Karjalaan F1 rata 145 miljoonalla

Kymiringin saa kilpailijan. Google earthin mukaan työt on pitkällä. Karjalan rata maksaa 145 miljoonaa euroa.

https://www.is.fi/formula1/art-2000005871013.html
11181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Se on vaan helvetin hyvä juttu että ei tarvi enää mennä minnekkään kouvolaan formuloita katsomaan. Ahdistava paikka.

Äänestä
  • veit sanat suustani.

    Äänestä

Valmistuukohan se Kymiringikään koskaan, varmaan sitäkin jo kohta 10v rakennettu.

Äänestä

Ja täällä unelmoidaan jostain motogp ja f1 kisoista. Hah hah. Tuommoista rahaa kun 145 miljoonaa euroa ei kukaan tule suomessa laittamaan moottoriradan rakentamiseen jotta se olisi edes Motogp tasoinen. Herätkää!

Äänestä

Kilpailijan? Tällä konrkurssihankkeella ei ole mitään tekemistä tuon karjalan hankkeen kanssa. Ei voida verrata edes saman vuosituhannen puolella.

Äänestä

Viime keväällä näytti hyvälle, kun dumppereita ja koneita pyöri soramontussa pilvin pimein. Loppukesästä tasattiin päärakennukselle pohja. Valetaanko päärakennuksen peruskivi milloin?

Onkohan ökykylän tontteja tarkoitus lohkoa, vai miten tontit on muodostettu?

Entä tuleekohan tässä vaiheessa "Welcome Center rakennettavaksi", jossa sitten käydään ilmoittautumassa aina alueelle saapuessa?

Ajoharjoitteluradan osalta taidettiin massoja alkaa vaihtamaan tänä vuonna. Joko ensi vuonna siellä olisi se "kakspinta" ?

Kymiringin suunniteltu monikerroksinen varikkorakennus taitaa olla 300 metriä pitkä ja 20 metriä syvä. Näinpäs ollen yksi kerros on 6000 neliömetriä ja 2500 rakentamisen euron neliöhinnalla yksi kerros maksaa 15 miljoonaa euroa. Elikkäs kerroksia lienee ainakin kaksi niin ratarakennus maksaa sen 30 miljoonaa kun kerroksia riittää.

Eikös kymirinkulan putjetiksi ilmoitettu 25 tai 16 milliä? Jokin ei tässä täsmää ja mitkähän luvut on ministeriölle annettu?

Tietysti jos varikkorakennus tehdään telttakankaista, niin sitten saattaa miljoonalla eurolla saada rakennettua jopa maailman suurimman teltan.

Lisäksi louhintoja on edelleen tekemättä pääsuoran loppupäässä sekä ympäristöluvan edellyttämä satojen metrien meluvalli vaaditaan " kausalan puolen päätyyn" vaI eikö meluvallia tulekaan?

Halpaa ei tule olemaan myöskään infran tekeminen. Paskaviemäröinti 100000 ihmisen tarpeisiin. Samoin eikös sähköverkon osalta pitänyt tulla lisäkapasiteettia? Sähköverkolla alkaa olla kiire - kuitenkin paikallispolitikko taisi ehdottaa jopa Teslan tehdasta...

Äänestä
  • Noh. Tuohon paskaviemäröintiin on helppo ratkaisu, jos rahaa halutaan säästää infrassa. PärinäGP- lippu oikeuttaa esim. 2 kertaa maksuttomaan vessassa käyntiin ja "omat veskivuorot" ilmoitetaan 5 minuutin tarkkuudella etukäteen. Näin saadaan tämäkin puoli optimoitua ja poistettua turhat veskijonot..

    Toimisi kaikilla radoilla vai mitä ?

    Äänestä

Kunnianhimoinen hanke, valmiusasteprosentti lienee vielä alhainen.

Talvi esti viime talvena rakentamisen. nyt onneksi lauhaa luvassa.

Äänestä
  • Talvi juu juu. Rahan puutteellahan ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Nyt noi pellet on lähtemässä oikein katsomaan miten motogp kisat järjestetään vaikka rataa ei käytännössä edes ole olemassa. Eikä myöskään rahaa sen loppuun tekemiseen saati sitten kisojen järjestämiseen. Eli taas tämä mediapelleily alkaa.

    Äänestä

Tuleeko molempiin jokkisradat?

Äänestä

Karjalan rata taitaa olla valmis. Ne tekee kellä rahaa. Vain kaksi vuotta siihen meni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Komatsu kirjoitti:

Kymiringin saa kilpailijan. Google earthin mukaan työt on pitkällä. Karjalan rata maksaa 145 miljoonaa euroa.

https://www.is.fi/formula1/art-2000005871013.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu