Paavo Väyrysen alkiolaiseen allianssiin. Kepu on kuulemma nyt epäpyhän valtapoliittisen liittoutuman hallussa. Ja ette kai viherpunaisiksihalua. Kun väykkä saa seitsemän tähteä valmiiksi, voitte kysyä ottaako hän teidät.
Yrittäkää siniset päästä
Ainutmahdollisuutenne
396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siniset+harvinaisen+tolloa+porukkaa.+Saavat+olla+ministereinä+vielä+vähän+aikaa.+Tämän+jälkeen+heistä+ei+enää+kuulla.+En+usko,että+Väyrynen+tämän+porukan+huolii.+Saavat+tukea+kepua+ja+kokoomusta.+palkkioksi+Soini+saa+hillotolpan.+Muut+eivät+saa+mitään.+Nyt+vain+tollotetaan.+Elovaarakaan+ei+ilmoita+jatkoistaan.+Soini+ilmoittaa+vasta+jouluna+jatkoistaan,vaikka+tietää+jo+nyt+mitä+aikoo+tehdä.+Mikään+ei+muutu.+Mitä+ne+odottavat.+Kannatus+ei+muutu+miksikään.+Se+on+se+1%+tai+niillä+main.+Tuo+muka+miettiminen+johtuu+siitä,että+tukitoimet+hallituksessa+kepulle+ja+kokoomukselle+vielä+jatkuvat.+Ovat+kepun+ja+kokoomuksen+takuumiehiä.+Kannattavat+koulutusleikkauksia+ja+varsinkin+heikommassa+asemassa+olevien+elinehtojen+heikentämistä.
Katoavat kuin pierut Saharaan, jäljelle jää vain hiukan sinertävää pakokaasua !
Aikaisemmilta ajoilta muistamme Paavo Väyrysen harrastaneen koalitiotoimintaa, kun hän Keskustan puheenjohtajana 1980-luvulla kokosi komen puolueen allianssin eli Keskustan, Liberaalien ja Ruotsinkielisten ryhmittymän. Liberaalien kanssa vaaliliittoilusta oli kokemusta jo Virolaisen aikakaudella 1970-luvulla.
Mahtaisikohan Väyrys-Paavo nyt hyväksyä mahdollisia "sinisiä" tulokkaita uusimman puoluerakennelmansa riveihin? Haittana on sinisten maineen tärveltyneisyys Sipilän hallituksessa. Se huono imago saattaisi pilata myös "Seitsemän tähden liikkeen" mainetta. Sikäli mikäli eduskuntavaaleja ei järjestetä ennenaikaisesti, vaan vasta ensi vuoden huhtikuussa, niin siihen ehdittäessä Väyrysen uusi puolue kerkiää kyllä organisoitumaan ja vaaleihin osallistumaan.