Minulla on ikävä sinua, mies

Vaikka ei siinä mitään uutta taida olla, kun varmaan miljardinnen kerran tämän totean.

Mutta sinulla on nykyään se sormus sormessasi, eikä sitä ennenkään tilanne ollut kannaltani kovin helppo, joten ei kai voi mitään. Se oli sinun päätöksesi niin. :'(

36

2146

    Vastaukset 36

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääsisiteteenpäin

      ainakin paremmin kuin tänne kirjoittamalla, jos ottaisit tähän ikävöimääsi mieheen suoraan yhteyttä. Mikset muuten tee sitä, mikä estää?

    • Levollisia_unia

      Jos haluat tietää niin juttele sille miehelle. Ei sormus tarkoita sitä ettetkö saisi ihmiselle jutella ja varmaan puhuminen tekisi hyvää sinulle ja hänelle.

      • Olen kanssasi täysin samaa mieltä nimimerkki "Levollisia_ unia".
        Keskustelu tai jopa sähköpostien vaihto ei ole pettämistä.
        Jos joku on niin suppeakatseinen, että näkee ne pettämisenä,
        en välitä tällaisen henkilön kanssa olla missään tekemisissä.

        T: Ei ap.


      • Mistä muuten nimimerkki "Levollisia_unia" päättelit,
        että ap. olisi varattu, sormusta/sormuksia sormessaan kantava ihminen.
        Onko hän kirjoittanut jossakin, esim. profiilissaan näin?


        T: Ei-ap.


    • Levollisia_unia

      Ihan sen perusteella mitä aloittaja kirjoitti:

      "Mutta sinulla on nykyään se sormus sormessasi, eikä sitä ennenkään tilanne ollut kannaltani kovin helppo, joten ei kai voi mitään"

      En tiedä kuka aloittaja on tai ketä tarkoittaa viestillään. Yleensä nuo asiat selviää vaan juttelemalla ja sitä kautta ihmiset saavat mielenrauhan. selvittämättömät ja avoimet asiat kun painavat ihmismieltä ja asioiden käsittely auttaa ihmisiä pääsemään eteenpäin elämässä.

      Hyviä öitä.

      Ps. Ja tämä viesti on mieheltä, jolla itsellään on sormus kädessä, vasemassa nimettömässä.

      • Olen ihan samaa mieltä kanssasi. Epävarmuudessa ja epätietoisuudessa roikkuminen ja ennen kaikkea siihen jääminen lopullisesti on kaikkein huonoin vaihtoehto kaikkien kannalta.


    • Älä_yritä_mun

      Täytyy olla todella tyhmä, jos varattuun ihastuu.

      • perfectmatch

        Aivan, tai jos varattuna ihastuu, tai jos tyhmään ihastuu, tai jos ilkeään ihastuu, tai kusipäähän ihastuu, tai sopilattomaan ihastuu, tai liian vanhaan ihastuu, tai liian nuoreen ihastuu, tai väärän väriseen ihastuu, tai väärän tasoiseen ihastuu, liian laihaan tai liian lihavaan ihastuu. Niin, mitäs muuta ihastuminen on kuin typerää.


    • Kysyjäkysyy

      Mistä on kysymys?

    • rwhgiguhwigfgi

      Sanoinhan että laitan vanhan kihlasormuksen heti kun pääsen nyksästä eroon. Toimii hyvin esteenä ettei turhaan pääse helposti uusia tunkemaan reviirilleni.
      Jokainen asukoon omissa oloissaan ja mun luokse ei tarvitse kenenkään enää tulla loisimaan.
      Sormuksen kautta aloitukset siirtyvät yksin minulle.

      • Jaa. Minun ei tarvitse huijata enkä sellaista haluaisikaan tehdä.

        Minulla on 2 kultaista sormusta nimettömässäni. Eivätkä ne ole huijausta,
        koska en ole huijari. En ole tottunut elämässäni huijaamaan enkä sumplimaan.
        Minulla on sormukset sormessani, koska olen naimisissa, virallisesti, Suomen lain mukaan.


