Eli paritalossa molemmilla talouksilla on modeemina Huawei B315S-22 3G/4G WiFi-reititin.
Molemmat on tehdasasetuksilla ja näin käyttävät varmaan wlanissa samaa taajuutta.
Mitä asetuksia kannattaisi muuttaa, jotta verkot eivät häiritsisi toisiaan. Nyt kun tahtoo wlan välillä toimia huonosti, niin tuli mieleen voiko johtua tuosta.
Naapurilla wlanin kautta tietokone ja chromecast, itselläni tietokone ja tv.
Naapurilla sama modeemi/taajudet, mitä muuttaa?
3
180
Vastaukset
- feafs
Periaatteessa laitteen pitäisi automaattisäädöllä valita vapaana oleva kanava, mutta eihän se välttämättä toimi. Tarkista siis wlan-kanavien ruuhkaisuus (esim. kännykkäsovelluksen avulla), ja määritä reitittimen wlan-kanava manuaalisesti sellaiseksi, jossa tilaa riittää.
Mutta oletko varma, että se on juuri wlan-yhteys joka tökkii, eikä varsinainen mobiilinettiyhteys? Siis oletko testannut, että langallinen yhteys modeemiin toimii ok silloin, kun wlan-yhteys ei toimi? - dinfgogk
Tuommosen neuvon sain nettioperaattorilta. Pitääpä katsella kun ensikerran kun tiputtelee laatua chromecastin kautta, onko lanin kautta nopeampi yhteys vs.wlan. Toki voi olla chromecastin sijoittelussa vika myös, vanhempi versio, niin ei valitettavasti saa nettipiuhaa kiinni.
Asuinpaikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224266Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692745Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5451377- 571330
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 761311
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196