Kohta kaikki tietää

Nopeastirikastunut

2017 tein bisnestä hyvällä menestyksellä. Menestys oli niin hyvä että olen takuuvarmasti paikkakunnan verokalenterin "top 10:ssä". Kuun vaihteessa kaikki tulee julki.
Olen luonteeltani vaatimaton, en pröystäile rahoilla. Toki löytyy premium auto ja asuntokin on aika hulppea.
Mitä teen kun viime vuoden verotiedot tulee kaikkien tietoon ?
Sukulaiset, naapurit tuttavat, työkaverit, ex-ät ja ties ketkä tuntemattomat rahan ruinaajt. Heittäidynkö mykäksi ?
Joku median edustamakin voi ottaa yhteyttä. Lyönkö luurin korvaan ?
Mitä kerron esim. suhtautumisesta rahaan ?

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raha.puhuu

      Sano, että makselin velkoja pois

    • eherhehehehrh

      Sinänsä nykyään verotilastoissa on enää vain maakunta, ei kuntaa. Ja luultavasti monet jo aavistelevat sinun olevan varakas, jos sinulla on kallis auto ja asunto. Tosin eihän nekään mitään oikeasti takaa (molemmat saa velalla) ja suuretkin tulot saa haaskattua helposti. Joten edes suuret tulot eivät kerro onko oikeasti varakas. Henkilö voi olla miljonääri, vaikka olisi nollatulot.

      Oikeastaan jo aiemmin verotietosi olisi saanut kysymällä, sillä kaikki verotiedot ovat avoimia. Erittäin harva tosin vaivautuu kysymään esimerkiksi naapurinsa verotietoja, mutta ne saa jos vain menee kysymään verovirastoon. Täysin riippumatta naapurin tulotasosta, jopa työttömän tulot saa jos haluaa.

    • Nopeastirikastunut

      Vuoden 2017 tuloilla olin 300 eniten ansainneen joukossa koko maa huomioiden. Maakunnassa olin 50 parhaan joukossa.

      Kukaan ei ole nostanut asiaa esille saatika soittanut asian takia minulle.

      Hyvä näin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe