1. Mihin lakiin perustuu poliisin palveluksessa olevan vartijan (ns. poliisivartija) oikeus kantaa ampuma-asetta yleisellä paikalla silloin, kun vartija avustaa poliisia?
En löydä sellaista lakipykälää, joka antaisi tähän oikeuden. Asetus poliisin säilyttämien henkilöiden kohtelusta 16-17 § (https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2008/20080645#P16) antaa vartijalle luvan kantaa ampua-asetta, mutta toteaa, että "Vartija saa kantaa ampuma-asetta ainoastaan säilytystilan esimiehen määräämissä virkatehtävissä", joten nähdäkseni oikeus koskee vain poliisin säilytystiloja sekä kiinniotetun kuljettamista paikasta toiseen. Nykyään kuitenkin näkee esim. mielenosoitusten yhteydessä poliisin vartijoita, joilla on ampuma-aseet.
Myönnetään, että nämä vartijat ovat yleensä poliisiauton läheisyydessä eli avustavat poliisia kiiinniotettujen kuljettamisessa, mutta vartijat myös vievät kiinniotettuja poliisiautoon (tästä on videoita), joten on hieman laajentunut poliisin käsitys siitä, mikä on poliisivartijan toimialuetta.
2. Ovatko käräjäoikeuksissa olevat vartijat poliisin vai oikeuslaitoksen palveluksessa ja minkä lain perusteella heilllä on oikeus kantaa ampuma-asetta?
Poliisivartijan aseenkanto-oikeus?
8
2177
Vastaukset
- nopeinvetäjä
etkös muista kun jossakin pudasjärvi nimisessä tuppukylässä poliisi ja vartija kävivät harjoituksia tulitaistelussa juuri näillä virka-aseilla ja poliisi ampui varrtijan hengiltä, eli pitäähän vartijalla olla jo ase vetovalmiina ja kotelo hyvin rasvattu jos koitos syntyy ettei jää ihan helposti toiseks
- xxxxxxg
Ei poliisilla ole käräjäoikeuksien kanssa mitään tekemistä. Poliisi kuuluu sisäministeriön hallinnonalaan, käräjäoikeudet taas oikeusministeriön.
Jos vartijoilla on oikeusministeriön virka, tai toimi, niin aseet ovat valtion. Silloin aseen hallussapitoon ei tarvita eri lupaa, se kuulu virkaan, tai toimeen.
Jos oikeusministeriö on palkannut toimijaksi jonkun turvallisuusalan toimijan, niin vartijoilla on silloin normaalit ampuma-aselain mukaiset luvat.- aseet-pois-vartijoilta
Aseeseen ei tarvita erikseen lupaa, silloin kun se on virka-ase, mutta laissa pitää olla kohta, jossa annetaan lupa kantaa asetta.
Poliisin osalta lupa on annettu poliisiasetuksessa (https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2013/20131080#P10) ja poliisin vartijoilla lupa on mainittu em. asetuksessa poliisin säilyttämien henkilöiden kohtelusta, mutta missä se lainkohta on, jossa annetaan lupa kantaa asetta kärjäoikeudessa ja yleisellä paikalla?
- KakkaKyttä
Pyssyt pois kytiltä näiden paskahousujen oikeuksia on kavennettava turhia virkamiehiä säheltämässä ja paskantamassa housuun.
- iopjutopihyu
Valtiolle tulee halvemmaksi antaa ase kuin varustaa koko poliisikunta monesti päivässä Tenoilla. Ajatellanpa vaikka kansalista joka pyytää poliisin yhteystietoja. Kun miehisyys on mitä on Tenat laulas vaan nyt voi uhkailla asella kansalaista. Salattua osoitetietoa poliiseille vahvistetaan paraikaa vapaamuurari hallituksemme toimesta.
- Lakipykälänumero
Poliisivartijalla ei ole mitään oikeutta eikä lupaa kantaa eikä käyttää asetta työssään. Pelkkää teinipellejen unelmointia cowboysta ja hevosista.
- Anonyymi
Eikä sinun tarvitse löytää. Minä palvelin pitkään poliisivartijan virassa ja minulla oli henkilökohtainen virka-ase ja kaikki poliisille kuuluvat kamppeet ja Oulun lääninhallituksen poliisiosaston myöntämät poliisivaltuudet Haukiputaan poliisipiirin alueella. Olin päivittäin partiokaverina mm puhallusratsioissa, juoppokeikoilla, käräjillä valvomassa yleistä turvallisuutta, haastehommissa ja kaikessa mitä esimiehet käskivät tehdä.
- Anonyymi
Uuden voimassa olevan lain mukaan, myös poliisivartijoita saa kuten muita poliiseja ampua päähän missä tahansa tilanteessa joissa on kysymys rikollisjärjestön suorittamista rikoksista. Kuten päivittäin on ympäri maata jossa tämä rikollisjärjestö poliisi suorittaa rikoksiaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1908647
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264808- 504268
- 623837
- 513236
- 503030
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262696- 432501
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.482479Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382243