omaan kassakaappiini, niin teenkin. Mitä se keneelleen kuuluu minne rahani panen.
Mitähän tapahtuu jos nostan rahani pankista
16
357
Vastaukset
- oppia_ikä_kaikki
Niin saa tehdä. Mutta rahasi eivät ole sinun. Setelit nimittäin omistaa valtio ja ainoastaan rahojen arvo on varallisuuttasi. Muista siis pitää hyvää huolta toisten seteleistä. Niitä ei saa polttaa, tärvellä tai kohdella muutoinkaan huonosti.
- Geddasta
Aivan metsässä. Jos setelit ovat omiasi, niin voit laittaa ne nuotioon ja poltaa, tai repiä.
Seteleitä ei valtio ole omistanut koskaan, vaikka se on ollut niiden liikkeelle laskija. Kun Suomen markka ammoisina aikoina oli kultakannassa, niin metallirahat omisti valtio ja niiden turmeleminen oli silloin rangaistava teko. Rikos oli nimeltä, rahan vajentaminen. - oppia_ikä_kaikki
Geddasta kirjoitti:
Aivan metsässä. Jos setelit ovat omiasi, niin voit laittaa ne nuotioon ja poltaa, tai repiä.
Seteleitä ei valtio ole omistanut koskaan, vaikka se on ollut niiden liikkeelle laskija. Kun Suomen markka ammoisina aikoina oli kultakannassa, niin metallirahat omisti valtio ja niiden turmeleminen oli silloin rangaistava teko. Rikos oli nimeltä, rahan vajentaminen.Seteleitä ei voi tietenkään muuttaa, koska silloin syyllistyy rahanväärennykseen. Setelin omistaja ei olekaan se, jonka hallussa se on, vaan valtio omistaa setelit.
Rahan turmeleminen ei ole rikos, vaikka onkin kiellettyä. - Geddasta
oppia_ikä_kaikki kirjoitti:
Seteleitä ei voi tietenkään muuttaa, koska silloin syyllistyy rahanväärennykseen. Setelin omistaja ei olekaan se, jonka hallussa se on, vaan valtio omistaa setelit.
Rahan turmeleminen ei ole rikos, vaikka onkin kiellettyä.Mitä moinen luulo, että valtio muka omistaisi setelit ?? Setelit ovat sen omaisuutta, kenellä ne ovat laillisesti. Suomessa vielä ainakin toistaiseksi perustuslaki suojaa jokaisen omaisuutta, eivät setelit tee siinä poikkeusta.. Valtion omaisuudeksi ne muuttuvat vain silloin, kun ne tuomitaan valtiolle menetetyksi.
Jos rahan turmeleminen olisi kielletty. niin kyllä siitä olisi olemassa lakikin. - oppia_ikä_kaikki
Geddasta kirjoitti:
Mitä moinen luulo, että valtio muka omistaisi setelit ?? Setelit ovat sen omaisuutta, kenellä ne ovat laillisesti. Suomessa vielä ainakin toistaiseksi perustuslaki suojaa jokaisen omaisuutta, eivät setelit tee siinä poikkeusta.. Valtion omaisuudeksi ne muuttuvat vain silloin, kun ne tuomitaan valtiolle menetetyksi.
Jos rahan turmeleminen olisi kielletty. niin kyllä siitä olisi olemassa lakikin.Miksi luulet että omistat setelit? Ne ovat juridisesti maksuväline, jonka omistus on sen liikkeeseen laskijalla. Et omista pankkikorttiakaan, vaan sen omistaa pankki.
Näin asia on kaikkien maksuvälineiden kohdalla. Haltijalla on oikeus käyttää maksuvälinettä maksutoimeksiantoihin.
Seteli on myös arvopaperi, joka voidaan juridisesti rinnastaa juokseviin velkakirjoihin. Juoksevissa velkakirjoissa sen haltija omistaa myös velkakirjan, vaikka olennaista on silloinkin velkakirjan merkitys velkasuhteessa.
Naiivit ihmiset kuvittelevat omistavansa maksuvälineensä. :D - xxxxxxg
oppia_ikä_kaikki kirjoitti:
Miksi luulet että omistat setelit? Ne ovat juridisesti maksuväline, jonka omistus on sen liikkeeseen laskijalla. Et omista pankkikorttiakaan, vaan sen omistaa pankki.
