EU:n kannatus melkein kirkon tasoa

Ääriuskovaisten ja persumielisten "hiljaisen enemmistön" meuhkaamisesta huolimatta suomalaisten ylivoimainen valtaosa kannattaa vankasti EU-jäsenyyttä. 65 prosenttia pitää jäsenyyttä hyvänä asiana ja vain 12 % huonona. On varmaan sattuma, että huonona pitävien määrä on sama kuin perussuomalaisten ja kristillisdemokraattien yhteenlaskettu kannatus.

EU:n tuki on siis lähes samaa luokkaa kuin kirkon jäsenten osuus suomalaisista, jos johonkin verrataan. En laita linkkiä ärsyttämään robottia, sillä uutinen on Hesarissa juuri nyt hyvin helposti löydettävissä.

5

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Britannian brexit-häslinki saattaa olla vaikuttamassa, että monissa muissa jäsenvaltioissa EU-kannatus on kasvanut tai säilynyt ennallaan.

    • EU vastaisuus (persut) ei taida tuoda jytkyä ensi vaaleissa.

      • Yritys tulee olemaan kova, mutta kuten eräässä painonpudotushankkeessa, tulokset laihat.


    • sannalehtinen

      Juuri näin. EU on hyvä asia meillekin suomalaisille kuten myös koko Euroopalle.

    • Taisi se kannatus olla aika korkealla koko EU:n alueella.
      Varmaankin se Brexit tuossa pistää ajattelemaan, että halutaanko sotkea oman vientiteollisuuden asiat yhtä totaalisesti.
      Esim brittien autoteollisuus vaikeutuu, kun esim. jo pelkkä Minin nokkaakseli seilaa kanaalin yli kolme kertaa, ennen kuin se on Minissä, Minissä, joka sitten myydään EU:alueelle.

      Petri Sarvamaa kirjoitti Brexitistä blogin nimellä Onneton Brexit.

      Kommenttiosiossa itseoppineet talousviisaat, joiden taloustuntemus alkaa ja loppuu makkaraperunoiden hintoihin, kilvan ylistivät brittien eroa. Tullit ja taloussopimukset oli niille pelkkää keksittyä harhaa, eikä EU:n ja euron erokaan ollut selvä. Aivan kuin erään Lauran fanien älyllinen kerma olisi lähtenyt porukalla Sarvamaan blogia kommentoimaan.

      https://blogit.iltalehti.fi/petri-sarvamaa/2018/10/16/onneton-brexit/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2173
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1484
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe