Hei,
Olen yliopistollisen sairaalan osastolla nyt neljättä päivää 2 viikon hoitonjaksosta. Ensinnäkin sen sanon, että koen, että täällä on ihan hyvä olla, ja minulla ei sinänsä mitään täällä vastaan olemista ole, sillä koen, että olen liian laiha. Kuitenkin, minua häiritsee ihan hirveästi se, että lääkärini ei ole juuri kertonut minulle mitään. Ensinnäkin hän sanoi, että hoitojakso on ehdottomasti (ainakin) 10 päivää, ja että siitä ei voi joustaa. Sitten pari päivää myöhemmin hän sanoi, ettei kymmenen päivän mininimi onnistukaan, koska sunnuntaisin ei kotiuteta!
En ole täällä missään pakkohoidossa, vaan tulin vapaaehtoisesti, ja kysynkin että voinko PERIAATTEESSA lähteä täältä milloin vain pois? (en kysy, että onko se järkevä ratkaisu, vaan lähinnä oikeuksiini viitaten).
Toinen asia, joka häiritsee on, ettei minulla ole hajuakaan paljonko täällä ollessa nenämahaletkuruokinnassa ( syön kaiken ruoan, jonka tarjoavat, jotta pääsisin pois nopeasti) lihoo, joka myös ahdistaa, koska pelkään, että kun menen kotiin ja astun vaa'alle, alan uudelleen laihduttamaan.
Myöskään psykologia/psykiatrian en ole voinut tavata, ja syömisestä on tullut yhtä itkemistä, kun olen niin ahdistunut. Periaatteessa koen, että olisin mieluummin kotona syömässä yksin kuin täällä, sillä olen niin ahdistuneessa mielentilassa, että luulen sen haittaavan parantumisprosessiani.
Toivon ihan asiallisia vastauksia, kiitos etukäteen.
Nenämahaletku ja osastohoito
anonyymiorava
1
495
Vastaukset
- nervy
Vapaaehtoisena pääsee periaatteessa pois milloin haluaa, mutta jos lääkärisi katsoo sinun täyttävän pakkohoidon kriteerit, tekee lääkäri helposti lähetteen pakkohoitoon(M1). Tämän jälkeen lääkäri voi pitää sinua 3 kk hoidossa, ennenkuin pakkohoidon tarpeesi on lain mukaan tarkastettava uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaisten kannatus enää 12,9%
Perussuomalaisten kannatus laskee edelleen kuntavaaleissa. Kannatus sulaa kuin kevälumi auringossa. Onkos tuo ihme, kun65227465MTV: Stubbin turvamies ampui itsensä haulikolla virka-asunnon kellarissa
Kaksi korkean turvaluokituksen poliisia on ampunut itsensä virantoimituksessa lyhyen ajan sisällä. Marraskuussa tasavall2052454- 1171810
Perussuomalaiset leikkaa suomalaisilta enemmän kuin mikään puolue ikinä on leikannut
Suomalaisia pitää auttaa ensin, uskottelivat kehitysavun leikkausten kapellimestarit Purra ja Tavio. Kannattajat äänest31776Amerikka vajoamassa diktatuuriksi?
Trumpin ja Muskin -koalitio on ravistelee amerikkalaisen demokratian perusteita. Republikaanienemmistöinen kongressi on3121739Bachelor-Joonas sekstasi toisen naisen kanssa - Tästä syystä valitsi kuitenkin Monican: "Nyt mun..."
Bachelor Suomi -realityssä koitti lopullisen valinnan hetki. Paljon onnea ja lykkyä rakkauteen Joonas ja Monica! Lue l301478- 1001442
- 691440
Suurimman osan ajasta tuntuu, että turha toivo
mutta sitten hetkittäin tulee tunne, että jotain sittenkin voi olla. Mistä tämä tulee? Sen olen tiedostanut, että sinä o111356Miksi en antautunut sulle mies?
Vaikka olin ihastunut... Vaikka tunsin olevani turvassa sun seurassa... Vaikka sä olisit halunnut... Vaikka mä olisin1471354