Vihreiden käsissä seuraava pääministeri

OulunJunttiMiäs

Vihreiden kannatus on Toukon kohellusten myötä vienyt kannatuksen alas ja suurin osa mennyt SDP:lle (joka on seuraavaksi lähinnä heidän aatemaailmaansa) ja Antti Rinne saanut ilmaista kannatuksen nousua.

Jos vihreät valitsee vetävän puheenjohtajan niin karanneet lampaat palaa takaisin viheriään lampolaan ja vetävät kenties mukana muitakin. Samalla SDP:n kannatus laskisi alle kokoomuksen vaaleissa ja Orposta tulisi seuraava pääministeri.

Jos haluatte Antin pääministeriksi niin valitkaa taas joku "Urpo tai Liehuva Liekinvarsi" johtajaksenne.

13

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1111122222

      On se kumma kun anarkisti toimittaja tekee gallupeja jossa haastateltu tuhatta ihmistä, jossa 26% kannattaa punavihreää hallitusta (sdp,vasemmisto,vihreät). Niin tämä anarkisti kirjoittaa lehteen että koko suomi haluaa tätä hallitusta, on anarkistilla jäänyt nuo matikan tunnit väliin tai koko peruskoulu. Näin se valehteleva valtamedia asiat tuo julki.

      • Tieteentyöläinen

        Äläpäs nyt !

        On vain "troliarmeijan" ja erään verkkolehden syy, ettei meillä jo vuosikymmeniä ole ollut täydellistä "oikeahenkistä" hallitusta. Sama pätee koulutukseen ja taide-elämään samoin kun elokuva alaan. No elokuva-ala lipsahti tuossa vähän sivuun siellähän on ollut "vääräuskoisten ja väärää sukupuolta olevien kiusaajien linnake", onneksi tuo on saatu padottua oikeamielisten kamppanjan avulla".

        Jo 26% ilmoittaa kannattavansa ja alle 10% on liittynyt jäseniksi. Miksi ei laadittaisi lakia "kaksoisjäsenyydestä" silloinhan jäsenmäärä kohoaisi jo sataan prosenttiin. Tuon kuitenkin estää pieni vähemmistö kuten noita "uuninpankkolaisia ja muita kehveleitä" kutsutaan.
        Toivon mukaan kun kevät tulee on vain "punaisia kukkia" muuthan voi toivottaa vaikka sinne, mihinkäs se oli paikkaan ??

        Matematiikka on täysin turha tiede sen voisi korvata vaikka "Kansankultturilla ja Dialektiikalla" !!


      • " Näin se valehteleva valtamedia asiat tuo julki. "

        Ei siitä ole kauankaan, mun esim HS uutisoi, että ilmastonmuutos on EU-kansalaisten mielestä suurin uhka.
        Tosiasiassa se oli maahanmuutto.


      • riyuroijh
        kusettava_kirkko kirjoitti:

        " Näin se valehteleva valtamedia asiat tuo julki. "

        Ei siitä ole kauankaan, mun esim HS uutisoi, että ilmastonmuutos on EU-kansalaisten mielestä suurin uhka.
        Tosiasiassa se oli maahanmuutto.

        Trollit voivat vapaasti jatkaa toiselle palstalle, kiitos.


      • riyuroijh kirjoitti:

        Trollit voivat vapaasti jatkaa toiselle palstalle, kiitos.

        "Trollit voivat vapaasti jatkaa toiselle palstalle, kiitos. "

        Totta.
        Mutta totta on myös asiani.



      • 1111122222

        Oletko koskaan lukenut suomen historiaa riyuroijh?? Jos et niin kannattaisi lukea tai käydä edes peruskoulu loppuun.


    • Extyöhhäri

      Täysin totta, että koko Suomi haluaa punavihreän hallituksen! Eikä Touko sentään saunassa ole asunut!

    • drtjgkyuhlkjl

      Demarien kannatuksen nousu johtuu kyllä siitä, että hyvin monet persuja ja kepua viime vaaleissa äänestäneet ovat vaihtaneet takaisin demarien leiriin.

      Vihreät on puistokokoomus ja onnistuneella pj-valinnalla ne syövät kokoomuksen kannatusta, mutta demarien kannatukseen sillä lienee vähäinen vaikutus.

    • Ei sentään! Seuraavan pääministerin valitsee aina Suomen kansa. Ei tuokaan suoraan tapahdu nimeämällä pääministeri, mutta vaalit voittavan puolueen puheenjohtaja saa tuon tehtävän. Ellei tehtävä jostain syystä onnistu, on jossain ”demokratiavika”.

      Ielnkiintoinen olisi tilanne, jossa olisi porvarit eli kokoomus ja kepu, sekä koko vassemmisto eli demarit ja vasemmistopuolue. Oppositio olisi toivotun vahva ja muuttuisi peräti hallituspuolueeksi jo nuo vihreiksi kommunisteiksi nimitetyt vihreät lähtisi mukaan.

      Lähes unohdin Perussuomalaiset. Jäävätkö halusta oppositioon?

      Taidan antaa äänestäjien ja puolueiden päättää!

    • Näin käy

      Kokoomus ja kepu yhteensä n. 38%. Demarit ja Vasemmistoliitto samaa luokkaa.

      Mihin pannaan vihreät kommunistit ja Perussuomalaiset.

      Hallitusneuvottelut tulevat mielenkiintoisiksi..

    • hehehehhehee

      Täyttä roskaa.
      Viherhipeistä ei voi koskaan tulla pääministeriä

    • LapsetUhrataan

      Vihreiden kannatus kärsii, koska ydinpuolueen mielestä islamilainen pedofiiliki (mies) on suojelukohde. Ei esimerkiksi Suomessa asuva tyttölapsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      288
      45990
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      52
      11483
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      242
      11080
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9870
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      91
      8704
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      292
      6777
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3575
    8. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      33
      3197
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      6
      3039
    Aihe