Muistini nostaa esiin kunnan päättäjien hävittämää yhteistä omaisuuttamme ..hmm alkaen 1980-luvulta. Haastan teitä muita enemmän tietäviä ja faktaa muistavia kertomaan, mitä olette nähneet. lukeneet, kuulleet ja itse jopa mukana olleena päättäjänä, mikä omaisuus meni jälkiä jättämättä? Ja toisaalta, miten on niin maa,-metsä,-kiinteistöomaisuuksia kuin osakeomistuksia kaupattu, ja kenelle ja mitä on tullut kaupankäynnin vastineeksi meillä kakille?
On reteesti myyty ja mäkätetty kauppoja kritisoiville "sinä et mitään ymmärrä, ole hiljaa"
1. Revon sähkö
2.metsää satoja hehtaareita maapohjineen, yksityisille, suursijoittajille jne
3.ranta-alueita yksityisille lomapaikoiksi, IsoHiekka, siinä meni paras rantamaisema pilkoiksi, siihen olisi rakentunut pohjois-pohjanmaan loistavin loma-ja virkistysalue..
4.koulukiinteistöjä ainakin 10 kpl, pilkkahinnoilla jos mihinkin kuljaukseen
5.vanhainkoti Köpsi
Jatka sinä luetteloa..minulta loppui kyky niellä eri aikojen päättäjien perikatokonnailua.
Mitä olemme saaneet kaivoksen yhteisöveroilla? Mitä 1-5 kohtien kaupanteon vastineena? Syöty on ja juotu, ja varmasti salassa n****kin, joku on jäänyt rysänpäältä kiinni, eräät "hyvikset" jättäytyivät, palasivat ja hävityksen kauhistus repesi irti, helvetti on valloillaan kunnan kassavirran ulosviratuksessa.
On reteesti myyty ja mäkätetty kauppoja kritisoiville "sinä et mitään ymmärrä, ole hiljaa"
1. Revon sähkö
2.metsää satoja hehtaareita maapohjineen, yksityisille, suursijoittajille jne
3.ranta-alueita yksityisille lomapaikoiksi, IsoHiekka, siinä meni paras rantamaisema pilkoiksi, siihen olisi rakentunut pohjois-pohjanmaan loistavin loma-ja virkistysalue..
4.koulukiinteistöjä ainakin 10 kpl, pilkkahinnoilla jos mihinkin kuljaukseen
5.vanhainkoti Köpsi
Jatka sinä luetteloa..minulta loppui kyky niellä eri aikojen päättäjien perikatokonnailua.
Mitä olemme saaneet kaivoksen yhteisöveroilla? Mitä 1-5 kohtien kaupanteon vastineena? Syöty on ja juotu, ja varmasti salassa n****kin, joku on jäänyt rysänpäältä kiinni, eräät "hyvikset" jättäytyivät, palasivat ja hävityksen kauhistus repesi irti, helvetti on valloillaan kunnan kassavirran ulosviratuksessa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Oltaisiin miljonäärejä lähes jokainen, kun noista olisi jaettu meille, voittorahat. asukkaita on enää himpun verran 5000 hlöä.
Oltaisiin, mentäisiin, tultaisiin....... Ei noilla puheilla pääse eteenpäin, junnaa paikoillaan.
Niinkö, onko kunnan talous MYYNNEISTÄ kohentunut? Kunnan talous ei ole suinkaan pelkästään junnannut paikoillaan, vaan se on valunut perä edellä naapurien kitaan päätekijöiden puheilla ja kotikutoisilla pilvilinnoilla, jatkaa tänäänkin ja jatkuen jatkumona huomenna.
Mitä suurempi enemmistövalta, sen vakuuttavammin kuntatalous on peruuttanut aina vaan heikompaan tilanteeseen ---Päätepysäkki on jo aikaa sitten tehty. Ja se on..!
Eikö taloustilanteen OLISIKIN pitänyt kohentua myyntimiestoiminnoilla? Mihin rahat ovat uponneet, hauskanpitoon ja valtaistuimella istumiseen, vai mitä?
Kaupungin arkistot pitää turvata. Siellä taitaa huseerata kuka vain. Jos oikeata tietoa ymmärretty laittaa ylös. Sieltä pitää selvitä oikeat ja väärät asiat. Seltä selvitys, mihin rahaa huseerattu. Tietysti, jos pitkäkyntiset liiviinsä huitanneet, niin aina hankalampi, mutta kuitenkin.
"Yksinäisiä ristiretkeläisiä tulee ja menee, mutta entäpä, jos kunnassa on meneillään kaikkien sota kaikkia vastaan?
Nelostien tuntumassa Pohjois-Pohjanmaalla sijaitseva Pyhäjärvi kilpailee Suomen riitaisimman kunnan tittelistä. Vajaan kuuden tuhannen asukkaan kaupungin poliittiset sotkut ovat niin moninaiset, että niiden ymmärtämiseen tarvittaisiin machiavellilaista mieltä ja syventävät opinnot psykologiasta, valtio-opista ja taloustieteistä.
Pyhäjärvellä on riidelty kaikesta mahdollisesta, jopa kaupungin keskustaan pystytetystä hiihtäjä Helena Takalon alastonpatsaasta.
Lehtiotsikot parilta viime vuodelta ovat paljonpuhuvia:
”Pyhäjärven valtuustossa paloi pinna. Pyhäjärven valtuusto muuttui varjokokoukseksi. Pyhäjärven johtamiskriisi kärjistyy. Pyhäjärven poliittinen myrsky hajotti valtuustoryhmän. Pyhäjärvi erotti puheenjohtajan. Lähestyvät kuntavaalit repivät Pyhäjärven kahtia.”
Mutta Pyhäjärvi ei ole pelkkä kuntakartan kuriositeetti. Kiistojen ytimessä on mitä ajankohtaisin sisäpoliittinen kysymys: missä määrin kunnan pitäisi saada säilyttää itsenäisyytensä?
Pyhäjärven päättäjät neuvottelivat neliapilakuntaliitoksesta Haapajärven, Kärsämäen ja Reisjärven kanssa vuonna 2007. Kaupungissa kyti kuitenkin vahva kapinahenki, syntyi itsenäisyyden puolesta taistellut Pro Pyhäjärvi -liike. Se keräsi yli 2 000 nimeä adressiin, jolla vaadittiin liitoksesta neuvoa-antavaa kansanäänestystä.
Kaupunginhallituksen tuolloinen puheenjohtaja Paavo Leskinen (kesk) kannatti neliapilaa. Hän sai kaupunkilaisten vihat niskoilleen: Leskistä verrattiin majuri Quislingiin, kansallissosialistisen Saksan miehittämän Norjan nukkehallituksen johtajaan. Myös Leskinen sattui olemaan sotilasarvoltaan majuri. Hänelle lähetettiin pre paid -liittymien kautta tappouhkauksia, ja netin keskustelupalstoilla uhkailtiin kesämökin polttamisella.
Kaupunginvaltuusto päätti olla järjestämättä kansanäänestystä ja hyväksyi kuntaliitoksen äänin 17-10. Hanke kaatui vasta, kun Reisjärven ja Kärsämäen valtuutetut torjuivat sen."
Toisinkin päin on kiinteää ja irtainta siirtynyt. On yksityisiltä hankittu kunnan perusresursseiksi muun muassa monitoimijäähalli ja lisäksi lentokenttäyhtiön osakkeita. Lentoasemalta sitten kelpaa veronmaksajien matkustaa käden käänteessä vaikkapa tapaamaan Arkadianmäen vaikuttajia.
Jäänevät muistomerkeiksi, nämä "järjenjättiläisten hankinnat", lentokenttä ja jäähalli.
Väitän että lentokentästä on yhtä vähän hyötyä kuntalaisille, kuin mitä olisi polkupyörästä, missä ei ketjuja.Polkea periaatteessa voi, mutta aina vaan on perillepääsy lähtemistä vaille vaiheessa.
Tai jäähallista, koska sillä on ollut samanverran vetovoimaa asukasluvun muuttovoimaan ja väen lisääntymiseen kuin mitä on näkyvää kahden kyvyttömän, haluttoman ja hampaattoman petipuuhista.
Jos kunta ei ylläpitäisi lentokenttää ja jäähallia, saattaisi harrastajien määrä vähentyä, kun harrastuksesta pitäisi maksaa toteutuneiden kulujen mukaan.
juu, puhutaan sitten asioista oikeilla kriteereillä.
montako lentoharrastajaa meillä on? kaksi-kolme? Köyhillä ei varaa ostaa hupilentsikkaa lentelyhupailuun.
Voi liitelyn laateluu
no jäähalli, tosihan se on jotta ko harrastus on hintavaa...eikö olisi muuta energian ja hien ympäristöä?
Luistelkaa ja taklatkaa nyt, ja oikeesti nauttikaa ...ei tämä kuntaveroväki enää kauan jaksa kannatella kaikenkarvaisia poppoita.
Noita pienien hallien ostoja yksitysiltä voi vaan ihmetellä.
hökkelikyläksi täällä on runsaat harrastusneliöt ylläpidettävänä.
Teknisessä ja sivitystyksessä sattuu olemaan suunnittelu-ja laskutaidottomia, meinaan, kun jotain palikkaa liikauttaa esim. kiinteistöjeen ,koulujen, lakkautamisella, niin mitä kustantaa siitä alkava lapsitsunami? Tai kirjastotsunami? Tai kunnostustsunami?
Tai mitä kustantaa muutostyöt, ja mitä meinaa kaupungin taloudelle vaikka se, että jos yksi suljettu koulu=100 000 e säästöä onkin yksi kaksi 300 000 e menopuolelle lisää syystä, että on järjestettävä lapsille oppimistilaa....jne--
Kaupungintalossa ovat niin pihalla kuin lumiukot vesisateessa, mutu-tunnusluvut kielen päällä sulavat, ja väitän että virastolta eivät taida antaa valtuutetuille edes lähestulkoon paikkansapitäviä laskelmia--kas kun he eivät kertakaikkiaan osaa laskea kymmenen vuoden päähän saati yhden vuoden päähän muutokseen kuluvia menoeriä...
Kertolaskut, jakolaskut, yhteenlasku ja miinuslasku---ne ovat vissiin Pyhäjärven virkamiehille outo yhtälö koulureformissa
Iineksellä perä huutaa!Ruplattaa ja eurottaa!
Koko tämä ketju täyttä paskanjauhantaa, taisi olla hieno sunnuntaipäivä kun ei ollut parempaa tekemistä! Revon Sähköstä saatuja rahoja on sijoitettu hyvällä tuotolla, ks. hallituksen esityslista tänään! Tuottojakin on kirjattu 4 miljoonaa ja pääomaa vielä sijoitussalkuissa 10 miljoonaa! Kannattaisi käydä siellä oman postilaatikon toisellakin puolella niin saattais asiat saada uusia mittasuhteita! Tuo viimeinen koulujen lakkautusten kritisoija ei ymmärrä sitä että jotkut maksut on kertaluonteisia kun taas joitakin maksetaan joka vuosi! 300.000 kertakustannus kannattaa maksaa jos joka vuosi säästetään 100.000€! Isoja lukuja tietenkin ymmärtää!
paljoa se Attealkaa vetämään mummoista?, 100 mummoa on jo 4 milijoonaa vuodessa
joten Revonhännällä ei pitkälle juosta!
"pyhikset ei ymmärrä todellista iiliäistä joka imee teidät kuiviin, nimi on Attendon!
#mummot joita ylenkatsotte vetää teiltä munat!
Kaksi vuotta lisäaikaa kouluille ei kaada kuntaa eikä aiheuta lisämaksuja. Päinvastoin kun ei lähdetä huuhaamaan kirjaston siirtoja eikä uusia rakennelmia säästämme. Ja tuloja saadaan kun huuhaa menot valtuusto laittaa perintään sillä veronmaksajien miljoona tulkoon sieltä missä menotkin on aiheutettu. Onhan se mukavaa kun veronmaksajain kukkarolla huserataan, vastuu painakoon ja noiden konsulttien käyttö on ollut suurta. Paljonkohan niihin on uponnut? Tosiaan missä on virkamiesten laskutaidot, ei näin pienessä kunnassa tarvita apukokkia, taidon pitäisi riittää paikallistasolla valituilla.
Olisin terve jos en olisi sairas.
Myö teemma eriävän mielipiteen.
Ensin myytiin mummot, sitten vietiin astiat,sitten vietiin luutut ja lakanat seuraavaksi taulut ja huonekalut kylläpä kaupungin talous kohenee ryminällä kun joutaa kaupungin ylin johto ja selänteen johtajat kirpputoria pitämään, kai ne tavarat tulee jo joulumyyntiin vai meneekö ne kenties niinkuin muutkin kaupungin tavarat sulle mulle tyyliin. Viekää tuhkatkin pesästä ja ahneella on p'''''''' loppu.