Vuoden 2015 eduskuntavaalien jälkeen muodostetun Sipilän hallituksen pääministeri Juha Sipilä vaati painokkaasti yhteiskuntasopimuksen solmimista Suomen talouden kohentamiseksi. Tavoitteeksi asetettiin tuottavuuden nousu viidellä prosentilla.
Työnantajien puolelta esiteltiin keinoksi yhteiskuntasopimuksen viiden prosentin tuottavuuden nousuun "merkittävä työajan lisäys ilman kustannusten nousua".
Sopimuksen mukaan palkat jäädytettiin vuoden ajaksi silloisten sopimusten päättymisajasta eteenpäin. Vuosittaista työaikaa pidennettiin keskimäärin 24 tunnilla siten, että näistä tunneista ei makseta erillistä korvausta. Eri aloilla tämä pidennys toteutettiin eri tavoin (esimerkiksi viikottaisena tai kokonaisina lisäpäivinä). Julkisen sektorin lomarahoja vähennettiin 30 prosentilla vuosiksi 2017–2019. Työnantajien keskimääräistä työeläkemaksua ja sosiaaliturvamaksua alennettiin neljän vuoden ajaksi sekä työttömyysvakuutusmaksua kahden vuoden ajaksi. Vastaavat työntekijöiden maksut nousivat.
Vaikutus tulonjakoon on suuri: sopimus merkitsi mittavaa tulonsiirtoa palkansaajilta työnantajille. Samalla se vei valtiolta verotuloja, koska työnantajille siirtynyt raha on kevyemmin verotettua. Sopimuksella toivottiin syntyvän uutta talouden aktiviteettia, mutta syntyvät uudet verotulot arvioidaan pienemmiksi kuin valtion toisaalla menettämät tulot, joten julkisen sektorin alijäämät kasvavat
Kilpailukykysopimuksella on myös epäsuoria tulo- ja varallisuusvaikutuksia: haitat kasautuivat pääosin pieni- ja keskituloisten riesaksi, ja hyödyt kasautuvat valtaosin ennestään rikkaimpien eduksi.
Nyt sitten Sipilä maksaa tuota kiristämäänsä erittäin epäreilua sopimusta sillä, että kepun suosio on ollut pitkään 15% tasoa ja vaaleissa kepu tulee saamaan turpaansa, että tukka heiluu. Tämä nykykiista lisää Sipilän epäsuosiota.
Kiky-sopimus ja Sipilä
5
141
Vastaukset
- YhdenAjanjaksonLoppu
Sipilän lestatyylisillä mahtikäskyillään, kiristyksellä sekä uhkailuillaan väkisin ajama lestakiky oli susi jo syntyessään ja nyt sen tietävät käytännössä kaikki vähänkin tilannetta seuranneet äänestäjät, hyvä.
- FaktaaTäältä
Eniten kansalaisia jurppii se, että kiky-sopimuksen suurimmat kärsijät olivat muutenkin matalapalkkkaiset naiset. Sari Sairaanhoitajat, Laura Lähihoitajat ja Sinikka Siivoojat. Heidän selkänahkaansa siinä piiskattiin.
Kuinka Sipilä voi oikeasti kuvitella, että em. ryhmissä häntä kannatettaisiin ensi keväänä? - Ateisti
Hallitus nurin! Hallituksen ainoa tavoite on ajaa mahdollisimman paljon ihmisiä itsemurhaan!
- Palkansaajankusetusta
Loputkin kikysopparit pitää irtisanoa heti.
Tätä kusetusta ei enää ensi vuonna siedetä.- Paskalakilesta
Samalla lesta-Sipilä voidaan vanhoja valheita ja vedätyksiään muistellen heittää paskakaivoon mätänemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain647556Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242979- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1211501Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711451- 1321182
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774