Vetolaitteen syyshuolto

Ekaa

Valutin öljyt pois Volvon vetolaitteesta. Sitten iski tenkkapoo... mitä öljyä? Mineraali vai synteettinen?

Lisäksi, onko siellä jotain magneettia josta voi kattoa onko siellä irronnu jotain? Vai onko kaikki hapista?

Vedänkö tyhjennysproppuun kierrelukitetta, vai lukitseeko o-rengas ruuvin?

Ekakertalainen kiittää etukäteen

8

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhempiin S110/S120 vetolaitteisiin on käytetty sujuvasti samaa öljyä kuin moottoriinkin, eli osasynteettistä 10W30 tai 10W40.

      • Ekaa

        Lukeeko mallimerkintä jossain kohtaa vetolaitteessa? Täytyy mennä huomenna tutkailee lisää


      • seppomartti

        Volvoissa on esiintynyt synteettisillä moniasteöljyillä öljynpainevaroittimen piippailua , mikä korjaantuu mineraaliöljyllä..
        Sama öljy vaihteistoon.
        Magneettitulppaa ei ole


    • Joakim1

      Ainakin omassa vetolaitteessani on mallimerkintäkyltti, jonka näkee koneen yläpuolelta kurkkaamalla. Huomaa, että Volvo on muuttanut joidenkin vetolaitteiden öljysuositusta: http://www.hisse-et-oh.com/system/assets/000/161/471/original/VOLVO_huile_embase_Copy.pdf?1532335899

      Minulla on 130S ja manuaalissa sanotaan ATF, mutta ko. ohjeen mukaisesti öljyn kuuluu olla 15W-40 moottoriöljyä. Tuleekohan nyt kaikkiin Volvon SD-vetolaitteisiin samaa öljyä kuin koneeseen?

      En ole vaihtanut joka vuosi, vaikka manuaali niin kehottaa. Tarkistan vain, että öljyssä ei ole vettä eli se näyttää kirkkaalta.

      Ei tarvitse kierrelukitetta.

    • 12-1

      Vuoden 2006 S 130:ssä on alapään ruuvissa magneetti.

      • seppomartti

        Sama SD. Enpäs tiennytkään magneetista. Viikonvaihteen jälkeen vene ylös pohjan pesu ja vaihdasn stefat. Kokeilen magneettisuutta.


      • seppomartti

        Magneettipuikko tosiaan on S 130 saildriven tyhjennystulpassa. Stefojen vaihto on minulla tullut vastaan niin harvoin, että aina menee tuumailuksi. Osaako joku neuvoa paremman nenetelmän kuin käyttämäni: ensin olen kääntänyt n90 asteen kulmaan ja kumivasaralla koputellut pois tai paikalleen. Lähes paikallaan olevat olen koputellut akselin laakereota vastaan paikalleen.


    • DIYöljynvaihto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2284
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1127
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      84
      1007
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      793
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe