Asiallinen kolumni! https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000005870398.html
Vapaa-ajattelijain liitolla on esityksessään puolueille maan seuraavan hallituksen ohjelmaan vielä lisäperusteluja:
"8. ”Jumalanpilkan” kriminalisoinnin poistaminen
Suomi ei voi kansainvälisissä toimielimissä täysimääräisesti puuttua muissa maissa tehtäviin uskontoperusteisiin ihmisoikeusrikoksiin, koska Suomella itsellään on rikoslaissaan uskonrauhapykälä, jossa kielletään ”Jumalan pilkkaaminen” ja uskonnon ”pyhänä pitämien” oppien loukkaaminen. Kuolemantuomioita tai ankaria ruoskarangaistuksia käyttävät maa sanovat, että ”onhan se teilläkin rikos”. Koska vihapuhe, kiihottaminen kansanryhmää kohtaan ja julkisrauhan rikkominen on Suomessa kielletty, se antaa suojaa myös uskonnollisille ja ei-uskonnollisille ihmisille ja yhteisöille."
Vapaa-ajattelijain liitolla on esityksessään puolueille maan seuraavan hallituksen ohjelmaan vielä lisäperusteluja:
"8. ”Jumalanpilkan” kriminalisoinnin poistaminen
Suomi ei voi kansainvälisissä toimielimissä täysimääräisesti puuttua muissa maissa tehtäviin uskontoperusteisiin ihmisoikeusrikoksiin, koska Suomella itsellään on rikoslaissaan uskonrauhapykälä, jossa kielletään ”Jumalan pilkkaaminen” ja uskonnon ”pyhänä pitämien” oppien loukkaaminen. Kuolemantuomioita tai ankaria ruoskarangaistuksia käyttävät maa sanovat, että ”onhan se teilläkin rikos”. Koska vihapuhe, kiihottaminen kansanryhmää kohtaan ja julkisrauhan rikkominen on Suomessa kielletty, se antaa suojaa myös uskonnollisille ja ei-uskonnollisille ihmisille ja yhteisöille."
Vastaukset 41
Vanhimmat
Tämä aihe saanut fb-ryhmissä suurta huomiota.
Ei muuta kuin tapetille ja pöytään.
Puolueilta rohkeutta tarttua asiaan ennen/jälkeen vaalien. Hallitusohjelmaan.
Rohkaistaan puolueiden johtoa ja kansanedustajia. Viestejä!
Jumalanpilkkakysymys kannattaa ottaa kiihkottomaan ja monipuoliseen tarkasteluun. Hyvä to vertailu Irlantiin tai Tanskaan. Pohjoimaiseen linjaan!?
Nyt uutisia myös Kanadasta!? Ovat luopumassa kriminalisoinnista.
Entä mikä onn kansanedustajaehdokkaiden herkkänahkaisuus?
Asiaa käsitellään Helsingissä VAbaarissa ma 18.2. klo 18.00. Paikkana Dubliner (Kaivopiha).
Hyvää, että keskustellaan. Asiaan on kaksijakoista suhtautumista. Kysymys ei ole siitä, että esim. vapaa-ajattelijat haluaisivat "päästä pilkkaamaan". Kysymys on sananvapaudesta ja sen tulkinnasta maailmanlaajuisesti. Samoin ihmisten yhdenvertaisesta kohtelusta heidän uskonnostaan tai vakaumuksestaan riippumatta.
Voinee ajatella myös siltä kannalta, onko Suomen lainsäädäntö ajantasalla ja miten se suhteutuu kansainväliseen vertailuun tältäkin osin. Mikä on se viiteryhmä, johon Suomi kuuluu ja mihin sen pitäisi kuulua?
Niinpä. Juuri nyt avioliittolain muutos on käsittelyssä, ja yksi perustelu on kansainvälinen signaali. Sopisi päteä sen myös jumalanpilkkalakiin.
Irlannissa avioeron saaminen kestää 4 vuotta. Nyt vireillä lakjmuutos, jolla odotus/harkinta-aika lyhenisi puoleen, kahteen vuoteen.
Jatkoa lakien järkeistämiselle, katolisen kirkon vaikutusvallan karsimiselle. Aborttilain lievennyshän Irlannissa meni jo läpi.
Koska viimeksi uutisoitu kantasuomalaisen tehneen vastaavaa? Muistuuko mieleenne sellaista tapausta?
Jumalanpilkaksi tulkitaan monessa maassa pelkkä ateismin esilletuonti.
Samoion uskosta/uskonnosta luopuminen.
Mites tämä meneekään vaalikoneessa?
Kansalaisaloite menossa. Jotenkin huomioon ja tietoon.
Miten tämä ny saataisiin Suomessa "kansanäänestykseen". Mikä onn median vastuu?
Tuntuu että valtamedia haluaa salata. Miksi?
Tanska, Islanti, Irlanti... Kansainväliset esimerkit kampanjointiin mukaan!?
Valitettavasti kansalaisaloitetta ei pysty tukemaan paperilomakkeella keräten. Pitää vaan yllyttää menemään nettiin.
Nyt voi todeta myös, että Suomessa on herkempi jumala kuin Kreikassa.
Kansanäänestys Suomessa? Kansalaisaloitteen kohdalla kyse on myös median toiminnasta. Toki myös muista verkostoista... Väitän, että kansalaisaloitetta ei vielä tiedetä.
Jos katolinen Irlanti, niin kyllä luterilainen Suomikin. Vaan miten saisi kysymyksen ihmisten eteen?
"Onhan se teilläkin rikos", sanovat kuolemantuomioita jakelevat maat. https://end-blasphemy-laws.org/
Tää on paha. Kannattaa markkinoida kansalaisaloitetta myös tämän linkin esittelyn kautta!?
Miten tätä jumalanpilkka-asiaa vooisi selvittää laajemmin esiin mediassa? Ihmettelen miten asia ei ole yhtään julkisuudessa.
Suomalaiset ovat "jumalaapelkääväisempiä" kuin irlantilaiset? Voiko olla totta!
"Suomi ei voi"
Koko Suomi on kaksinaismoralismin kehto.
Vaikka kansalaisalpoite ei kangtsanut, idea elää. Suomi pois Euroopaan jälkijunasta. Suomi Pohjoismaiden tasalle.
Tässä asiassa pitää vähän vetää henkeä ja koota kaikki happi ja asiaperustelut sopivaan kokonaisuuteen.
Juuri nyt on somalialainen professori Mahmoud Jama Ahmed syytettynä jumalanpilkasta ja uskosta luopumisesta.
Jumalanpilkan kriminalisoinnin poistaminen on edelleen ajankohtainen tavoite. Sille on kansainvälisiä perusteita.
Suomessa on tässä asiassa vähemmän periaatteellisia poliitikkoja. Onnittelut irlantilaisille.
Pääsiääisen seutu houkuttelee pieneen pilailuun jumalien ja jumalauskon kustannuksella - paitsi että kirkonmiehet, imaamit ja vastaavat tekevät sen itse.
Vapaa-ajattelijoille pisteet jumalanpilkan kriminalisoinnin poistamisen puolesta tehdystä työsrä. Hällävälistien suuri joukko pitäisi vaan saada hiffaamaan asia ja kansainvälinen yhteys. Niin kuin Irlannissa tapahtui.
Tätä asiaa pitää alkaa tarkstella ihmisoikeuspollitiikan kannalta. Muutos on mahdollisinen!?
Sanal Edamarukullakin on asiaan sanansa sanottavana.
Tämä on täyttä puppua! T. Antivapari
Sananvapaus koskee niitäkin, jotka ovat eri mieltä.
Aikanaan DDR:ssä taistot kannattivat Lutheria kun johtava toveri Erich määräsi, Suomessa nyt mus limia
Tällä hetkellä pääsihteeri tekee ilmaistyötä vapareille, jonka palkkana on Vapaa-ajattelijan liiton VAL edustajana esiintyminen hesarin palstoilla. Laskee, ettei muuten pääsisi. Sitten taas Kansandemokraattisen radioliiton johdossa sama pääsihteeri tukee jmalanpilkkalakia
vastustamalla vihapuhetta. On tietenkin mahdollista, että taistot ovat jmalauskottomia mutta heillä tämä korvautuu uskolla sos ialismiin ja pro letariaatin johtavaan diktatuuriin, mikä on hyvin lähellä pappisvaltaa ajatuksellisesti, keskusko mitean politb yroo vastaisi piispankokousta ja diktatuurin pääsihteeriarkkipiispaa
Pitää katsoa Eurooppaan. Mallia. Pitää katsoa maailmaan. Solidaarisuus.