Alkoholin haitoista pitäisi vaieta

ex-raitis3

Monet entiset raitistuneet alkoholistit puhuvat julkisuudessa alkoholin haitoista. Olisi kuitenkin aiheellista miettiä tulisiko näin tehdä.

Alkoholilla on tärkeä osa suomalaisessa sosiaalisessa elämässä ja ennenkaikkea kumppanin löytämisessä. Lähes poikkeuksetta parisuhteiden syntymisessä alkoholilla on ollut olennainen rooli. Myös nuorten sosiaalinen elämä pyörii pitkälti alkoholin ympärillä. Esim. opiskelijaelämä on hyvin sidoksissa alkoholinkäyttöön.

Kun julkisuudessa puhutaan alkoholin haitoista, saattaa joku nuori ajatella että olisi hyvä idea olla käyttämättä alkoholia. Hän ei kuitenkaan ymmärrä että samalla kun kieltäytyy alkoholista, sulkee itsensä sosiaalisen elämän ulkopuolelle. Kun ei juo alkoholia, ei pääse esim. mukaan uuden opiskelijakaupungin opiskelijaelämään ja syrjäytyy sosiaalisesta elämästä. Sitä elämänkumppaniakaan ei monesti löydy kun ei ole mukana alkoholinhuuruisissa tilaisuuksissa joissa tehdään tuttavuutta vastakkaiseen sukupuoleen.

Olisikin aiheellista, että vaikka alkoholi monelle itselleen ja heidän läheisilleen on ongelma, pysyisivät he näistä ongelmista vaiti. Tällöin nuorille ei muodostuisi vahingollisia ajatuksia olla käyttämättä alkoholia ja syrjäytyä sosiaalisestä elämästä ja ehkä jopa jäädä kokonaan syrjään mahdollisuudesta löytää kumppania ja perustaa omaa perhettä.

3

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Björneborgs_pilsner

      Ota ryyppy niin rauhoitut!

    • vanhaliitto

      niinpä niin....yleensä tunnevammaisista ihmisistä tulee helpoimmin juoppoja...patoumia on helpompi purkaa kun vetää vähän brenkvistiä. muuten ollaan tuppisuina ja ainut sosiaalinen minä nousee kun ryypätään .semmoinen ihminen mikä on terveluonteinen ei tarvitse viinaa sekoittaakseen päätään..semmoinen henkilö ottaa yleensä vain rentoutukseen ..eikä tarvitse siis kitata sammioittain viinaa.näin se vaan menee ja on aina mennyt

    • aina.alkoholisti

      "Entiset raitistuneet alkohlistit" ovat kaikki haudassa olevia alkoholisteja. Siksi he eivät puhu julkisuudessa enään mistään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2433
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1120
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      886
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe