Elisan 5G Seinäjoelle vaikkei edes 4G pelaa

KaupunginSurkeinVerkko

11

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halpuutettiin

      elisan 100/25 kuituliittymä .Speedtest 5 eri paikasta.Nopeudet download 47 ja upload 23
      lopetin koko liittymän ja elisan 4geen vaihdoin dnaahan jo vuosi sitten.No vielä jäi elisan kaapeliteevee ja 7.90 euron kuukausimaksu.

    • talousvinkki

      Myös Moi Mobiili pelaa sen 100M nopeudella minkä DNAkin
      https://www.moi.fi/

      Ja varsinkin jos on Elisa/Saunalahti asiakas niin kannattaa tehdä siirto Moille niin Elisa soittelee perään ja lupaa 300M netin 2,90e/kk (norm. jotain 30e) tai
      rajattomasti kaikkea liittymän 9,90e/kk eli 300M netti, rajattomat puhelut ja tekstarit. No tosin elisan 300M netti pelaa tosiasiassa harvoin yli 15M nopeudella.

    • sundmann

      ne ny mainosti vaan että on tuomassa ei se tuu toimii kun stadissa ja vaasassa tänä vuonna

    • Jos-rinnan

      Tietysti se on hyvä jos rinnan 4G ja 5G ja valitsee kiinteästi sen mikä toimii paremmin (automatiikan pitäisi kyllä hoitaa tuo)

    • jasitte7

      Ihan sama.

      Se on vanhaa tekniikkaa jo kun tulee.

      Oulussa kohta 6G.

      • ei-yleisessä

        Ei liene yleisessä käytössä eli irrelevantti kommentti


    • helppoluvata

      Elisa voi luvata vaikka 1000M nettiä, mutta todellisuudessa vaihteluväli on 3M-10M arki-iltaisin ja viikonloppuisin Nurmossa. Öisin kyllä huitelee 50M .

      • Tämä elisan toiminta on maaseudulle vahingollista, mutta sitähän maakunnan pääkaupunki haluaa. Imetään maakunta kuiviin, ja elisa toimii apuna.

        Keskipohjanmaa sanomalehdestä. voit maksutta lukea,(kun rekisteröidyt) miten elisa toimii.
        lauantai 20.10.2018 | 17:40

        Näin elisa toimii.
        tilalla Kokkolantien varressa odotettiin valokuituyhteyttä kymmenen vuotta.
        – Kuituverkko oli kaivettuna ja yhteys vedettynä meille välikatolle saakka PPO:n aikana. Sitten yritys myytiin Elisalle, eikä sitä enää kiinnostanut viedä hanketta eteenpäin. Kaapeleita ei edes myyty kilpailijalle. Nyt on sitten vedetty uudet kaapelit entisten rinnalle, isäntä ihmettele.

         Onhan se valtava parannus. Hoidamme tosi paljon asioita netin kautta. Ilmoitamme esimerkiksi eläimiä rekisteriin ja lypsyrobotteja säädetään etänä. Yhteydet toimivat nytkin, mutta huonosti, sillä 4G toimii mokkulan kautta hitaasti. Enää ei robotin huoltomiehen tarvitse lähteä ajamaan meille, vaan vian korjaaminen onnistuu nettiyhteyden kautta, (isäntä) kertoo.


    • öälpkojihufgrdtfyrui

      2G riittää vallan mainiosti.

    • hidastaon

      Elisan ongelma Seinäjoella monessa paikkaa on se, että nopeus mastoon saakka toimii vaikka kuinka nopeasti, mutta mastosta eteenpäin kaapelit ovat 50 vuotta vanhoja ja osa datasta liikkuu pullopostilla ja kyyhkysten välittämänä. Voivat kyllä rakentaa mastoon vaikka 10G yhteyden, mutta ei se siitä pulusta nopeampaa tee.

    • culleni

      on se kumma ettei kuituverkko infraa ole vedetty kaupunginosiin samalla kun tuo rakennusbuumi on ollut hullua. onko järki valunut nilkkoihin. nyt kuitekin eletään tietoliikenne aikaa. en ole ennen kuullut ettei kaupungissa olisi joka kaupunginosassa(lähes)jo kuituverkko...tietenkin eihän se 5g nyt vielä toimi ja sellaista 6g ei ole kun joulupukin maassa...mutta verkon kautta suoraa saa pätkimättömän tulo ja meno yhteyden. en ole niitä jotka mittailee kullin pituutta tai yhteyden nopeuksia mutta tilattu on 200mgb ja on se riittäny työhön ja huviin kun johto on kiinni seinäblugien kautta teeveessä ja kotikoneessa. läppäri tulee ilmasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6653
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5811
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5282
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4063
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3328
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe