Babylonian rikkain mies

Viime viikolla kirjastossa käteeni osui George S. Clasonin kirjoittama kirja Babylonin rikkain mies ( suom. Timo Utterström). Olen nyt suorastaan kahminut kirjan tarinoita.
Vaikka kirjan tarinat sijoittuvat muinaiseen Babyloniaan, noin 5000.n vuoden taakse, tuntuu että näitä opetuksia olisi syytä vielä tänäkin päivänä noudattaa.
" Kaikista tienaamastasi rahasta laita ensin kymmenys itsellesi säästöön. Ja laita nämä säästöt poikimaan sinulle lisää rahaa"...
Onko teistä kukaan lukenut kirjaa ja kokeillut neuvoja oikeassa elämässä?

2

1592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgdgfdggfdgd

      Olen lukenut toki tuon kirjan ja se on ihan viihdyttävä. Mutta tietenkin oikeasti tarinat on kirjoitettu 1920-luvulla, ei sitä aiemmin (ehkä itsekin tiesit tuon). Kyseessä on siis oikeasti tietokirja, jonka tarinat on täysin fiktiiviä ja keksitty vasta nykyaikana. Tarinoiden sijoittaminen menneisyyteen on vain tehty, jotta kirja vetoaisi mahdollisimman suureen yleisöön.

      Itse laitan tosin noin 30% säästöön joka kuukausi, joten kolminkertaistan tuon ohjeen. Mutta toki 10% on hyvä alku...

      • Anonyymi

        Aloittaja taitaa kyllä ymmärtää, että tarinat ovat fiktiivisiä. Hänhän kommentoi, että "kirjan tarinat sijoittuvat nuinaiseen babyloniaan..."

        Itse aloin juuri lukemaan ko.kirjaa ja sitä ei malttaisi millään lopettaa. On niin mukaansatempaava.

        Uskon, että rahanteko ei ole taikuutta vaan juurikin nup yksinkertaiset neuvot pätevät niin nykyaikana kuin myös 5000v sitten. Eli todellakin uskon olevan hyödyksi. Suosittelen myös kirjaa.nimeltä Menesty (kirj.napoleon hill). Vaataavalla tyylillä kirjoitettu, joten erittäin mukavaa luettavaa ja opit pätevät tänäkin päivänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11023
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5511
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      174
      4497
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      50
      3997
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      56
      3872
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      28
      3531
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3127
    Aihe