Babylonian rikkain mies

Viime viikolla kirjastossa käteeni osui George S. Clasonin kirjoittama kirja Babylonin rikkain mies ( suom. Timo Utterström). Olen nyt suorastaan kahminut kirjan tarinoita.
Vaikka kirjan tarinat sijoittuvat muinaiseen Babyloniaan, noin 5000.n vuoden taakse, tuntuu että näitä opetuksia olisi syytä vielä tänäkin päivänä noudattaa.
" Kaikista tienaamastasi rahasta laita ensin kymmenys itsellesi säästöön. Ja laita nämä säästöt poikimaan sinulle lisää rahaa"...
Onko teistä kukaan lukenut kirjaa ja kokeillut neuvoja oikeassa elämässä?

2

1728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgdgfdggfdgd

      Olen lukenut toki tuon kirjan ja se on ihan viihdyttävä. Mutta tietenkin oikeasti tarinat on kirjoitettu 1920-luvulla, ei sitä aiemmin (ehkä itsekin tiesit tuon). Kyseessä on siis oikeasti tietokirja, jonka tarinat on täysin fiktiiviä ja keksitty vasta nykyaikana. Tarinoiden sijoittaminen menneisyyteen on vain tehty, jotta kirja vetoaisi mahdollisimman suureen yleisöön.

      Itse laitan tosin noin 30% säästöön joka kuukausi, joten kolminkertaistan tuon ohjeen. Mutta toki 10% on hyvä alku...

      • Anonyymi

        Aloittaja taitaa kyllä ymmärtää, että tarinat ovat fiktiivisiä. Hänhän kommentoi, että "kirjan tarinat sijoittuvat nuinaiseen babyloniaan..."

        Itse aloin juuri lukemaan ko.kirjaa ja sitä ei malttaisi millään lopettaa. On niin mukaansatempaava.

        Uskon, että rahanteko ei ole taikuutta vaan juurikin nup yksinkertaiset neuvot pätevät niin nykyaikana kuin myös 5000v sitten. Eli todellakin uskon olevan hyödyksi. Suosittelen myös kirjaa.nimeltä Menesty (kirj.napoleon hill). Vaataavalla tyylillä kirjoitettu, joten erittäin mukavaa luettavaa ja opit pätevät tänäkin päivänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      16
      2577
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1582
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1204
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe