Vihreiden käsissä seuraava pääministeri

OulunJunttiMiäs

Vihreiden kannatus on Toukon kohellusten myötä vienyt kannatuksen alas ja suurin osa mennyt SDP:lle (joka on seuraavaksi lähinnä heidän aatemaailmaansa) ja Antti Rinne saanut ilmaista kannatuksen nousua.

Jos vihreät valitsee vetävän puheenjohtajan niin karanneet lampaat palaa takaisin viheriään lampolaan ja vetävät kenties mukana muitakin. Samalla SDP:n kannatus laskisi alle kokoomuksen vaaleissa ja Orposta tulisi seuraava pääministeri.

Jos haluatte Antin pääministeriksi niin valitkaa taas joku "Urpo tai Liehuva Liekinvarsi" johtajaksenne.

13

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1111122222

      On se kumma kun anarkisti toimittaja tekee gallupeja jossa haastateltu tuhatta ihmistä, jossa 26% kannattaa punavihreää hallitusta (sdp,vasemmisto,vihreät). Niin tämä anarkisti kirjoittaa lehteen että koko suomi haluaa tätä hallitusta, on anarkistilla jäänyt nuo matikan tunnit väliin tai koko peruskoulu. Näin se valehteleva valtamedia asiat tuo julki.

      • Tieteentyöläinen

        Äläpäs nyt !

        On vain "troliarmeijan" ja erään verkkolehden syy, ettei meillä jo vuosikymmeniä ole ollut täydellistä "oikeahenkistä" hallitusta. Sama pätee koulutukseen ja taide-elämään samoin kun elokuva alaan. No elokuva-ala lipsahti tuossa vähän sivuun siellähän on ollut "vääräuskoisten ja väärää sukupuolta olevien kiusaajien linnake", onneksi tuo on saatu padottua oikeamielisten kamppanjan avulla".

        Jo 26% ilmoittaa kannattavansa ja alle 10% on liittynyt jäseniksi. Miksi ei laadittaisi lakia "kaksoisjäsenyydestä" silloinhan jäsenmäärä kohoaisi jo sataan prosenttiin. Tuon kuitenkin estää pieni vähemmistö kuten noita "uuninpankkolaisia ja muita kehveleitä" kutsutaan.
        Toivon mukaan kun kevät tulee on vain "punaisia kukkia" muuthan voi toivottaa vaikka sinne, mihinkäs se oli paikkaan ??

        Matematiikka on täysin turha tiede sen voisi korvata vaikka "Kansankultturilla ja Dialektiikalla" !!


      • " Näin se valehteleva valtamedia asiat tuo julki. "

        Ei siitä ole kauankaan, mun esim HS uutisoi, että ilmastonmuutos on EU-kansalaisten mielestä suurin uhka.
        Tosiasiassa se oli maahanmuutto.


      • riyuroijh
        kusettava_kirkko kirjoitti:

        " Näin se valehteleva valtamedia asiat tuo julki. "

        Ei siitä ole kauankaan, mun esim HS uutisoi, että ilmastonmuutos on EU-kansalaisten mielestä suurin uhka.
        Tosiasiassa se oli maahanmuutto.

        Trollit voivat vapaasti jatkaa toiselle palstalle, kiitos.


      • riyuroijh kirjoitti:

        Trollit voivat vapaasti jatkaa toiselle palstalle, kiitos.

        "Trollit voivat vapaasti jatkaa toiselle palstalle, kiitos. "

        Totta.
        Mutta totta on myös asiani.



      • 1111122222

        Oletko koskaan lukenut suomen historiaa riyuroijh?? Jos et niin kannattaisi lukea tai käydä edes peruskoulu loppuun.


    • Extyöhhäri

      Täysin totta, että koko Suomi haluaa punavihreän hallituksen! Eikä Touko sentään saunassa ole asunut!

    • drtjgkyuhlkjl

      Demarien kannatuksen nousu johtuu kyllä siitä, että hyvin monet persuja ja kepua viime vaaleissa äänestäneet ovat vaihtaneet takaisin demarien leiriin.

      Vihreät on puistokokoomus ja onnistuneella pj-valinnalla ne syövät kokoomuksen kannatusta, mutta demarien kannatukseen sillä lienee vähäinen vaikutus.

    • Ei sentään! Seuraavan pääministerin valitsee aina Suomen kansa. Ei tuokaan suoraan tapahdu nimeämällä pääministeri, mutta vaalit voittavan puolueen puheenjohtaja saa tuon tehtävän. Ellei tehtävä jostain syystä onnistu, on jossain ”demokratiavika”.

      Ielnkiintoinen olisi tilanne, jossa olisi porvarit eli kokoomus ja kepu, sekä koko vassemmisto eli demarit ja vasemmistopuolue. Oppositio olisi toivotun vahva ja muuttuisi peräti hallituspuolueeksi jo nuo vihreiksi kommunisteiksi nimitetyt vihreät lähtisi mukaan.

      Lähes unohdin Perussuomalaiset. Jäävätkö halusta oppositioon?

      Taidan antaa äänestäjien ja puolueiden päättää!

    • Näin käy

      Kokoomus ja kepu yhteensä n. 38%. Demarit ja Vasemmistoliitto samaa luokkaa.

      Mihin pannaan vihreät kommunistit ja Perussuomalaiset.

      Hallitusneuvottelut tulevat mielenkiintoisiksi..

    • hehehehhehee

      Täyttä roskaa.
      Viherhipeistä ei voi koskaan tulla pääministeriä

    • LapsetUhrataan

      Vihreiden kannatus kärsii, koska ydinpuolueen mielestä islamilainen pedofiiliki (mies) on suojelukohde. Ei esimerkiksi Suomessa asuva tyttölapsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      142
      13080
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      213
      11966
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      162
      10135
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9064
    6. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7695
    7. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      18
      7557
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6684
    9. 140
      6099
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5935
    Aihe