Näin asia on kaikkien maksuvälineiden kohdalla. Haltijalla on oikeus käyttää maksuvälinettä maksutoimeksiantoihin.
Seteli on myös arvopaperi, joka voidaan juridisesti rinnastaa juokseviin velkakirjoihin. Juoksevissa velkakirjoissa sen haltija omistaa myös velkakirjan, vaikka olennaista on silloinkin velkakirjan merkitys velkasuhteessa.
Naiivit ihmiset kuvittelevat omistavansa maksuvälineensä. :DJos kerran valtio omistaa setelit , niin miksi rahojensa repijää, tai polttajaa ei syytetä vahingoteosta ??? Sitähän toisen omistaman esineen tuhoaminen on. Mutta ei tällaista oikeudenkäyntiä ole Suomessa tiettävästi koskaan ollut. Rikos olisi lievä-, ns. tavallinen-, tai törkeä vahingonteko summasta riippuen. Vankeuskin olisi mahdollista.
- oppia_ikä_kaikki
xxxxxxg kirjoitti:
Jos kerran valtio omistaa setelit , niin miksi rahojensa repijää, tai polttajaa ei syytetä vahingoteosta ??? Sitähän toisen omistaman esineen tuhoaminen on. Mutta ei tällaista oikeudenkäyntiä ole Suomessa tiettävästi koskaan ollut. Rikos olisi lievä-, ns. tavallinen-, tai törkeä vahingonteko summasta riippuen. Vankeuskin olisi mahdollista.
Kukaan ei estä syyttämästä.o
- ahistaaaa.nyt
oppia_ikä_kaikki kirjoitti:
Kukaan ei estä syyttämästä.o
Miksi et sitten syyttele ?
- oppia_ikä_kaikki
ahistaaaa.nyt kirjoitti:
Miksi et sitten syyttele ?
Ei tarvitse. Ymmärrät, että rahansa tuhoava saa jo seurauksen siitä tuhostaan.
Suomen pankki ei anna uusia rahoja tuhoutuneisen tilalle, jos tuhoaja on rahojen haltija. - vaaari
oppia_ikä_kaikki kirjoitti:
Ei tarvitse. Ymmärrät, että rahansa tuhoava saa jo seurauksen siitä tuhostaan.
Suomen pankki ei anna uusia rahoja tuhoutuneisen tilalle, jos tuhoaja on rahojen haltija.Eli, jokainen saa tehdä omistamillaan rahoilla mitä haluaa, repiä tai polttaa, tai mennä ostoksille.
seteli on haltijavelkakirja, jonka arvon voi periä keskuspankilta. Kaikki kahvilat eivät lunasta setelivelkakirjaa. Miksikäs ei velkakirjaansa voisi repiä, ellei halua vaatia velkaa maksuun?
- 167-176
Voit vaikka ostaa paljun ja kylpeä rahoissasi kuten Roope Ankka. Kannattaa kuitenkin desinfioida ne ensin sillä jos ja usein kun setelit on käytettyjä niin ne on varmaan myös melkoisia bakteeripesiä.
- Näin-nykyisin
Eivät anna rahojasi ulos jos niitä on paljon. Yli 10 000 bostaessa sinun pitää antaa selitys joka uskottava tai pankki sulkee tilin ja ilmoittaa eteenpäin. Kukaan ei pysty nostamaan satoja tuhansia saati isompia summia ilman että kysytään tarkasti mihin laitat. Kotiin kassakaappiin ei ole hyväksyttävä syy. Kokeiltu on kun nostin käteistä 22 000€ autoa varten. Kysyivät rekisterinkin minkä aion ostaa ja muutakin utelivat että miksi ei pankkisiirtona. Sanoivat tarkistavansa erään asian ja soittelivat jonnekkin eli kuka auton myyjä ja onko se ulosotossa.
- luuhhaaja
Mikä summa voi olla ettei kysellä noston syytä?
- pyyhirevaas
Mitäs sitä täällä kyselet ? Pyyhi vaikka perälautaasi rahoillasi.
- Ei.kannata
Kyllä se vaan kuuluu. Poliisia ja verottajaa ainakin kiinnostaa jos jollain on kotona suuria rahasummia. Ja kun rikolliset saavat siitä kuulla niin tulevat käymään, pakottavat avaamaan kassakaapin. Joko avaat tai itket ja avaat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.707946Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m846015Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765492Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot665415Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124687Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1182422Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41301Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61287Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421119Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko491089