Suomi ei ole vieläkään vapautunut

Kun seuraa tätä ulko- ja turvallisuuspoliittista keskustelua, tulee surulliseksi.

Suomi ei ole vieläkään vapautunut 1809-1991 (1994) kestäneestä ikeestä vieläkään.
597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Niin synkkää tarua ei ole kuultu konsa, kuin Julian ja hänen Romeonsa" riimitteli vanha kunnon Shakespeare aikoinaan.

Tämä synkkyys on tarttunut joihinkin nykypäivän suomalaisiin.

Iltalukemisinani on ollut kaksi menneiden vuosikymmenten polittikasta kertovaa kirjaa.

Suvi-Anne Siimes purkaa sydämensä traumoja pari vuotta sitten ilmetyneessä kirjassaan "Politiikan piilokuvat" vavahduttavasti, miten häntä ahdistaa jatkuva painajainen. Mielen pohjalta kumpuavat alati lapsuuden ja nuoruuden muistot, joissa rytmikäs ääni hokee "Kekkonen, Kekkonen, Kekkonen"

Että osaakin olla surkea kohtalo Siimeksellä ja hänen kohtalotovereillaan.

Valoisampia maailmankuvia saan lukea tuoreemmasta kirjasta, tuon Suvi-Annen painajaista läheltä seuranneelta kenraalilta, nykyisestä historian tutkijalta ja kirjailijalta Esa Seppäseltä.

Hän kuvaa kirjassaan "Miekkailija vastaan tulivuori" Urho Kekkosen ja Nikita Hrutshevin suhteita ja niiden vaikutuksia kansakuntamme kohtaloihin.

Tässä yksi pieni, mutta tärkeästä, tähän päivään kantaneesta asiasta: Suomi selvisi yöpakkasista ja noottikriisistä. Kirjassaan Seppänen väittää, että nimenomaan harvinaisen hyvät henkilösuhteet maiden välillä antoivat Suomelle myös mahdollisuuden liittyä 1960- luvulla Länsi-Euroopan taloudelliseen järjestelmään Eftaan ja vuonna 1973 EEC:hen

Ja sitten Seppänen kirjoittaa kuin suoraan näille vielä "ikeessä" voivotteleville kyynisille pessimisteille " Nyt olemme EU:ssa. Tämän sillan ensimmäiset pilarit lyötiin pystyyn 1960-luvulla"

Äänestä
  • ...

    Äänestä

  • ...

    Äänestä

  • Otsikossa hymiö kirjoitti:

    ...

    5.10.1973, Brysselissä Euroopan Talousyhteisön päämajassa, allekirjoitettiin Suomen vapaakauppasopimus EEC:n kanssa.

    Lähde; vaikkapa MMM 1974 Otava

    Äänestä

  • Ettei tarvitse hymiötä its... kirjoitti:

    5.10.1973, Brysselissä Euroopan Talousyhteisön päämajassa, allekirjoitettiin Suomen vapaakauppasopimus EEC:n kanssa.

    Lähde; vaikkapa MMM 1974 Otava

    ...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulevien sukupolvien puolesta kirjoitti:

Kun seuraa tätä ulko- ja turvallisuuspoliittista keskustelua, tulee surulliseksi.

Suomi ei ole vieläkään vapautunut 1809-1991 (1994) kestäneestä ikeestä vieläkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu