Booking.comin sivuja selatessani huomasin, että lähes kaikista hotellihuoneesta peritään jos jonkinlaista veroa. Laskeskelin,että hotellista josta olen kiinnostunut pitää maksaa about 500 e eri veroja, Viikon ajalta. Onko todella näin? Jos on näin, niin todella paljolta kuulostaa 1800 euron viikon asumiseen vielä 500 euroa.
Verotkin korkeat
Marijusssska
6309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä turistivero pitää matkailijan maksaa, mutta ei ne noin paljoa ole. N. 2,50 - 5,50 eur/huone/yö. Vaihtelee emiraateittain.
Juu ei todellakaan ole tuollaisia hintoja... Pikku prosentteja hotellin hinnasta... tai tietysti jos haluaa majoittua mailman ainoaan 7 tähden hotelliin, niin verot voivat olla tota luokkaa :-)
Itse maksoin veroja n. 10- 15 euroa viikosta... Hotellihuone oli n. 50€/ yö kahdelta
Tämmöset+korotukset+tuli+mulle+lisää+vikon+majoituksesta:
ALV++(5.00%)++
€+17+
Majoituspaikan+palvelumaksu++(10.00%)++
€+31+
Kuntamaksu++(7.00%)++
€+22+
Turistimaksu++(€+2,35+×+7+yötä)++
€+16
Mitähän+tämä+tarkoittaa+booking.comin+sivuilla,+hotelli+Ja+Ocean+View?+
Hintaan+ei+sisälly:+ALV+5+%,+Kuntamaksu+7+%,+Turistimaksu+20.00+AED+/+yö,+Majoituspaikan+palvelumaksu+10+%
No se tarkoittaa just tuota, eli booking.comin hintoihin noi vielä lisätään.
Samat hinnat kun tossa mun laittamassa viestissä, paitsi, että turistimaksu oli mulla euroissa
Varaa ebookers, expedia tai hotels.com sivuilta, ne näyttävät kokonaishinnan veroineen. Ainoa mitä ne ei näytä on tuo muutaman euron turistivero yöltä joka on siis erillinen maksu, jota ei koskaan mainita hotellin hinnassa vaan maksetaan erikseen vaikkapa käteiselle tai kortilla hotellilla. Trivago ja booking näyttävät etusivuillaan verottomat hinnat, jotta ne näyttäisivät varaajan silmään edullisimmalta, mutta nekin sivut näyttävät kyllä sitten lopullisen hinnan jahka olet suorittanut varauksen loppuun :) Ja on aivan totta että tuohon hintaan mitä booking näyttää etusivulla saattaa hotellista riippuen tulla useita satoja euroja lisää erilaisia veroja! Tämä erikoisuus on nimenomaan dubaista hotelleja varatessa...jos varaat booking kautta hotelleja esim.espanjasta tms. niin näkyy suoraan kokonaishinta.