      • Nimimerkki "rwhgiguhwigfgi " kirjoitit:

        "Sormuksen kautta aloitukset siirtyvät yksin minulle. "

        VASTAAN: Kuulostat erittäin epäilyttävältä ihmiseltä. Kun teet IRL aloitteita sormus sormessa IRL eli "in-real-life". Sinut leimataan takuu varmasti seksin kipeäksi häntäheikiksi, josta innostuvat vain pettämishaluiset, kevytkengät. Mutta sen kuvan kai haluatkin itsestäni antaa.

        Itselläni on sormukset nimettömässä, koska olen todella naimisissa. Ja siksipä en lähestykään ketään fyysisesti, koska se ei olisi oikein, minun mielestäni.

        No, jatkapa sinä huijailevaa elämäntyyliäsi!


    • Katijakaa

      Katia ei pahemmin sormukset haittaa. Ei minkäänlaista kunnioitusta toisten parisuhteeseen. Mutta sitä niittää, mitä kylvää. Onnea et tule saamaan tässä elämässä, etkä seuraavassakaan. Elät seuraavassa elämässä varmaan punaistenlyhtyjan kadulle. Saat jakaa sitä, mitä jaat nytkin.

    • mies.vastaa.näin

      Joskus on mentävä eteenpäin jos "toisesta" ei ota varmuutta mitä hän haluaa...ei voi jäädä roikkumaan epävarmuuteen.

      • eitimantitpaina

        näin se on ja joku killutin jossain sormessa ei paljon paina sitten ellei se ole jonkun järjeston kuten James Bond SPECTRE -sormus :D


      • golffinger

        ... jatkan tuohon.. SPECTRE-organisation: specialised in world wide extortion.


      • Kysymys kuuluukin, teitkö ikinä yhtään mitään saadaksesi tietää, mitä toinen haluaa? Tulitko vastaan/jatkoitko keskustelua, jos toinen uskalsi ottaa yhteyttä? Vai kiistitkö ehkä kaiken aina, kun asiasta yritti puhua?

        Ennen kaikkea, oletko ikinä tullut ajatelleeksi sitä, että se toinen elää ja on elänyt myös siinä samassa epävarmuudessa kuin sinä, tilanteesi takia vain todennäköisesti kymmenen kertaa pahemmassa ja kovemmassa epävarmuudessa kuin sinä? Jos vapaa ihminen ilmaisee ihastumisensa, niin siitä voi jo päätellä, että hän saattaa haluta jotakin, mutta varatun ihmisen ajatuksia ja aikeita ei voi tietää, ellei hän niistä kerro. Vaikka varattu kertoisi ihastumisestaan, niin siltikään toinen ei voi tietää, mitä hän haluaa, jos hän ei sitä kerro. Haluaako jotakin vai ei? Onko valmis tekemään asioita, jotta jostain voisi tulla jotain? Niitä asioita se toinen ei voi tietää, ja voin kertoa, että se aiheuttaa ihan eri sfääreissä olevan epävarmuuden kuin vapaaseen ihmiseen ihastuminen.

        Ainakin omassa tilanteessani minulle itselleni ei ole missään vaiheessa ollut epäselvää, mitä haluan. Olisin halunnut saada elää hänen kanssaan loppuelämäni. Mutta myös sen toisen on tultava asiassa vastaan. Sen sijaan, että aina sopivalla hetkellä "puukottaa" toista kertomalla mitä kaikkea onkaan kotona tehnyt ja vihjannut esim. seksielämästä muiden kanssa kertomalla, kuinka kotona on sellainen positiivinen kannustin liikunnan harrastamiseen... Tämäkö on jonkun mielestä tapa osoittaa, että haluaisin sinut..?

        En ole koskaan maininnut sanallakaan muita miehiä tai vihjaillut siitä ja tästä, joten sikäli epäselvyyttä sen suhteen ei ainakaan olisi pitänyt olla.

