Pitäkää ne petonne kiinni ja pois luonnosta! Tänään taas yksi meni loukkuun. Kissa on petoeläin eikä kuulu luontoon vapaana kulkemaan.
Pitäkää kissanne kiinni!
Loukuttaja
581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joo heti kun koiraihmiset pitävät ne kymmenen kertaa vaarallisemmat, ihmisiäkin tappavat mutta silti kaupungeissakin sallitut petoeläimensä kiinni. Kouluttamattomat ja/tai luonnevikaiset piskit räksyttää ja ulvoo kerrostaloissakin ja kaduilla aamusta iltaan, paskaa joka paikassa ja lapset pelkää. Pelkäävät syystäkin, koska koiran potentiaalinen tuhovoima on aivan eri luokkaa kuin kissan. Koira on myös jatkuva meluhaitta.
Mt-ongelmaiset hankkivat vielä erityisen vaarallisia taistelurotuja (stiffit, staffit jne) ja pitävät niitä sitten vapaina kaduilla. Koirahyökkäysten räjähdysmäiden lisääntymisen on poliisikin pannut merkille.
Koira tekee hyvin vähän vahinkoa luonnossa kissaan nähden. Kissa tappaa linnut ja niiden poikaset, oravat, kuseksii porraspielet jne. Kyllä kissat pitäisi saada kaikki pois luonnosta. Mutta kissa kerrallaan.
Kuinka monta poronvasaa on kissa tappanut tai aiheuttanut vastasyntyneen vasan kuoleman? Kuinka monta tokkaa on kissa vauhkoontumaan saanut? Kuinka monta poroa on kuollut irtokissan repiminä?
Kissat tekevät pahaa luonnon eläimille kyllä , mutta eipä unohdeta sitä, että irtokoirista on suurempi vaara kaikkialla Suomessa kuin kissoista. Koirat tappavat luonnon eläimiä, lemmikkejä, hyötyeläimiä ja aiheuttavat myös vaaratilanteita ja stressiä tuotantoeläimille kuten lemmikeillekin.
Jos otat itsellesi kissan, koiran tai muun eläimen. Pidä huoli ettei siitä ole vaaraa, vahinkoa tai vitutusta muille kanssaeläjille, naapureille, luonnolle, luonnon- ja kesyeläimille.
Ota vastuu eläimestäsi!
Lisäksi koirat ovat vaara ihmisille sekä toisille koirille. Taistelukoirarodut etenkin ja huonosti koulutetut. Koiranomistajista osa on täysin piittaamattomia lainsäädännöstä sekä muista ihmisistä ja eläimistä.
kissani kulkevat "pääsääntöisesti"omilla maillani.käyvät naapurissa hengailemassa heidän kissansa kaa .olen pyytänyt ilmoittamaan jos vaivaa on.ja niinhän se pitää olla!otan täyden vastuun,mut hekin ovat eläinrakkaita(ku maal on tapa)ja eivät sitä ainakaan viel ole rasitteeksi nähneet.pitää pelata ku pelataan yhteisymmärryksessä.lukekaa ja oppikaa eläinten käyttäytymistä.ihmisinä jo olemme oppineet omat käyttäytymis "säännöt"??!!