jumala olisi ensin luonut maailmaa ja luonnonlakeja ja ihmistä. Tämä on karua kertomaa evolutionisteille.
"Alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1:1)Mark5 kirjoitti:
"Karua kertomaa kreationisteille:
1. Geenit määräävät, mitä entsymejä tuoteteen (toisin kuin ROT väittää)
2. Hyödyllisiä mutaatioita on (toisin kuin kaikki kreationistit väittävät)
3. Evoluution mekanismi toimii"
1. Ensin pitää selvittää, kuka loi geenit?
2. Ensin pitää selvittää, mikä on se hyöty. Jos ihminen syntyy mutaation vaikutuksesta ilman jalkoja, niin totta kai siitä on hyötyä. Ei tarvitse ostaa kenkiä. Mutta onko se kokonaisuuden kannalta hyöty???
3. Mitään evoluution mekanismia ei ole olemassa. Jumala on luonut kaikki luonnonlait. Ei evoluutio ole niitä luonut.
Evoluutioteoriaa ei voitaisi edes laatia, ellei Jumala olisi ensin luonut maailmaa ja luonnonlakeja ja ihmistä. Tämä on karua kertomaa evolutionisteille.
"Alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1:1)>>1. Ensin pitää selvittää, kuka loi geenit?<<
Todellakin. Ethän sinä toisessa keskusteluketjussa kyennyt vastaamaan edes yksinkertaisimpiin kysymyksiin siitä luojasta johon uskot.
"Kemian Nobel jaettiin toimivien evoluutiomekanismien hyödyntämisestä!"
Se on vain samaa kuin sokeat antaisivat Nobel-palkinnon toisille sokeille heidän "hyvästä näkökyvystään."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1984029Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572844Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881453Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101229Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71043Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221032- 46984
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt230957- 49936