        Minulla ainoa syy siihen, miksi kaikki meni niin kuin meni, oli hänen tilanteensa ja se, miten se vaikutti minuun. Toivoisin, että varatut ihmiset osaisivat katsoa tilannetta edes joskus siltä kannalta, millainen tilanne sen toisen kannalta on. Ja että ehkä epämääräisen käytöksen takana on se oma tilanne, se ettei toinen koe voivansa kertoa, mitä haluaa, samalla tavalla kuin vapaalle ihmiselle. Tai edes että ymmärtää sen, kuinka paljon oma tilanne vaikuttaa kaikkeen, ja osaa katsoa asioita laajemmasta näkökulmasta kuin vain siitä omasta perspektiivistään.

        En tiedä, mitä olisin voinut tehdä tai mitä minun olisi pitänyt tehdä, jotta asiat olisivat menneet toisin. Mutta koin, etten voi tunkea kenenkään parisuhteen väliin, vaan miehen on myös tehtävä jotain. Edes jokin ihan pieni juttu, joka olisi antanut viitettä siitä, mitä hän haluaa. Tai edes pystyttävä keskustelemaan asiasta. Jos toisen aloitteen tekeminen ei jännityksestä, epävarmuudesta ja aloitteen tekemisen jännittävyydestä ylipäätään ollut täydellinen, niin silloinkin jutun olisi voinut ohjata oikeille raiteille, kun toinen oli ylipäätään uskaltanut keskusteluyhteyden avata. En tiedä, mitä hän toivoi? Että vedän hänet pois hänen vanhasta parisuhteestaan, sitäkö? Tietysti parasta olisi ollut, jos olisin ehtinyt tehdä aloitteen tai kertoa tunteistani ennen kuin kuulin hänen tilanteestaan, mutta sitä ei ehtinyt tapahtua.


      • Ja ehkä kaikkein olennaisin kysymys tulee tässä:

        Kerroitko hänelle ikinä, mitä sinä itse haluat?

        Hän ei kertonut minulle sitä. Ei edes vihjannut puolella sanallakaan.


      • mies.vastaa.näin
        Haluaisintietää kirjoitti:

        Ja ehkä kaikkein olennaisin kysymys tulee tässä:

        Kerroitko hänelle ikinä, mitä sinä itse haluat?

        Hän ei kertonut minulle sitä. Ei edes vihjannut puolella sanallakaan.

        Ei sovi nuo kertomasi minun tilateeseen.
        Hän ei selvästikkään sinua halunnut joten siirry elämässä eteenpäin. Turhaa haikailet miestä joka ei sinua halunnut.


      • mies.vastaa.näin kirjoitti:

        Ei sovi nuo kertomasi minun tilateeseen.
        Hän ei selvästikkään sinua halunnut joten siirry elämässä eteenpäin. Turhaa haikailet miestä joka ei sinua halunnut.

        Saako kysyä, millainen sinun tilanteesi hänen kanssaan on/oli? Ja miten asiat menivät, jotta päädyit siirtymään eteenpäin?


      • mies.vastaa.näin kirjoitti:

        Ei sovi nuo kertomasi minun tilateeseen.
        Hän ei selvästikkään sinua halunnut joten siirry elämässä eteenpäin. Turhaa haikailet miestä joka ei sinua halunnut.

        Ja ymmärrän kyllä tämän. Montaa asiaa tässä vain en ymmärrä. Välillä käy mielessä, halusiko hän vain leikkiä minulla..?


      • mies.vastaa.näin
        Haluaisintietää kirjoitti:

        Saako kysyä, millainen sinun tilanteesi hänen kanssaan on/oli? Ja miten asiat menivät, jotta päädyit siirtymään eteenpäin?

        Yleensä se, että kumpikin tietää, että tämän minä haluan johtaa rakkauteen. Epävarmuus ja tietynlainen "vaikeasti tavoiteltavan" esittäminen ei johda mihinkään hyvään. Tämä siis ihan yleisellä tasolla.


      • mies.vastaa.näin kirjoitti:

        Yleensä se, että kumpikin tietää, että tämän minä haluan johtaa rakkauteen. Epävarmuus ja tietynlainen "vaikeasti tavoiteltavan" esittäminen ei johda mihinkään hyvään. Tämä siis ihan yleisellä tasolla.

