eivätkä kopioineet muilta, ja sekös xerox-Lauraa harmittaa.
Lapset tekivät oman julisteen
LapsikinTietää
453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lauraa harmittaa se, että Suomen kouluissa opettaja saa aivopestä lapsia. Politiikka ei kuulu kouluun noin, vaan opettamalla kuinka demokratia ja parlamentaarinen järjestelmä toimii. Kyllä työn teettänyt ope on väärässä ja taas politiikot kuten Graan-Lapsonen tahallaan väärin ymmärtää.
Miksi opettajan olisi pitänyt puuttua oppilaiden näkemykseen vaikuttavan julisteen tekemiseen.? Ei kai opettaja ole mikään ajatuspoliisi? Ei kai opettajalla ole oikeutta rajoittaa oppilaiden ilmaisuvapautta? Sitä paisi tuo juliste osui nappiin! Erinomaisesti toteutettu! Laura nyt vouhottaa ihan turhaan tai sitten on vain 3pätoivoinen yritys kerätä poliittisia irtopisteitä.
Huhtasaari jatkaa uhmakkaasti uhriutumista tilanteessa, jossa lapset ottavat kantaa politiikkaan persuille epäedullisesti. Lapset luultavasti etsivät itseään sanomalla kaikesta kaikenlaista.
Persuthan tekevät hariavoimin, että jo imeväiset tulisivat ulkomaalaisvihan tukijoiksi.
”Poikani historian opettaja veti hihastaan persukortin, eli vertasi esim. natsien kristalliyötä persupolitiikkaan ja jos persut pääsee valtaan, niin natsisaksa. Sanoin pojalle ottavani yhteyttä kouluun poliittisesta ja törkeästä leimaamisesta mutta juniori pelkäsi leimautuvansa.”
http://laurahuhtasaari.puheenvuoro.uusisuomi.fi/261958-raukkamaista
Opettaja on sanonut aivan oikein. Pahimmat persukommentit tällä sivustolla uhkailevat suvakkien kuolemalla.
Huhtasaaren touhua seurataessa tulee mieleen , ymmärtääkö kansanedustaja Huhtasaari mistään mitään. Tai voihan toki olla kysymys julkisuudesta hinnalla millä hyvänsä kun ei ymmärrä yhteiskunnan todellisista ongelmista mitään.
lähestyvät, on pakko tehdä jotain josta mainittais. Sais taas esiintyä televiisiossa, ratiossa ja kaiken huippuna ihan talk-showssa. Ja sehän tarkoitus olikin.