Sato talon ovea ei lukita yöksi

Vaan_se

Pidetään auki, näin pimeästi asuvatkin pääsevät helposti yötämyöten kotiinsa.
Ulko-ovessa oleva tuloste oven kiinnipitämisestä taitaa olla pelkkä vitsi, sillä ovea ei edes saa kiinni. Sähkölukko ajastuksella voisi olla enemmän tätä päivää tai ovikoodi.

7

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukkoöljyä

      Se on isännöitsijän asia hoitaa niin, että ovet pysyy päivisin lukittuna. Jos ovet on sittenkin auki, syy voi löytyä huoltomiehestä tai asukkaasta, joka hyötyy, kun lukko ei toimi. Ole yhteydessä tekniseen isännöitsijän. Huoltofirman kuuluu kunnostaa lukko.

    • Rauhatalossanyt

      Tämä tarina on niin tuttua muutaman vuoden takaa. Seinänaapurin somalit (vaihtelevasti 10-15) pitivät kyllä huolen, että rapun ovi oli joko aina auki, tai lukitus rikottiin. En edes muista, kuinka monta kertaa heidän n.4 vuoden asumisensa aikana ilmoitin huoltoon ja isännöitsijälle heidän lukon rikkomisestaan.
      He jopa meinasivät käydä kimppuuni ulkona kävellessäni, koska tiesivät, että minä hoidin aina lukot kuntoon, niinkuin kaikkien muidenkin asukkaiden turvallisuuden huomioonottaen on tehtävä.
      Kuinkahan paljon nekin lukkosepän palkkiot vuokraa korottivat. Puhumattakaan remontista, jota kyseiseen asuntoon heidän, Jumalan kiitos, pois muutettuaan, pari viikkoa tehtiin.
      Voisin kertoa ko.asukkaista enemmänkin, mutta en enää edes halua muistella sitä vuosien painajaista.
      Ja, kyllä. SATO on kyseessä.

      • Mohammed26

        Rasisti!


    • että

      Eihän siellä tarvita lukkoja, ei niin tyhmää tomppelia ole, joka sinne rakennukseen haluaa vapaaehtoisesti.

    • tailetuolouse

      Mikähän pakottava tarve juurikin somaleilla on pitää rapun ulko-ovea auki siis siinä haassa. Monessa talossa jossa heitä asuu niin tosi usein ovet auki myös sellainen ovi joka normaalisti olisi avaimella tai koodilla avattava ovi. Tietääkö joku somali asiantuntija tätä?

    • hei.muumi

      Ei muumitaloa lukita yöksi hei muumi.

    • Rauhatalossanyt

      Tähän kysymykseen on olemassa yhtä yksinkertainen vastaus kuin somalitkin.
      Oven on oltava auki herrojen tulla sisään siihen vuorokaudenaikaan kuin somaliherrat haluavat taloon saapua. Siitä asiasta ei neuvotella.
      Somaliylpeydet saapuvat kotiinsa vaikka neljältä yöllä, ja alkavat sen jälkeen pelaamaan koripalloa. Tämän olen itse kokenut ja kuullut. Somaliherraskansa nukkui kyllä päivät sikeitä, ja silloin eläkeläinenkin sai nukkua.
      Tästä helvetin helvetistä on vuosia aikaa, mutta aina kun joku asunto meidän 8 huoneiston talosta vapautuu, niin panikoin pelosta, että mustia puikulapäitä alkaa taas taloon lappamaan. En usko, että jaksaisin enää. Siis en...jaksa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4266
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2745
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      545
      1377
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1311
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe