På bara ett och ett halvt år har Svenskfinlands överlägset största mediekanal förlorat 25 procent av sina tittare.
I oktober 2016 samlades Yles förvaltningsråd för att ta ställning till ett förslag om att tv-kanalerna Yle Fem och Yle Teema skulle slås samman.
Förslaget motiverades med att distributionen är dyr och med att tittarna successivt håller på att flytta över från marksänd tv till tv som sänds via nätet till datorn, pekdatorn, mobilen och tv-apparaten.
Yle Fem on menettänt katsojansa, koska Strömsö tulee TV1 kanavalta. Fem pitää lopettaa tai ainakin Strömsö palauttaa ainoastaan sinne. Strömsö:n näyttäminen köyhille parhaaseen katseluaikaan on vain kiusantekoa. Ruotsinkieliselle kallille ohjelmalle haetaan oikeutusta, näyttämällä sitä pakosta. Strömsö on kuin pakkoruotsi. Suomenkieliset kääntäkää toinen kanava!
I oktober 2016 samlades Yles förvaltningsråd för att ta ställning till ett förslag om att tv-kanalerna Yle Fem och Yle Teema skulle slås samman.
Förslaget motiverades med att distributionen är dyr och med att tittarna successivt håller på att flytta över från marksänd tv till tv som sänds via nätet till datorn, pekdatorn, mobilen och tv-apparaten.
Yle Fem on menettänt katsojansa, koska Strömsö tulee TV1 kanavalta. Fem pitää lopettaa tai ainakin Strömsö palauttaa ainoastaan sinne. Strömsö:n näyttäminen köyhille parhaaseen katseluaikaan on vain kiusantekoa. Ruotsinkieliselle kallille ohjelmalle haetaan oikeutusta, näyttämällä sitä pakosta. Strömsö on kuin pakkoruotsi. Suomenkieliset kääntäkää toinen kanava!
Vastaukset 26
Vanhimmat
Se ei olekaan mikään yksittäinen kanava vaan Teema/Fem.
Yks parhaista kanavista muuten.
Olen kanssasio samaa mieltä, sarjat ovat ok.esim Aika on meidän.
Tanskalainen maajussi on hyvä. Myös pohjois,aalaisia hyviä elokuvia tulee femmalta. Ei öopeteta.
strömsössä puhutaan nykyään enemmän suomea. se suomettuu.
Se on typerä ohjelma. Pitää päättää mitä kieltä siinä puhutaan. RKP on typerä puolue, kun ei osaa päättää mitä kieltä puhuu eduskunnassa.
Sehän kertoo vain siitä, että moni suomalainen puhuu sujuvasti muutaKIN kuin suomea.
Kyllä meilläpäinkin kun kaupungille menee, niin sekaisin siellä tulee molemmat kotimaiset.
Miksei telkkarissa saisi puhua kuten normaalielämässä puhutaan?
Suomi on kuitenkin kaksikielinen maa, joten aivan mainiosti voi käyttää kahta kieltä.
Miksi suomalaisten kanavilla pakkomainostetaan femmaa mutta femman kanavilla ei mainosteta suomalaisten kanavia? Elämmekö jossakin apatheid-maassa
Äsken sanottiin uutisissa, että kansalliskielten asema on uhattuna, kun englanti valtaa alaa. Ruotsin suhteen tilanne on menetetty. RKP ja Taxellin paradoksi ovat syypäitä. Vielä kun laitetaan soppaa hämmentämään Paavo Lipposen Svenska Nu verkosto, niin pohjaan paloi. Kukaan koululainen ei opiskele ruotsia.
Voitaisiinkin vaihtaa toiseksi kansalliskieleksi englanti.
Femma lopettamalla voidaan Yle-veroa laskea!
Ei nyt suinkaan. Vertaappa uutisia esim. TV1, MTV ja Yle Femma. TV1 ja MTV uutiset ovat "amerikan uutisia" vaikka olemme Euroopassa ja maailmassa on vaikkapa kaksi väkirikasta maata Kiina ja Intiaa (1,4 miljardia ihmistä kummassakin) mistä ei juurikaan uutisia saada toimitettua.
Kotimaan politiikasta ja muista kotimaan uutisista ei juurikaan ole tarjontaa. Myös Euroopan maissa tapahtuu, varmaan uutisoivaa olisi. Ei tarvitse sotkea tanssitaidetta, apinasafaria tai Putouksen katsojalukuja uutisiin. Niille on omat ohjelmat.
Ehdotankin, että ihan uutistuotannon takia, Yle Femman ruotsinkieliset uutiset käännetään suomeksi, niin mahdollisimman moni voisi katsoa syvällisempää uutistuotantoa. Yle Femman uutiset ovat ehdottomasti illan parhaat. Vaikeaahan se toki on ymmärtää, jos ruotsia ei osaa.
Yle on tukemassa sosialistien vallankaappausta USAssa ja Suomessa, joten USAsta on saatava republikaanipuolueesta ja presidentistä kielteisiä uutisia. Siellä näyttää olevan kolme toimittajaa tätä tekemässä.
Teema/fem on paras kanava sieltä tulee joka päivä kunnon ohjelmaa sitä vastoin ylen muilta kanavilta tulee viikonloppuisin kaikki ylen huonoimmat ohjelmat kuten Suomi love,sohvaperunat
hyvätkatsojat ja villi kortti . Nämä ohjelmat kuuluvat mainoskanavien roskaohjelmistoon.
Femma on turha kanava. Uutisia maailmalta tuotetaan englanniksi huomattavasti paremmin. Hyvin harva katsoo uutiset ruotsiksi.
Mieluummin ottaisin Yle veron alennuksen!
Tulee Teema & Fem-kanavalta paljon muutakin, esmes hyviä vanhoja elokuvia, konsertteja ym. Mihin ne siirrettäisiin jos tuo kanava lopetetaan? Eikä saa olla niin itsekäs että jos sinua ei kiinnosta em. niin et salli muidenkaan niitä katsovan!
Täysin turha kanava. Jos ruotsia haluavat kuulla niin menköön sitten sinne Ruotsiin.
Ei tulis ikävä...
Mun ei tarvi mennä kuin ulos, niin kuulen ruotsia yhtä paljon kuin suomeakin. Ja Suomessa asun.
Fem kanava voisi keskittyä englannin kieliseen ohjelmistoon. Englanniksi on runsaasti tarjolla myös ajankohtaisia keskusteluohjelmia.
Kaikki osaavat englantia, mutta harva ruotsia. Yle veron maksajan pitää saada ohjelmaa, jota ymmärtää!
Etkö osaa lukea suomenkielistä tekstitystä?
Mitä pölhökustaita onFem/Teema kanavan moittijat sillä se on ainoa kanava missä ei ole näitä koti-
maisia höpö tositv ja muita kilpailuohjelmia ja kun katsoo teema kanavaa ei tarvitse koko ajan häve-
ten katsoa että mitä soopaa.
Samaa mieltä olen kanssasi, Teema on hyvä kanava!
Miks helvetissä meillä pitää olla ruotsalaisille TV sisältöä. Ei mitään järkeä. Teema takas ja heti.
Suomessa näkee enemmän TV-ohjelmia englanniksi, kuin ruotsiksi. Tarvitaanko ruotsinkielistä ohjelmaa?
Menköön Ruotsiin ne jotka kaipaavat ruotsinkielistä ohjelmaa. Onhan toi aivan perseestä että niille pitää olla oma kanava Suomessa.
Taidat olla näitä mielensäpahoittajia Hehehehee Hehehehee
Ruotsinkielinen ohjelma voitaisiin siirtää Areenaan kokonaan.