No jopas jotakin. HäSa:nmukaan Yhdenkään uudiskoulun peruskiveä ei ole vielä muurattu, kun jo suunnitellaan
10 000 000 euron uimahalli-investointia Tervakoskelle.Vanhaa ei siis korjattaisi, vaan uusi rakennettaisiin vanhan paikalle. Lisäksi koulusuunnitelmissa on mukana liikuntahallit (n 2 x 8 000 000-10 000 000eur) kumpaankin kylään suurkoulujen ( 90 000 000 eur) lisäksi. Nyt on pakko heittää jäitä hattuun ja kysyä suoraan; Onko tarkoitus kaikki tämä kustantaa velkarahoituksella? Jos on, niin miten kuvitellaan velat maksettavan, jos kunta on muuttotappioinen ja uutta teollisuuttakaan ei ole näköpiirissä?Tällaiset velkainvestoinnit väkisinkin nostavat kunnallisveroa ja esim Turenki jäisi ilman aiemmin suunniteltua omaa uimahallia. Jotenkin vaikuttaisi siltä, että "mopo on metsään menossa" ja kannattaisko tuo kouluasia nyt saattaa kunnialla sellaiseen tilaan, että se kuntalaisia tyydyttää?Saataisiin muuttoliikettä kunnan suuntaan tällä aikaan. Jos kunta alkaa velkainvestoinneilla tekemään halleja ym. niin lopulta voi olla edessä tilanne, että koulut jää rakentamatta, kun lainapiikki tulee muusta täyteen.
Vai pitääkö vanhempien alkaa oikeudellisiin toimiin, jotta käsitetään asioiden tärkeysjärjestys? Veikkaisin että monessa perheessä on "kuppi jo yli".Pääkoulujen tila on saatettava Lakia vastaavaan kuntoon. Terveyshaitan tuottaminen on loputtava. Kunnassa on jo kroonisesti sairastuneita ja jos rahaa on niin paljon että ranteet naukuu, niin varaa on korvata myös näille sairastuneille terveyden menetys ja turvata heidän tulevaisuutensa, koska työkyky on pysyvästi vajautunut. Normiduunareita heistä tuskin tulee.
Onko kuntapäättäjilla mopo karannut käsistä?
4
473
Vastaukset
- Järkihoi
Tänne riittää yksi hyvä koulu. Järjetöntä ylläpitää useita kouluja väen vähetessä. Uimahallissa voi käydä Riihimäellä. Yhtään uutta asukasta ei tänne oöe tulossa.
- HaistakaaVtuPäättäjät
Nuoret lähtee muualle koulutuksen ja työpaikkojen perässä. Kuka hullu haluaa jäädä makselemaan järjettömiä investointeja ja lainoja vai luuleeko päättäjät, että kyllä Hämeenlinna ne sitten maksaa kun ollaan pakkoliitoksen edessä. Tolkuttomat on menot ja vuorenvarmasti taas verojen korotus.
- HaistaVittuItse
Itse loisit työssäkäyvien veroista kustannetuilla korvauksilla. Kannattaisi pitää vähän pienempää ääntä täällä. Huutelijat tiedetään.
- Vastuutavaatien
Hyvä, että edes uusien koulujen rakentamisen suunnittelussa ollaan edes edistytty. Toinen asia on, mitä kunta aikoo tehdä enne uusien koulujen valmistumista. Lapset ja koulujen henkilökunta altistuu koko ajan home ja muille myrkyille. Hämeenlinnassa vastaava tilanne, mutta edes joillekin kouluille on hankittu väistötilan.
Janakkalassa lapset ja henkilökunta saa kärsiä vielä pitkään. Kuka tästä kantaa vastuun? Millä oikeudella toisten terveys vaarannetaan? Kukaan ei korvaa sairatuneille mitään. Monet nyt kouluissa opiskelevista lapsista ei tule koskaan hyötymään uusista kouluista mitään, maksajiksi kyllä kelpaavat.
Missä viipyy suunnitelma väistötiloista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733364Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91891Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1311088
- 1001023
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67946Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6905- 84889
- 34820