Kaksoistutkinto (tarjoilija + ylioppilas) ?

entinenökö

Hei.

Käyn peruskoulun 9. luokkaa ja yhteishaku koittaa helmikuussa. Olen pitkään tasapainotellut lukion ja kaksoistutkinnon välillä. Minusta kaksoistutkinto tuntuu paremmalta vaihtoehdolta kuin lukio, koska:

- en jaksa istua kolmea vuotta pänttäämässä, rakastan rutiineja mutta kaipaan vaihtelua

- en valmistu mihinkään ammattiin mutta haluan silti ylioppilaaksi

- lukion papereilla on hankala saada töitä

- olen todella lahjakas lukuaineissa ja musiikissa mutta heikompi matemaattisissa aineissa ja liikunnassa, joten suurin osa lukion aineista ovat minulle täysin turhia, sillä en tule niitä ikinä kirjoittamaan yo-kirjoituksissa (haluan kirjoittaa äidinkielen, pitkän ruotsin, yhteiskuntaopin, filosofian ja mahdollisesti psykologian)

Haluaisin opiskella kaksoistutkinnossa tarjoilijaksi, koska haluan saada itselleni ammatin ja tehdä kyseisiä töitä jatko-opintojen (yliopisto, AMK) aikana sekä silloin, jos en työllisty korkeakoulun jälkeen. Olen lahjakas äidinkielessä ja yhteiskuntaopissa, joten minua kiinnostaisi oikeustieteet tai psykologia. Lisäksi olen hyvä englannissa ja ruotsissa, enemmän ruotsissa. Tulen toimeen erilaisten ihmisten kanssa, olen rauhallinen ja huolellinen sekä järjestystä rakastava. Osaan pitää hermoni viileinä ja omaan hyvän muistin. Kaikista ammattikoulun aloista minua kiinnostaa pelkästään ravintola- tai media-ala. Haluan kuitenkin saada valkolakin, jotta pääsen korkeakouluihin tulevaisuudessa.

Kaksoistutkintoa tai tarjoilijan ammattia opiskelevat, onko teillä jakaa minulle neuvoja tai kokemuksia kyseisistä aiheista? Olen todella kiitollinen asiallisista vastauksista! ;)

5

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietitätä

      Niinpä niin. Kaksoistutkinto on usein hyvä vaihtoehto. Jos kuitenkin on selvä aikomus yliopistoon, lukio on parempi tie. Lukiosta nimenomaan saa pohjan yliopistotason opintoihin. Kaksoistutkinnon ylioppilastutkinto ei sitä niinkään ole, arvosanatkin tuppaavat jäämään vaatimattomiksi.

      Toinen juttu tässä on se, että ajattelemallasi kirjoitettavien aineiden yhdistelmällä ei ylioppilaaksi valmistu. Pakollisia aineita on aina neljä, ei enemmän eikä vähemmän. Äidinkieli on kaikille pakollinen, loput kolme valitaan seuraavasta joukosta: toinen kotimainen kieli, vieras kieli, matematiikka ja reaalikoe. Reaalikokeita voi pakollisena olla vain yksi. Ylimääräisenä voi kirjoittaa lisää reaalikokeita ja kielten kokeita ja matematiikan, ellei matematiikka sisältynyt pakollisiin kokeisiin.

      Kun sinä olet hakemassa yliopistoon, suurin osa uusista opiskelijoista valitaan ilman pääsykoetta ylioppilastutkinnon perusteella. Tällöin hyvät arvosanat ratkaisevat. Niitä harvoin löytyy kaksoistutkintolaisilta. Toisaalta yliopistoon on oikeutettu hakemaan myös pelkän ammattitutkinnon pohjalta ilman yo-tutkintoa.

      • entinenökö2

        Olet oikeassa, rupesin miettimään tarkemmin ja tulin siihen lopputulokseen, että lukio on minulle paras vaihtoehto!


    • Kaksoistutkintorankka

      Komppaan valitettavasti edellistä kirjoittajaa. Jos aikoo yliopistoon, ainoa järkevä reitti, joka siihen valmistaa, on lukio. Varsinkin tulevaisuudessa, kun suunnitteilla on ylioppilastodistuksen suurempi painoarvo sisäänpääsyssä. Kaksoistutkinnon tekevät kirjoittavat paljon huonommilla arvosanoilla kuin päivälukion käyneet. Se on ihan luonnollista, koska kaksoistutkinnon suorittava ei ehdi panostamaan lukio-opintoihin yhtä paljon kuin kaverinsa päivälukiossa. Jos kuitenkin haluat tarjoilijan koulutuksen, käy ensin ammattikoulu ja sen jälkeen erikseen päivälukio.

      • entinenökö3

        Totta, suunnitelmani ovat vaihtuneet jatkuvasti mutta uskon, että lukio on minulle paras vaihtoehto!


    • tarjoilija

      Itse opiskelen toista vuotta tarjoilijaksi. Ehdottomasti suosittelen amista, koska saa helpommin töitä joilla voi sitten lyhentää opiskelua ja rahaa! Kaksoistutkinnon aloitin, mutta en jatkanut kun tuli työssäoppiminen ja se vaikeutti asiaa. Itse olen ajatellut mennä iltalukioon amiksen jälkeen kun haluan myös sen valkolakin.
      Eenkä ole yhtään myöhässä tän kanssa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      105
      4899
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3262
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2999
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1747
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      111
      1368
    7. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      9
      1237
    8. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1059
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      114
      1059
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1027
    Aihe