Laitoin tämän myös ihastumispalstalle mutta aattelin laittaa tännekin..
Oon lukenu ja kuullu kun ihmiset kertoo näkevänsä unia jostakin ihmisestä kehen on ihastunu. No mäkin nään tavallaan sellaisia unia, mutta ne on tosi.. kummallisia, ahistavia.
Esim. alakoulussa olin ihastunut yhteen poikaan ja näin siitä unia missä se vaikka seuras mua kokoajan, halus halata tai pussata ja mua vaan ällötti se tilanne siinä unessa tosi paljon enkä halunnu sitä ihmistä mun lähelle. Kun olin valveilla niin ajattelin sitä poikaa kokoajan ja olin tosi ihastunu häneen. Unet oli vaan tota luokkaa.
Nyt oon taas ihastunu yhteen poikaan (joka seurustelee). Nään siitä pojasta tosi usein unia, yleensä se kaulailee sen tyttöystävän kanssa niissä unissa mut yhtenä yönä näin unta missä se poika oli mun vieressä, tein jotain ja se vaan totes, että haluis suudella mua. Siinä unessa se oli tosi "huolimaton" pusu, jotkut vois sanoa kamalaks mut mun mielestä se oli söpö :D Jälkeenpäin tää poika sano vaan siinä unessa, että hyi ja menin ihan hämilleen.
Mä en ymmärrä näitä unia, niitä tulee ihan sikana ja aina se tilanne mikä niissä unissa on, on joko vastenmielinen mulle tai sille toiselle ihmiselle. Tietääkö kukaan mitä tollaset unet vois tarkottaa? Niin kun tulkita niitä? Oon ihan ymmälläni.
Outoja unia - Osaako joku tulkita?
2
289
Vastaukset
- PsykoAnalyysi
Sinun unimaailmallasi näyttää olevan hauska tapa "selättää" pitkään jatkunut ongelmasi, joka tässä tapauksessa toivoton rakastuminen. Joidenkin ihmisten unimaailman synapsit näyttävät olevan järjestetty itsepuolustukseen, tai ongelman tai pelon ratkaisemiseen juuri tällä tavoin. Havaitsen itsellänikin saman asian toisinaan. Valveilla olossa voisi puhua elämänasenteesta. Asenteesta joka selvittää tai ratkaisee olemassaolevan ongelman aina parhain päin kääntämällä koko valveillaolon ongelman ylösalaisin.
Koska olet siis epätoivoisesti rakastunut, unimaailma laittaa sinulle jäitä hattuun tilanteeseen tekemällä rakkauden kohteestasi inhokkia.
Tietyntapainen sisäinen itsepuolustusjärjestelmäsi on herännyt eloon.
Jostain syystä joillakin ihmisillä on tällainen kyky joka näkyy jopa heidän unissakin. Oma arvaukseni tähän tilanteeseen on se, että he ovat perineet sen jopa isovanhemmiltaan saakka. Ja tämän pitkän perinnön seurauksena tämä asenne on "painunut" solutasolle, synapseihin, jopa unimaailmaan saakka kiinni. Tämä siis oma veikkaukseni asiasta. - Oneiron
Toinen lähestymistapa on mahdollinen: unet esittävät usein ns. "toisen näkökulman" niinkuin kaksi lääkäriä esittää potilaalle kaksi vaihtoehtoa diagnoosissaan. Jungin mielestä unet usein korjaavat, tarkentavat ja joskus haastavat tietoisen minän näkökulman totaalisesti (ihana kundi) esittämällä kundin päinvastaisena. Voi olla että jos tutustuisit häneen tosielämässä, ihanuus äkkiä karisisi koska se oli vain sinisissä silmissäsi ja ruusunpunainen tyynyliina pääsi alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142019Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631405Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise981361Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681225Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51141Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52986- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334950Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42900