Kun tässä on niin paljon hämärää, aivan kuin koko totuutta ei haluttaisi kertoakaan eikä varsinkaan hoitaa ihmisiä kuntoon, mieleeni tuli googlettaa:
chronic sinusitis alzheimer
- Mitäs täältä https://goo.gl/94m7hm löytyykään, haloo!
Can Mold Be a Cause of Alzheimer's Disease and Reduced Brain Function?... Yes it Can! Understanding Chronic Inflammatory Response Syndrome (CIRS)! - An Interview with Jill Carnahan, MD
[Voiko home olla syynä Alzheimerin tautiin ja heikentyneeseen aivotoimintaan?... Kyllä voi! Kroonisen inflammaatio-oireyhtymän (CIRS) ymmärtäminen! - Lääkäri Jill Carnahanin haastattelu]
- Entäs sitten https://goo.gl/LhdShU tämä:
Inhalational Alzheimer's disease: an unrecognized—and treatable—epidemic
[Hengitettävä Alzheimerin tauti: tuntematon ja hoidettavissa oleva epidemia]
"The most common cause of CIRS is exposure to mycotoxins, typically associated with molds such as Stachybotrys, Penicillium, or Aspergillus, present in water-damaged buildings. However, other biotoxins, from the Borrelia burgdorferi of Lyme disease or from other tick-borne pathogens, or aquatoxins such as those from dinoflagellates, may also cause CIRS."
[CIRSin yleisimpänä syynä on altistuminen mykotoksiineille, tyypillisesti yhdistettynä homeisiin kuten Stachybotrys, Penicillium tai Aspergillus esiintyen kosteusvauriorakennuksissa. Kuitenkin muut biotoksiinit, Lymen taudin Borrelia Burgdorferista tai muista punkinpuremapatogeeneista, tai vesitoksiineista kuten panssarilevistä, voivat myös aiheuttaa CIRSiä.]
"It is noteworthy that a recent report described the direct detection of fungi in the brains of patients who had died with Alzheimer's disease, contrasting with a lack of detection of fungi in control brains [7]. This finding raises the possibility that the mycotoxic effects that occur in CIRS associated with type 3 Alzheimer's disease may be accompanied by active infection."
[On huomionarvoista, että äskettäin julkaistussa raportissa kuvataan sienten suoraa tunnistamista Alzheimerin tautiin kuolleiden potilaiden aivoista, vastakohtana verrokkiaivoille, joissa sientä ei löytynyt. Löytö nostaa esiin mahdollisuuden, että mykotoksiset vaikutukset, joita on CIRSissä yhdistyen tyypin 3 Alzheimerin tautiin, voivat liittyä aktiiviseen infektioon.]
Eiköhän pistetä korvalääkärit kuriin saadaksemme oikeaa hoitoa krooniseen poskiontelotulehdukseen halvempana ja inhimillisempänä vaihtoehtona kuin kuoliaaksi makuuttaminen laitospaikoissa!
Oli järkytys nähdä, mitä viimeiset kolme vuotta ovat omallekin tasapainoaistilleni tehneet horjuessani puolelta toiselle kävelytestissä lääkärin edessä.
Googlasin: chronic sinusitis alzheimer
4
490
Vastaukset
"Eiköhän pistetä korvalääkärit kuriin saadaksemme oikeaa hoitoa krooniseen poskiontelotulehdukseen halvempana ja inhimillisempänä vaihtoehtona kuin kuoliaaksi makuuttaminen laitospaikoissa!"
- Kalliiksi tulee hoitamattomuus; miten Suomella on varaa tähän dementian tappaessa maailmassa eniten suomalaisia:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15400545/unohtakaa-dnrs-ja-huuhaa-myrkyt-tuhoavat-aivot!Sähköpostiin tulee tilailtua kaikenlaista informaatiota, joka poikii lisää ja lisää tietoa. Niitä otsikoita tulee sitten luettua, ja jos on tarpeeksi kiinnostavaa, klikkaan ja ainakin selaan vähän. Mutta liian paljon menee ohi, kun ei jaksa paneutua kaikkeen.
"Reverse Autoimmune Disease Summit" ja "Pain Solution Summit" menivät nekin ohi, vaikka kärsin kivuista ja rekisteröidyin noihin jaksamatta seurata niitä sen jälkeen enää ollenkaan.
Rekisteröidyin myös ohjelmasarjaan "Escaping Alzheimer's", jota mainostettiin hyvissä ajoin etukäteen jaksamatta paneutua enää asiaan ja klikata viestejä. Horroksesta minut herätti vasta tämänpäiväinen otsikko sähköpostissani, jossa kysytään, aiheuttaako aivoja syövä sieni Alzheimerin:
"Alzheimer's caused by a brain-eating fungus?!
Minun olikin pakko avata viesti luettuani jotain tuollaista.
Silmäilin viestiä läpi törmäten Doug Kaufmannin nimeen, josta kiinnostuin luettuani hänen kirjoituksiaan jo niin paljon:
https://tinyurl.com/v37ftcd
https://tinyurl.com/tsacmc5
https://tinyurl.com/tzzfvs3
Mutta tämänkertaisessa sähköpostissa oli muutakin sisältöä kuin pelkkää tekstiä vaan. Siinä oli linkki, josta pääsisi seuraamaan Dougin haastattelua:
https://tinyurl.com/sruvpyx
Minähän aloin katsomaan, jonka takia laitoin nappikuulokkeet korvilleni.
Ohjelmassa ei ollut tekstitystä ollenkaan ja volyymiä olikin laitettava niin kovalle, että sai sanoista selvää.
Sisällön ollessa mielenkiintoista tylsää ei ollut koko aikana, vaikka ohjelma kesti liki tunnin.
Noin 24 minuutin tietämillä puhuttiin Aspergilluksestakin, joka on homelukaaleissa hyvin yleinen laji ja voi infektoida ihmisen...
Mieleeni jäi Dougin sanat siitäkin, että kun sieniparasiitti pääsee kehoon, siitä tulee dominoiva. Tuskinpa olisin borrelioosistakaan näin sairas https://tinyurl.com/uwdsp95 ilman sieni-infektiota.
- Mikäli kiinnostaa, kyseinen jakso on katsottavissa vajaan vuorokauden https://tinyurl.com/sruvpyx tästä linkistä.
Kirjautua loppuihin jaksoihin voi täältä:
https://signups.escapingalzheimers.com/1468087"Horroksesta minut herätti vasta tämänpäiväinen otsikko --"
- Siis eilinen, 20.2.2020 pakerrettuani viestiäni aika kauan, jonka jälkeen testailin linkkien toimivuutta Helppipalstallani, jonne sen myös varmuuskopioin, joka on aika raskasta ja tylsää viitsimättä nähdä kirjoitusvaivaa kuitenkaan turhaan foorumin muututtua liian epästabiiliksi automaattisen moderoinnin myötä.Ks. Linkkilistasta edeltä unohtui tämä vielä tuoreempi ketju:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15308631/keuhkojen-kautta-sairaudet-aivoihisi-kay---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4463839Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181652- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441049
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047