Jättirekoilla ei asiaa Saaristotielle

ne-jättirekat

https://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/4113748/Jattirekoilla ei asiaa Saaristotielle
Turun Sanomat uutisoi 4.10., että Saaristotielle Kaarinan ja Paraisten välille suunnitellaan kahta siltauudistusta. Kirjalansalmen silta lienee elinkaarensa päässä. Sen sijaan lähempänä Paraista olevan Hessundin sillan uusimista perustellaan sillä, että ilman uutta siltaa niin sanotut superrekat eivät pääse Paraisille.
Muutama vuosi sitten tiellemme ilmestyi noita 100 tonnin painoisia lähes 30-metrisiä jättiläisiä. Niitä lienee maanteillämme tällä hetkellä noin 50. On suuruudenhulluutta purkaa toimiva silta muutaman rekan takia, ja haaskata samalla kymmeniä miljoonia uudisrakentamiseen.
Saaristotie Kaarinasta eteenpäin Paraisille on mutkainen, kapea ja mäkinen. On suoranaista pöljyyttä – anteeksi lappilainen kotitermi – avata tie tällaisille maantiemonstereille.
Jos valtion pussissa on teiden kehittämisrahaa, niin se pistettäköön pyöräteiden rakentamiseen.
Rengastietä mainostetaan runsaasti, ja tiellä sekä sen vierellä näkee kesäisin paljon kokonaisia perheitä pyöräilemässä. Kaarinasta Paraisille on kunnon pyörätie. Sen jälkeen Paraisilta Nauvon lossirantaan pyörätie on mitä sattuu.
Lossimatkan jälkeen sitten mennäänkin vilkkaan liikenteen seassa. Katsellessa erityisesti lapsiperheiden joutumista liikenteen sekaan, tulee voimattomuuden ja jopa myötähäpeän tunne päättäjien saamattomuuden vuoksi.

Jos Saariston rengastielle saataisiin koko matkalta turvalliset pyörätiet, lisäisi se liikuntamatkailua ja sitä kautta piristäisi paikallisia perhe- ja pienyrityksiä. Hessundin kauniilla sillalla olkoon vielä paljon vuosia edessään.

3

199

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HoppaLinda

      Paraisilta Nauvon lossirantaan pyörätie on mitä sattuu ja siitä eteenpäin ei sitäkään. Näin siksi, että Saariston Rengastie on synnytetty Paraisten keskustan kaupankäynnin elvyttämiseksi ja vähän vielä Sattmarkin kahvilan myynninedistämiseksi. Kun turisteilta on rahat kynitty, menkööt menojaan ihastelemaan kaunista saaristoa, jota tosin näkee vain losseilta ja lautoilta. Tie kulkee metsässä ja pyöräilijä parka ojan pusikossa.

    • Yksinasuja

      Joo....maailma pyörii pelkästään lapsiperheiden ympärillä-olisko maailmankaikkeudessa muutakin elämää olemassa?Tuskin on!

    • PargasKalkkis

      Turun Sanomat tänään:
      "Paraisten kaupunki on kutsunut koolle asiantuntijaryhmän, joka työskentelee Paraisille johtavan Saaristotien uudistamisen puolesta. Ryhmä koostuu teollisuuden edustajista, valtuuston jäsenistä ja johtavista virkamiehistä. ... Paraisilla kuitenkin katsotaan, että suurten liikennemäärien ja entistä suurempien kuorma-autojen takia pienet toimenpiteet eivät enää riitä, vaan itse väylää on uudistettava."
      Ihan hyvä idea, kunhan maksaja löytyy tilaajista, ei veronmaksajista, koska väestö vähenee saaristossa ja suurempia kuorma-autoja "tarvitsee" vain teollisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1501
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      468
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      451
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe