Pakko kirjoittaa tänne vaikka en ole hetkeen kirjoittanut, tosin tämä ei ole uusi juttu mutta sitäkin nöyryyttvämpi. Eli puhun stressivatsasta, joka käytännössä sulki minut viideksi vuodeksi yhteiskunnasta .
Luin varman tääältäkin tästä lääkkeestä, mutta silloni naureskelin sille ja pidin noituutena, ohitin asian olankohautuksella. Loppuksi söin lipralaxeja ja diapameja sekaisin, että sain istuttua kokouksissa, eli sitä samaa elämää mitä stressaajat viettää. Jos jolla stressivatsa on, niin tietää sen kurinana ja aaltoliikkeen mikä alkaa vuorokautta ennen menoa ja sen päälle tulee vessassa juokseminen.
Lääke tähän oli niinkin monimutkainen kuin täällä joskus mainittu magnesium suurilla annoksilla.
Otan aamuisin 150 mg sitraattia (apteekista) ja 375 mg (citymarket) pureskeltavaa magnesiumia, yhteensä siis 525 mg magneessiumia aamuun. Aluksi olen syönyt myös 900 mg magnesiumia aamuisin.
Tällä on kaksi hyvää puolta, toinen on se että stressivatsa lähti, mutta samaa kyytiä meni pitkään piinannut sokerinhimio, mikä liittyy kyllä hermostoon kuten vatsakin. Parasta on ettei enää tarvitse syödä niitä diabameja. Magnesium löystyttää myös vatsan joten ummetuskin lähti noilla annoksilla ja siksi, kun saavutetaan riittävän korkea taso elimistössä ei ehkä kannata omaa määräänsä ylittää, joka itsellä on tuo 525 mg.
Toimiiko tämä sinulla? Ei voi tietää, mutta itse olen niin onnelinen että ei paremmata väliä.
istuin eilen kolmessa kokouksessa eikä minulla ollut mitään onglemi, ensimmäsitä kertaa siis viiteen vuoteen.
En suosittele mitään, vaan kehoitan harkitsemaan toimisiko tuo`sinulla joka kärsit turhaan.
stressivatsa parantui magnesiumilla
3
117
Vastaukset
- JohnnyTang
Tosi hyvä jättebra jos magnesium auttoi, ja onhan se loogista että mieli vaikuttaa vatsaan ja tosin päin myös ,vatsa vaikuttaa mieleen, koska vatsa on toinen aivo.
Jos joku haluaa nopeasti itseensä magnesiumia , suosittelisin tätä :
https://www.jigsawhealth.com/supplements/magnesium/ ( kallis, mutta kuukauden /kahden kuuri voi tehdä ihmeitä )
Otin tuota 2x4 päivässä eli 1000 mg eikä vatsa protestoinut ollenkaan.
Toinen todella hyvä on Tämä : https://fi.iherb.com/pr/Doctor-s-Best-High-Absorption-Magnesium-100-Chelated-with-TRAACS-240-Tablets/16567 - john.d.high
Magnesium auttaa myös jalkojen "nykimiseen" josta kärsin kymmeniä vuosia,,siis kun yritti nukkua niin koivet vaan sätki omia aikojaan..Hirvee piina,,ja unet jäivät tietenkin vähiin!Unta sai,,kun vetäisi viinaa tai kaljaa,,mut eihän sekään viikolla onnistunut. Parin kuukauden magnesiumin syömisen jälkeen voi pitää taukoa ,sellainen puoli vuotta aivan hyvin ja aloittaa taas!
- Eikannataottaaa
En suosittele kenellekään magnesiumin liiallista käyttöä. Yli 99%ssa tapauksista se pahentaa tilannetta. Sama kuin suosittelisit jättimäisiä annoksia C-vitamiinia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1336520Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745782343Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk461610Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141361Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna881206- 661048
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481045Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631032Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271008- 63956