Tietääkö kukaan varmatietona, että vaikuttaako työnantajan ottama rahastoeläkevakuutus ansiosidonnaiseen päivärahaan? Jos vaikuttaa, niin miten? Jos siis nostaa sen jossain vaiheessa ja saa kuitenkin tuota ansiosidonnaista. Kiitos vastauksista etukäteen.
onko tietoa?
6
550
Vastaukset
- Työttömyysasia
Tuon saanet selville kysymällä työttömyysasiantuntijoilta, esim työttömyyskassasta. Ei oikein liity eläkesäästämiseen tai eläkeasioihin ylipäänsäkään.
- turhaaurputusta
Rahastoeläkevakuutus eli eläke kuin eläke.
- Minkinhaluantietää
Eläkesäästäminen on otsikko. Rahastoeläkevakuutus on eläkesäästämistä!
- Työttömyysasia
Minkinhaluantietää kirjoitti:
Eläkesäästäminen on otsikko. Rahastoeläkevakuutus on eläkesäästämistä!
Kysymyshän kuului vaikuttaako rahastoeläkevakuutus työttömyysturvaan eli ansiosidonnaiseen päivärahaan. Ja sehän on työttömyysturvaan liittyvä kysymys, ei eläkkeeseen.
Ja siihen osaa työttömyyskassa varmastikin vastata. Voi tietysti täälläkin joku työttömyysturvaa tunteva osata, joten kyllä kysyä tietysti saa täälläkin.
Tarkoitukseni oli vain auttaa neuvollani, ei muuta. Ei pidä tulkita kirjoitustani miksikään muuksi.
- asioitaselvitellyt
Ainakin TYÖNANTAJAN ottama eläkevakuutustus vaikuttaa ansiosidonnaista alentavasti. ITSEotettu EI. OVEn saa kyllä anssin päälle.
Käytännössä TYÖNANTAJAN ottamat vakuutukset on lähes mahdotonta purkaa ennen eläkeikää ilman, että ne vaikuttavat etuuksiin.
Tietysti jos joku pystyy kertomaan vakuuttavasti miten se tapahtuu niin kuuntelen mielelläni.- Näinkuulin
Vuoden työttömänä jos olet ollut, niin voi nostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4523363SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1102579Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842122Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1601937- 1461755
- 941556
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi341457Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3301275Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li321255Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021079