Kissakuvat auki linuksissa?

Milläs saa aukio itse otetut kissakuvat psd kuvat auki linnuxissa?
39444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Gimpillä vaikkapa.

Äänestä

Miksi et tekisi kuvasi valmiiksi Photoshopissa? PSD:t ovat Adobe Photoshopin omia työtiedostoja, joita ei ole tarkoituskaan levittää ympäriinsä, vaan ne ovat vain PS:n työtiloja.

Esimerkiksi GIMP tietysti avaa myös PSD -tiedostot, mutta se on väärä tapa toimia, eikä ehdotonta yhteensopivuutta voida taata.

Äänestä
  • Eikäkö melkein puoliväkisin laittoivat tuommoisen linnuxin nii aukaista en saa kissakuvia. Afrikasta kuulemma on?

    Äänestä

  • Aina joskus on verkon trolleille ihan huvittavaa vastata asiallisesti.

    Mutta eiköhän se nyt ollut tässä taas tällä kertaa. Mulkerotrolli jatkakoon omaa päättymätöntä agendaansa.

    Äänestä

  • Kuka ihmeessä jakaisi mitään kuvia kissa.psd muodossa? tyätiedoston muodossa.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Aina joskus on verkon trolleille ihan huvittavaa vastata asiallisesti.

    Mutta eiköhän se nyt ollut tässä taas tällä kertaa. Mulkerotrolli jatkakoon omaa päättymätöntä agendaansa.

    Eikun seoli se yläkerran porukka melkein puoliväkisin linnuxin laittoi. Ei aukene kissakuvat nyt ei pro toollssia käytä! vain Hölmö lintu tuijottaa, ei lennä hän lainkaan.

    Äänestä

Mitenköhän aina kun joku kysyy "Linux" eikä jakelun nimellä, alkaa homma haiseen TRollaukselle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Ei taida aloittajan koneella olla kuvia kuin mustista miehistä tekemässä helikoptereita.

    Selvästikin ilmailualan insinöörejä... ; )

    Äänestä

  • Mee poies höpisemästä fantasioitasi!

    Äänestä

Millään kameralla ei saa itse kuvia kissoista PSD-tiedostoformaatissa.
Ei saa kyllä muutkaan, eikä mistään muustakaan.

Minusta aivan tuntuu ettei sinulla ole edes kameraa eikä kissaakaan.

1Äänestä
  • Ei sillä ole kissakuviakaan kosta W 1809 poisti ne ja kaiken muunkin.
    Nyt vaan itkee surkeuttaan.

    1Äänestä

  • väi.häntää kirjoitti:

    Ei sillä ole kissakuviakaan kosta W 1809 poisti ne ja kaiken muunkin.
    Nyt vaan itkee surkeuttaan.

    meni siis taas sörsse sekoiluksi

    Äänestä

Sinäänsä kuva formaatit kivoja. Ihminen näkee kuvan? tietska lukee kuvan... kuvassa voi olla lähes loputon määrä esimerkiksi java script koodii... ihmiselle kuva tietskalle ohjeita toimii jos klikkaa ;)
pääkäyttäjänä ei kannata kaikkee "välttämättä" klickata...

Äänestä
  • Voihan siinä olla mitä tahansa mutta sillä ei ole väliä koska sitä koodia ei ajeta.

    Äänestä

Tuntuu samalta, kuin aikoinaan se, että kansa lähetti aina valokuvat .doc liitetiedostona. Lähettäjien tajuntaan ei millään mennyt, että kuvan voi lähettää pelkkänä kuvanakin.

Äänestä

.psd
Kuvaformaatin päätteenä, hyvinpä teitä on hööhäähuuhaa hörhäytetty.

Äänestä
  • Suolipaperia ostin monta rullaa siihen linux kirjailtu?

    Äänestä

  • PSD on Adobe Photoshop ohjeman sisäinen tallennusformaatti. Se sisältää kaikki työskentelyssä tehdyt asetukset, säädöt ja tasot (layer). PSD -tiedostot ovat luonteeltaan työtiedostoja ja sisältävät suuren määrän tehtyä työtä. Ne on tarkoitettu kuvanmuokkaajan omaan käyttöön, eikä niitä pitäisi antaa pois.

    Äänestä

  • Missä aloittaja on kertonut antavansa niitä pois tai jakavansa?

    Äänestä

  • srtyrtry kirjoitti:

    Missä aloittaja on kertonut antavansa niitä pois tai jakavansa?

    Ei kertonut sellaista. Aloittaja kertoi käyttävänsä Windowsia ja että se ei saa kissakuvia auki.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Ei kertonut sellaista. Aloittaja kertoi käyttävänsä Windowsia ja että se ei saa kissakuvia auki.

    Aloituksessa ei puhuta sanallakaan Windowsista.

    Äänestä



Varmaan sillä samalla millä teit ne psd kissakuvat siinä linnuxissa.

Äänestä
  • Eikäkö windowsissa kissakuvat tehty on.

    Äänestä

  • kissakuvaaja kirjoitti:

    Eikäkö windowsissa kissakuvat tehty on.

    Tuhooko Windows kissakuvia?

    Äänestä

  • Kun ei. Linuxe ehkä tuhonnut kuvat kissoista en pääse oli psd laittoivat sen koneeseen.

    Äänestä

  • kissakuvaaja kirjoitti:

    Kun ei. Linuxe ehkä tuhonnut kuvat kissoista en pääse oli psd laittoivat sen koneeseen.

    Siis Windows ei avaa kissakuvia?

    Äänestä

  • Kumma ukko kun ei tajua. Se linnux estää kissakuvan onko taas huoltoon vietävä kone kallis on huolto.

    Äänestä

  • kissakuvaaja kirjoitti:

    Kumma ukko kun ei tajua. Se linnux estää kissakuvan onko taas huoltoon vietävä kone kallis on huolto.

    Siis Windowsissasi linnux estää kissakuvan katsomisen.

    Avaa kissakuva hiiren oikealla napilla ja valitse se ohjelma jolla kissakuvan teit niin sitten ei Windowsin oletusohjelmana oleva linnux estä.

    Äänestä

  • Ei ole Windows! Linnuxin laittoivat koneeseen. Ei avaa kissakuvia! Mikä ukko on tämä kun täällä HUUTELOO!

    Äänestä

  • kissakuvaaja kirjoitti:

    Ei ole Windows! Linnuxin laittoivat koneeseen. Ei avaa kissakuvia! Mikä ukko on tämä kun täällä HUUTELOO!

    Mikä kumma tämä on jonka koneeseen jotkut muut menevät muuttelemaan? Avaa ne kuvat sillä samalla linnuxilla millä teitkin ne.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Mikä kumma tämä on jonka koneeseen jotkut muut menevät muuttelemaan? Avaa ne kuvat sillä samalla linnuxilla millä teitkin ne.

    Alokas M-Kar on vartiovuorossa
    Armeijan leirillä alokas M-Kar on vartiovuorossa. Alikersantti tulee tarkastamaan vartiopaikkaa.

    ”Kuka siellä?” huutaa M-Kar
    ”Alikersantti Salminen”
    ”kuka siellä?” huutaa M-Kar uudestaan
    ”ALIKERSANTTI SALMINEN”
    ”kuka siellä?” huutaa M-Kar kolmannen kerran
    ”Minähän olen vastannut jo kaksi kertaa! Ettekö tunne ohjesääntöä?” vastaa Alikersantti
    ”Tunnen, tunnen. Minun tulee huutaa kolme kertaa kuka siellä ja sitten ampua.” vastaa M-Kar


    Muunneltuna tilanteeseen sopivaksi.

    Äänestä

Mirrinkuvat kannattaakin katsoa linuxilla, windows saastuu niistä herkästi.

Äänestä
  • Nyt meni Miu Maun Mukkaan

    Äänestä

Tiedosto aukeni linuksessa ja suppo...

Äänestä

Tarkoittiko aloittaja pdf-muotoa? Sen saa auki esim Foxit readerilla.

Äänestä

ymmärttäny iha päi seinnii. Pussy ei välttämätti tarkota kissaa ja jos saa Afrikast postti nii seon varman jotakki nikerialaisbreivei.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissakuvaaja kirjoitti:

Milläs saa aukio itse otetut kissakuvat psd kuvat auki linnuxissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu