Oudot silmät itselläni

Sokeako

Hei, kerron unestani, jos joku haluaa/osaa tulkita.
Katsoin unessa itseäni peilistä. Silmieni väriosa oli aivan valkoinen. Kummassakin pupillissa näin kuitenkin pienen, noin millimetrin kokoisen sinisen väripisteen, alueen reunassa.
Ihmettelin vähän ja katsoin tarkkaan ja tosiaan huomasin tuon millin sinisyyden ainoastaan, muuten täysi valkoisuus.
Osaako joku tulkita? Voikohan liittyä asiaan, kun olin edellisenä iltana kylässä perheessä, jossa läheistäni satutetaan jatkuvasti henkisesti. Taas kuulin loukkaavaa puhetta häntä kohtaan. Yritän sitten olla puuttumatta, toivoen vain parasta..
Kiitos, jos saan tulkinnan.

4

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hän-joka-kulkee-ohi

      "Katsoin unessa itseäni peilistä."

      Viittaa siihen että etsit itseäsi, sisintä itseäsi

      "Silmieni väriosa oli aivan valkoinen."

      Väriosan valkoisuus saattaa viitata siihen että olet menettänyt jollain lailla persoonallisuuttasi nyt tällä hetkellä.

      "Kummassakin pupillissa näin kuitenkin pienen, noin millimetrin kokoisen sinisen väripisteen, alueen reunassa."

      Enää jäljellä kylmyyteen, välinpitämättömyyteen viittaavaa sinisyyttä vähän.

      "Ihmettelin vähän ja katsoin tarkkaan ja tosiaan huomasin tuon millin sinisyyden ainoastaan, muuten täysi valkoisuus.
      Osaako joku tulkita? Voikohan liittyä asiaan, kun olin edellisenä iltana kylässä perheessä, jossa läheistäni satutetaan jatkuvasti henkisesti. Taas kuulin loukkaavaa puhetta häntä kohtaan. Yritän sitten olla puuttumatta, toivoen vain parasta.."

      Voi liittyäkin, puuttumattomuutesi asiaan saattaa saada unessasi hyvinkin tällaisen kielikuvan. Kylmäntapainen puuttumattomuutesi läheisesi kiusaamiseen näkyy värittömillä silmilläsi enää sinisenkylminä pisteen kuvajaisina.

      Veikkaan, jos puutut asiaan, saat uneesi silmien värit takaisin.

      "Kiitos, jos saan tulkinnan."

      Ole hyvä. Saat vielä mielenkiintoisen kappaleen joka toivottavasti laajentaa omaa näkökulmaasi.

      Goldfrapp - Beast That Never Was
      https://www.youtube.com/watch?v=9Wz1kEWD14A

    • Sokeakoo

      Hei, kiitos paljon tulkinnastasi! Paljon pohdittavaa tuosta, pitää miettiä ja ottaa neuvosta vaari. Kiitos musiikkisuosituksestakin, kuuntelin sen eilen, kuuntelen vielä uudestaan, oli hieno tunnelma.. Kiitos!

    • Ilmeisesti silmien väriosalla tarkoitetaan tässä iiristä. Joten silmää peilistä katsottaessa on nähty pelkästään valkoista ja sen lisäksi mustuainen eli pupilli, mikä reagoi valon määrän vaihteluihin laajenemalla ja supistumalla.

      Unennäkijä kertoo myös, että unta edeltävänä iltana hän on kuullut läheistään loukkaavaa puhetta kyläilemässä ollessaan.

      Mitä uneen ja sen ilmaisukieleen tulee, niin sanonta "sinisilmäisyys" on yleisesti tiedossa. Pienet siniset läiskät kummassakin pupillissa voisivat siten viitata sinisilmäiseen asennoitumiseen, millä tietysti viitataan herkkäuskoisuuteen ja siihen liittyvään hyväntahtoisuuteen.

      Unennäkijän katsoessa itseään peilistä, ei hänen silmissään ole nähtävissä mitään väriä. Tässä mielessä hän on avannut silmänsä ja nähnyt totuuden paljaana, mitä iiriksien valkoisuus korostaa. Siniset täplät kertovat luultavasti, että asiaan suhtaudutaan edelleen joltain osin sinisilmäisesti, taikka että unennäkijä on itse suhtautunut asiaan sillä tavalla aiemmin. Luultavasti se merkitsee jossain määrin molempia, sillä siniset täplät olivat nähtävissä molemmissa silmissä.

      Toisaalta sinitäplien näkeminen kahdessa silmässä voi viitata moniin muihinkin asioihin, mihin liittyy kahtena oleminen, esimerkiksi vanhempiin taikka sisaruksiin. Kun unen yleisenä teemana on totuuden näkeminen paljaana, voitaneen kaksi sinistä täplää ymmärtää siten, että joltain osin totuutta ei vielä haluta nähdä, ja että näitä totuuden kieltäjiä on kaksi.

      Kiitokset unennäkijälle erikoisen unen kertomisesta. Se on hyvä esimerkki siitä, kuinka unet tiivistävät monia asioita tilanteeseen, mikä vaikuttaa näennäisesti hyvin yksinkertaiselta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5440
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2773
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2272
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1824
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      25
      1794
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      41
      1787
    7. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      8
      1782
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      97
      1682
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1515
    10. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1499
    Aihe