ruoka-aineet erikseen/ ibs

jobi

Onko kukaan kokeillut syödä kaikkia ruoka-aineita erikseen? Esim. aamupalaksi pelkkää kauravelliä tai vastaavaa, lounaaksi pelkkää lihaa, välipalaksi vain sallittua hedelmää, päivälliseksi vain sallittuja kasviksia ja iltapalaksi jotain laktoositonta maitotuotetta... järjestyshän voi olla periaatteessa mikä tahansa, mutta onko joku kokeillut tai saanut apua tällaisesta? Vatsalle olisi vain yhdenlaista käsiteltävää tavaraa kerralla... tulisi syötyä monipuolisesti, mutta yksinkertaisesti kerrallaan...mietin, että voisiko tuollaisesta olla apua...nimim. kaikkea kannattaa kokeilla

1

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monipuolisuushyvaksi

      Tavallaan näin. Esim itse syön hyvin yksinkertaisesti jos lähden jonnekin. Hyvin paljon mm. broileria/kalaa/Naudan jauhelihaa gluteenittomia makarooneja / riisiä / perunaa. Näiden lisäksi maitohappobakteereita ja monivita pillereitä. En syö mitään puuroja tms.

      Pelkästään syömällä yhtä tuotetta voi tulla ravintopuutostiloja ja usein tarvitsee kuitua/sidosainetta.

      Tuollainen pelkistetty ruokavalio voi kuitenkin auttaa monia.

      Ruokavalio pitäisi pyrkiä pitämään silti mahdollisimman monipuolisena jos se on suinkin mahdollista ja tarvittaessa käyttää ravintolisiä. Yksipuolinen ruokavalio voi johtaa puutostiloihin ja jopa ruoka-aineisiin liittyviin allergisiin reaktioihin.

      Käytä siis pelkistettyä ruokavaliota jos vaikka käyt missä tahansa tai testaat apukeinoja. Mutta pyri vähitellen lisäämään sopivia ruokia ja juomia mukaan joista voi olla hyötyä.

      Usein ruokajuomana on parasta vesi. Toki käytän itsekin paljon niin hiilihapotettuja juomia ja mehuja. Mehuja on vitaminoituja versioita mutta usein ongelmana on valtava sokerimäärä yli 7g/100ml, mieluiten olisi alle 5g/100ml. Tee voi olla joillekin ok mutta toisille luoda mm ummetusta tai muita ongelmia. Kaakaojuomajauheet maito yms voivat olla hyväksi mm. kuuma kaakao. Kahvi voi tuoda pahoja vatsaongelmia mutta samalla vähentää ummetusta. Paljon on yksilöllisyyttä näissä.

      Kannattaa tarkistaa ravintosisältöjä eri ruoka-aineille netistä ja tutkia päivittäisiä määriä mitä tarvitsee. Esimerkiksi b vitamiini ja monet muutkin vitamiinit ja hivenaineet voivat auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2442
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2014
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      22
      1816
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1595
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1445
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1329
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1328
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1275
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1171
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1046
    Aihe