Usan raskas sorto?

Usa pakotti alkuperäisasukit, intiaanit reservaatteihin. Ryösti maat ja tappoi kansaa. Nyt vielä pitää kurjuudessa.
6143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ryöstöllä Usa rikastuu!

Äänestä
  • Niin, mutta Venäjä vaan ei rikastu, ei edes noilla samoilla keinoilla. Eikä naapurienkaan ryöstöillä, ei millään.

    Äänestä

  • Täysroisto kirjoitti:

    Niin, mutta Venäjä vaan ei rikastu, ei edes noilla samoilla keinoilla. Eikä naapurienkaan ryöstöillä, ei millään.

    Keneltä Venäjä ryöstänyt maat ja öljyt, kalleudet?

    Äänestä

  • jönäspelle kirjoitti:

    Keneltä Venäjä ryöstänyt maat ja öljyt, kalleudet?

    Koko Siperia on Venäjän siirtomaa-aluetta ja suuri osa Euroopan puoleisista alueista myös.

    Äänestä

Nyt jenkkisiat ovat tulleet sotaharjoituksiin. Rovaniemelläkin näitä akuankkoja on nähty.

Äänestä

Usahan kuuluisi intiaaneille. Tapporahalla veivät sen intiaaneilta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Usansikailu kirjoitti:

Usa pakotti alkuperäisasukit, intiaanit reservaatteihin. Ryösti maat ja tappoi kansaa. Nyt vielä pitää kurjuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu