Seksuaalisuus arka aihe painissa

avoimuuspäinen

Minkä takia asioista ei voida puhua avoimesti, kun varsin hyvin tiedetään mitä ajatuksia, tunteita ja tilanteita syntyy jos herää kiinnostus samaa sukupuolta olevaa kohtaan. Ne ovat täysin luonnollisia asioita.

Olisi kaikkien etu jos asioita käsiteltäisiin yhdessä eikä kiellettäisi ongelmien olemassaoloa. Paini on kuitenkin laji, jossa ihminen voi vietteineen joutua todella tukalaan tilanteeseen, jos joutuu patoamaan vuosikausia omia tunteitaan. Älkää tukahduttako itseänne vain häpeän vuoksi!

12

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohjalaanen

      Turha toivo, pysykööt kaapissa kärsimyksissään. Noloa vain, kun kaikki me kuitenkin tiedetään mikä miehiä siinä painissa niin innostaa.. Eikä siinä ole mitään väärää, mutta kun peitellään ja kielletään..

      • Sadomaso

        Sama vapaaottelussa, siinä vain homoseksuaalisuuteen on lisänä S/M viehtymys ;)


    • A2-iltaan

      Tää aihe pitäis kyl ihan aikuisten oikeasti nostaa esille julkisuudessa ja isosti. On väärin että miehet kärsivät vielä 2010-luvulla, ja vain koska paini on saanut joskus muinoin sellaisen "kovan juntin" maineen aikana jolloin ei ollut vara valita paremmastakaan harrastuksesta, niin tänä päivänäkään ei uskalleta olla julkisesti sitä mitä oikeasti ollaan.

      Tietäähän sen tänä päivänä kaiken valinnanvaran keskellä minkälaiset sinne hakeutuu.. mutta jos ei muu kiinnosta niin eihän siinä. On ne ajat muuttuneet, voi pojat..

      Surullista ja osin koomistakin vain että siitä vaieataan.

      • Tarpee

        Miks kaikki muaki kiusaa ku oon pannut hevosta ja vielä omaa varsaa? Hittoako tuo muille kuuluu? :( potkivat urheilu seurasta pois ku kuulivat.


    • hghghhghghghghghghhghgh

      Minkä takia asioista ei voida puhua avoimesti, kun varsin hyvin tiedetään mitä ajatuksia, tunteita ja tilanteita syntyy jos herää kiinnostus samaa sukupuolta olevaa kohtaan. Ne ovat täysin luonnollisia asioita.


      Mistä asioista? Jos kiinnostaa sama sukupuoli, niin silloin on paras kertoa tunteista ihastuksen kohteelle.








      Olisi kaikkien etu jos asioita käsiteltäisiin yhdessä eikä kiellettäisi ongelmien olemassaoloa.

      Tarkoitat homoseksuaalisuutta. Mitä ongelmaa siinä on?








      Paini on kuitenkin laji, jossa ihminen voi vietteineen joutua todella tukalaan tilanteeseen, jos joutuu patoamaan vuosikausia omia tunteitaan.

      Tuskin nykypäivänä ketään kiinostaa tykkäätkö tytöstä, tikkarista, pojasta vai kukasta.

    • Jokutolkku

      Menkää nyt homoilemaan sinne makkariinne. Se on ihan vitun sama, onko vastustaja umpihomo, mutta jos sillä nousee seisomaan, väännän niskat nurin.

      Vitun provo-pellet. Jutut on kuin jossain yläasteella.

      • kaapissa

        "Jutut on kuin jossain yläasteella"

        Miltäs koulutustasolta on toiminta jossa väännetään niskat nurin seisokin takia?


      • Nudmaar

        Seksuaalista häirintää, eli välitön lopetus.


    • hohhoijaataas

      Ainoastaan lajista mitään tietämätön voi kuvitella, että A) painijat välittävät paskaakaan vastustajan seksuaalisuudesta ja B) että painiessa on mahdollista kiihottua.

      Taitaa taas olla niin, että suoli24:n kiakkomiehet ovat päätyneet tänne taas. Vituttaahan se, kun jääkiekon suosio tippuu vuosi vuodelta.

      • Hihhiid

        Jostain syystä painia harjoittelemattomat ihmiset ovat aina eniten huolissaan painijoiden seksuaalisuudesta. Hmmmm....

        Taas jonkun kiakkovaimo jäänyt painijan alle?


    • Tuupoissieltä

      Painilajit ovat siitä hyviä, että ne kertovat katsojista aika paljon.
      Eli jos näet -lajin- seksuaalisena, se kertoo -sinusta- enemmän kuin lajista. Heteroille ei vain tule tällaisia tunteita.

      Mies määkii miehuuttaan toisten hikisten miesten keskellä jääkiekkomatsissa, ihaillen kentällä pyöriviä köriläitä. Kun sama mies näkee painia tai judoa, tämä huolestuu toisten seksuaalisuudesta.
      Kaapissa on varmasti paha olla.

      Mutta kuten sanottua, on ihan ok olla homo.

      • Jumanjii

        Onko painissa muka homoja? PERKELE!!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      147
      11322
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      159
      4522
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      82
      4160
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3206
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1689
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1602
    Aihe