kaupungeista ja alueista Suomessa ( minulle tuntemattomista )
- Pohjanmaa: Täyttä korpee. Erämaata, peltoa ja järvee. Kaukana sivistyksestä.
Helsinki: huume ja bileparatiisi.
Biletystä kaipaavien sinkkujen ja opiskelijoiden haaveiden kaupunki
Turku: Ruotsalaisten keskittymä
Jyväskylä ja Oulu: sivistymätön takapajula. Pohjolan erämaan alkuja
Lapin alueet: korpee ja kylmää
Toinen Ihminen lähettyvillä joka ei perheenjäsen on kuin Alien
Kemi: lumilinna on kiva.
Savo: anteeks mitä sä sanoit? (Murre osittain kuin vierasta kieltä)
- Pohjanmaa: Täyttä korpee. Erämaata, peltoa ja järvee. Kaukana sivistyksestä.
Helsinki: huume ja bileparatiisi.
Biletystä kaipaavien sinkkujen ja opiskelijoiden haaveiden kaupunki
Turku: Ruotsalaisten keskittymä
Jyväskylä ja Oulu: sivistymätön takapajula. Pohjolan erämaan alkuja
Lapin alueet: korpee ja kylmää
Toinen Ihminen lähettyvillä joka ei perheenjäsen on kuin Alien
Kemi: lumilinna on kiva.
Savo: anteeks mitä sä sanoit? (Murre osittain kuin vierasta kieltä)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hellsinki =perseläpi.
Samaa mieltä kanssasi tämä aloittaja tässä.
Näkemykseni Helsinkiläisiin ja koko kaupunkiin ovat aiheuttaneet Helsinkiläiset itse.
Turisteina näillä nurkin kun ovat olleet niin törkeitä ja polleita tärkeilijöitä.
Parikin totesi että: siis hirveit junttei nää ( puhui yhdestä suomen suurimpien neljän kärkeen kuuluvien kaupunkien asukkaista ) täällä.
Me ollaan pääkaupunkiseudulla ja parempia kuin te muut oli käytös, asenne ja jopa sanallinen anti.
Näitä pks nyrppynokka maailman omistajia paukkaa turisteina tänne suunnille usein niin parempana kansalaisena että!
Ei ole vain yhdestä tai kahdesta pollersta nenä pystyssä kävelevästä ”turistista” kyse
Helsinkiin taas suuntaa kaveriporukoistani yleensä muutamasta syystä:
-miehen perässä. Mies asuu siellä.
-opiskeleen
-siellä on vilkas yö ja seuraelämän sinkulle joka etsii bailuja, seikkailuja, seuraelämää
Työtä on täälläkin riittämiin kun tääkin on suomen kärkisijoilla suurkaupunkien joukossa.
Helsinki kulkee maineelta paikkana minne sinkut hinkuu yöelämään näillä nurkin. Kavereistani Helsinkiin muutti neljä. Kolme opiskelu ja bile elämän takia parikymppisenä ja yks miehen perässä
Aloilleen asettumaan aikovat parit jotka suunnittelee avioliittoa ja lapsia usein asettuu pikkukaupunkiin omakotitaloon jossa lähipiirissä on rauhallista lapsiperheille ystävällistä aluetta. Leikkikenttiä, päiväkoteja ja kouluja lähellä mutta ei vaarallista liikennettä jossa lapsi voisi jäädä auton alle taikka joutua hämärien tyyppien väkivallan tai muun toiminnan uhriksi.
Nuo kaikista ylimielisimmät "helsinkiläiset" eivät ole Helsingistä vaan ulkopaikkakunnilta.
Samaa mieltä olen kanssasi! Täällä nyt melkein kolme vuotta asuneena voin todeta että ns paljasjalkaiset helsinkiläiset ovat tosi auttavaisia ja julkisissakin juttelevat niitä näitä. Nämä muualta tulleet ovat niitä ylpeitä, jotka kuvittelevat että ovat koko maan napoja. Onhan täällä ihmisiä moneen junaan, ei varmaan pidä liikaa siis yleistää mutta itse olen saanut helsinkiläisistä hyvän kuvan.
Kannatus varmaan käydä muuallakin kuin lähisiwassa.
lomaillessa voi käydä kyläkaupassa, voi nähdä peräti monta uutta ihmistä siellä!
Joku ei ehkä tiedä mutta Siwoja ei enää ole. Siwat ovat K-marketteja.
Kannattaisko sinun tulla joskus ulos sieltä omasta asunnosta ja lukee uutisia.
Vantaa ja Espoo ovat näitä Helsingin huumepääpaikkoja, ja Sipoo sitten myös.
Yleensä paikat joissa ei asu opiskelijoita, eikä ole kaupungin vuokra-asuntoja ovat hyviä, ja ihmiset yleensä tekevät jotain muutakin kuin lusmuilevat... esim. täälläkin pikkulapsilla on hauskaa leikkiä ja tehdä vaikka mitä...
Minä en ainakaan tyrkkäis itseeni asumaan Helsingin ydinkeskustaan 2, 4 ja 7 vuotiaiden lasten kanssa. Mukula kun pääsee jaloilleen se käppäilee kerrostalosta ulos ja suoraan ratikan alle tai pihassa parveilevan huumejengin luokse.
Itse kuullut miten sekoja huumejengit ovat. Päissään keksii panna koiraa ja nauraa vähäpäisenä. Ties mitä hupia keksii pikkulapsen kanssa
Syöttää vaikka huumekeksejään sille hekotellen että onpas hauskaa nähdä miten pikkulapsi päihtyy huumeista
Tämä on kyllä erittäin hyvä paikka missä nyt olen asunut jo kauankin, täällä on pikkulapsillakin turvallista leikkiä ja tehdä vaikka mitä, kun ei ole noita huumehörhöjä lainkaan.
1 asia mikä jäi minua mietityttämään, tuli vähän hauskakin kauhumainen tarina sellaisesta, kun joskus ujot pojat kirjoittelevat että: mitenkähän uskaltaisin ottaa tuohonkin tyttöön yhteyttä, niin sanoin että: ei se rikkoudu niin helposti kuin joku nukke se tyttö, jotta käsi irtoaisi, osat kuin zombie-jutuissa, vaan se tyttö voisi silloin kuunnella oikeasti asiasi, kun kerrot rehellisesti.
Olisikin aika kammottava kauhuelokuva tuollainen, jos sormella koskee vaikka käteen, niin se irtoaisi aina siltä tytöltä se osa kuten nukelta.
upp