On kyllä pahasti kuralla miespaini suomessa

syksyn-sävelet

Budapestissa kaikki hävinneet heti ensimmäiset ottelunsa.

Olisiko jo aika palkata joku osaava valmentaja vaikka Venäjältä.

11

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katutäyttyyaskelist

      Suomalaiset painijat täysin vastaantulijoita ,eikä vastassa edes mitään sarjojensa parhaita,tässä tulos,kun kotimaassa ei ole kunnon kilpailua,on vaan satsattu tiettyyn porukkaan juniori-iässä.Tilanteen surkeus tulee esiin,kun miettii,ettei ole kisakelpoisia painijoita,kuin neljään sarjaan.

    • koiu

      ja niinkauan kun mennään Ilmajoki tyylillä ´"ota kädestä kiinni ja liikuta vähän" homma kusee! 2000-luvun puolesta välin tähän päivään miesten kreko on mennyt päävalmentajien valmennuksen mukana syvään kuoppaan!Hyvä Petra Olli

    • OnneaPetra

      Miksi suomalaiset painii krekoa? Vapaapainissa olisi enemmän imua laajemman kotimaisen kilpakentän rakentamiseksi, koska vapaa kiinnostaa myös vapaaottelijoita ja bjj kilpailijoita.

      Folkstyle ja vapaa on USAn ykköspainit.

      Rehellisesti sanottuna kreko on niin sääntöjensä rajoittamaa ettei sen mielekkyys oikein avaudu nykyaikaisen kamppailun seuraajille.

      • maaonniinkaunis

        Muuta ei osata,kuin kättä alle,siinä Suomalainen painiosaaminen


    • IKonansainnutrahat

      Miksi kaikki resurssit laitetaan ilmajokeen vaikkei siellä ole ollut vuosiin varteenotettavia painijoita ? kll kisojen palkintopallilla ik painija ollut viimeksi 2001 että sellainen tulevaisuus mihin tungetaan rahaa

    • pellettipojat

      Niin kun yksi painija asian ilmaisi TV:ssä,että oli tarkoitus vaan ajella vastustaja väsyksiin,siinäkö ohjeet,millä ottelut voitetaan.Kylllä Suomessakin pitäisi mennä tekniikka edellä,jos ei osata opettaa,opettajat vaihtoon.

    • hugohugohugohugo

      Ensimmäinen mies-painija voitti kaksi ensimmäistä otteluaan.

      • Apinakosiellä

        Kuka?


      • oppiaulkomailta
        Apinakosiellä kirjoitti:

        Kuka?

        Ville Heino. Tosin vapaapainija, joten lasketaanko niiden voitot?


    • Näinsevainon

      Suomessa ongelma on se, että täällä krekossa mennään voima edellä. Sillä voitetaan kyllä SM-mitaleita, mutta kun voimatasot tasoittuvat, alkaa tulla turpaan. Kotimaiset teknisemmät painijat yleensä lopettavat jo ennen maksimivoimatasojen saavuttamista.

      Täällä keskitytään pelkkään väsyttämiseen, ei paikkojen luontiin, ei käsivarsiheittoihin, ei puolikkaisiin. Mattovuorolla haetaan se yksi vyörytys. Sitten pakitetaan.

      Sellaista se on. Viimeinen, oikeasti tekninen krekopainija Suomesta oli Asell. Ja siitä on jo aikaa. Suuri osa suomalaisista arvokisapainijoista on aloittanut painin myöhään, koska paremmat painijat on runtattu rikki jo teini-iässä.

      Toivottavasti tämä nuorten mm-mitalisti osoittautuu oikeasti tekniseksi painijaksi, eikä tule samantien takkiin, kun miehiin lähdetään voimapainimaan.

    • Piirinmestari

      Täältähän löytyy hyviä valmentajia. Montako piirinmestarin ootte tehneet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      130
      7749
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      98
      7276
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7182
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      20
      6612
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6341
    6. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      20
      5701
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5697
    8. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5468
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      83
      5350
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5190
    Aihe