Perjantaina 12.10 pääsee hiihtämään ensilumen ladulle,jonka paikka on vaihtunut kulkemaan Bompan kylpylän ja Hyvärilän Kartanohotellin väliä edestakaisin. Latu on tehty kyllä erittäin järvituulelta suojattomaan paikkaan,joten toivottavasti kestää tämän harvinaisen usean päivän kestävän lämpöaallon sulamatta. Aikaisemmin Kartanon kierroksella ollut latu oli paremmin auringolta ja tuulelta suojassa ja hiihtäjillä enemmän tilaa yhdensuuntaisella ladulla.
Ensilumen latu valmistuu
sulamispiste
9411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On tuota lunta ollut joka talvi hiihtää ilman että lunta tarvitsisi tekemällä tehdä. Kuinkahan hyvin ladun käytöstä saadut varat kattaa kulut jotka ovat aikamoiset kaikkine työvaiheineen? Verorahojen tuhlausta koko homma,palvelee kuitenki aika minimaalista osaa veronmaksajista.
Kohtalaisesti näytti avajaispäivänä hiihtäjiä olevan yllättävän hyvällä ladulla ja Kartanonkierros oli myös asiallisessa kävelykunnossa,kun käytiin auringon paisteessa lenkkeilemässä.
Nurmeksessa lyhyt latu, ei riitä edes suusta korvaan asti.
Palstan aloittajan ennustukset näyttää ikävä kyllä pitävän paikkansa. Ladulla ei tällä hetkellä pysty hiihtämään lumen sulamisen vuoksi muutamilla pätkillä ja lisäharmina on ollut puiden lehtien kariseminen ladulle. Toivottavasti ajavat lunta lisää latupohjalle ja tietysti ilman kylmeneminen pelastaisi tilanteen.
Paljonko meni tällä kertaa hukkaan veronmaksajien rahoja?
Miljoonan verran..
Toivoton taistelu taivaanvaltoja vastaan.
Mikä vittu tässä on? Hiihdetään sitten kun tulee lumi, siihen asti voi kyllä lenkkeillä, jos on niin hiton himo liikkua. Vituttaa, et kunnan rahaa palaa tällaseen paskaan samalla kun vanhukset kuolee kun hoitoon ei ole rahaa!!!
Siinä meni taas joku satatuhatta kankkulankaivoon ja laturaivoon.