Tietääkö kukaan varmatietona, että vaikuttaako työnantajan ottama rahastoeläkevakuutus ansiosidonnaiseen päivärahaan? Jos vaikuttaa, niin miten? Jos siis nostaa sen jossain vaiheessa ja saa kuitenkin tuota ansiosidonnaista. Kiitos vastauksista etukäteen.
onko tietoa?
6
561
Vastaukset
- Työttömyysasia
Tuon saanet selville kysymällä työttömyysasiantuntijoilta, esim työttömyyskassasta. Ei oikein liity eläkesäästämiseen tai eläkeasioihin ylipäänsäkään.
- turhaaurputusta
Rahastoeläkevakuutus eli eläke kuin eläke.
- Minkinhaluantietää
Eläkesäästäminen on otsikko. Rahastoeläkevakuutus on eläkesäästämistä!
- Työttömyysasia
Minkinhaluantietää kirjoitti:
Eläkesäästäminen on otsikko. Rahastoeläkevakuutus on eläkesäästämistä!
Kysymyshän kuului vaikuttaako rahastoeläkevakuutus työttömyysturvaan eli ansiosidonnaiseen päivärahaan. Ja sehän on työttömyysturvaan liittyvä kysymys, ei eläkkeeseen.
Ja siihen osaa työttömyyskassa varmastikin vastata. Voi tietysti täälläkin joku työttömyysturvaa tunteva osata, joten kyllä kysyä tietysti saa täälläkin.
Tarkoitukseni oli vain auttaa neuvollani, ei muuta. Ei pidä tulkita kirjoitustani miksikään muuksi.
- asioitaselvitellyt
Ainakin TYÖNANTAJAN ottama eläkevakuutustus vaikuttaa ansiosidonnaista alentavasti. ITSEotettu EI. OVEn saa kyllä anssin päälle.
Käytännössä TYÖNANTAJAN ottamat vakuutukset on lähes mahdotonta purkaa ennen eläkeikää ilman, että ne vaikuttavat etuuksiin.
Tietysti jos joku pystyy kertomaan vakuuttavasti miten se tapahtuu niin kuuntelen mielelläni.- Näinkuulin
Vuoden työttömänä jos olet ollut, niin voi nostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651606
- 104931
- 75753
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17618ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;188428- 26419