        Olen tästä ihan samaa mieltä kanssasi. Siksi en ymmärräkään hänen tapaansa työntää minua kauemmas kertomalla tuollaisia asioita, joista kirjoitin.

        Minulla taas ehkä haasteena oli se, että minun on tällä hetkellä tietyissä paikoissa vähän suojeltava itseäni, ettei tule paniikkia tms., ja se taas saattaa johtaa vääriin signaaleihin, jotka kuitenkin ovat tahattomia, eivätkä liity häneen. Yksi niistä paikoista on ikävä kyllä se paikka, jossa yleensä nähdään, ja sen vuoksi olisinkin toivonut, että oltaisiin voitu nähdä myös muualla. Olisin pystynyt näyttämään paremmin omat tunteeni.


    • Näköjään ihan sama, miten (pieleen) asiat ovat menneet. Rakastan häntä silti, rakastan vain. Tuntuu täysin tyhjältä ilman häntä. Kuin puolet minusta puuttuisi. Tai oikeastaan pikemminkin hänen kanssaan minulla on kaikki ja ilman häntä tyhjyys.

    • Täytyy palata kirjoittamaan tänne vielä sen verran, että minulla olisi sinulle niin paljon asiaa, puhuttavaa, kerrottavaa ja höpötettävää, etten tiedä, mistä aloittaisin. Välillä voisin pussailla sinua. Olisitpa täällä. Voin kuvitella sinut niin hyvin tuohon sohvalleni tietokoneesi ääreen, kuuntelemaan (ehkä), hymyilemään ja nyökkäilemään. Välillä katsoisit minua pidempään. Ja sitten rummuttelisit täällä kaikenlaisia asioita, jotka eteesi tulisi. Olisi ihanaa, jos olisit täällä rummuttelemassa. :)

      • Ja vielä ennen nukkumista, jos nyt ihan rehellinen olen, niin oltaisiinpa MEIDÄN kotonamme.


    • Ikävä sinua, mies. Aina vaan.

    • Saisinpa joskus kertoa ja osoittaa, kuinka paljon rakastan sinua.

    • Ajatusvaan

      Jos hän on siirtynyt elämässään eteenpäin niin unohda. Anna hänen elää omaa elämäänsä ja elä omaasi. Katse kohti uusia tuulia.

      • Keneltä tämä viesti on? Haluaisin tietää, jos on häneltä ja myös sen, jos ei ole.


    • Hyvää yötä, mies! Ikävä sinua.

      • eivarmastiole

        Jos olisi niin laittaisit oikeasti suoraan viestiä, jossa kertoisit siitä.


    • Aikamatkaaaja

      Olisi huiman hienoa tietää mille aikasektorille ikäväsi alkoi ja vuosi oli??????
      No se helpottaisi mutta hauskaahan se on täällä kirjoitella tietäen itsekkin sen toivotonta olevan. Ikävissäin......

    • Hyvää yötä, mies! Rakastan sinua. Enemmän kuin mitään tässä maailmassa. Olet tärkeintä ja parasta, mitä elämässäni on koskaan ollut. Ja rakastan sinua aina, tiedän sen, joka päivä vaan vielä enemmän. Toivottavasti sinä tiedät sen.

      • porsseonhuonokuinjaguar

        Tietystikin ymmärrän jos tarkoitit minua, minua pelottaa oikeasti jos jotkut nuoret naiset alkavat ryhmittäin ja melkein kuin armeijana hyökkäämään minun kimppuuni.

        Tuollaisessa pelkäisin vaan sellaista että, jos on monia tyttöjä ja miten valita jne..


    • järkkäri.koppi

      Jaa, että ei.mia sammu ja nyt ammu uusvanha jannu

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      67
      1161
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      45
      865
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      781
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      699
    7. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      693
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      685
    9. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      12
      624
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      117
      578
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      575
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      539
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      515
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      508
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      114
      465
    18. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      148
      451
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      446
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    Aihe