Oma maa, Pohjois-Karjalasta

RaivoojanKakara

Sellainen leffa joo. Imelää kuraa ja todella kaukana siitä mitä se kylmän tilan raivaaminen ja elämä sotasairaan kanssa useimmiten oikeasti oli.

5

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erilaisuushyvää

      Eipä nämä nykyajan ihmisetkään kaikki tiedosta, mitä elämä viiden savun kylässä 20-55 km päässä ensimmäisestä kaupasta voi olla. Kaikilla edes omakotitalon omistajilla ei ole rahaa niin paljon, että pääsisi vuokralle asumaan koska kukaan ei osta vanhaa taloa ja rahat riittää vain yhteen kaupungissa käyntiin viikossa eikä muuta rahaa järjesty eikä ole. Sossikasta ja kelalta on kysytty, talo myyntiin ja syökää omianne. Entäs kun jos navetassa ei olisi kahta lepäävää, niin ruoka loppuisi kokonaan. Eipä mitään, kuusi kymppiä täynnä, seitsemättä kymmentä mennään. Selkäranka reuma ja tyrä paalien nostelusta ulkopuolella roikkuu. Entäs vaatteet, sen tekee, minkä osaa tai kävelee alasti. Vaateapua sukulaisilta. Tällaista elämää elää 60, 70, 80 ja jopa 90- vuotiaat Lapissa ja Pohjois-Karjalan syrjäseuduilla. Ole lukija onnellinen, ettei sinun tarvitse kuin kerran kuukaudessa vuokra maksaa ja olla iisisti, niin kaikki käy hyvin. Nämä ihmiset kaipaavat apua. Yhtä käsiparia työhön. Kotitöihin. Kokeilkaa, onnistuuko.

      • tässäsitäollaannyt

        Tottahan turiset,nimittäin se on totta,rahaa pitää olla aika paljon mieli päästä kaukaa maalta pois.Saimme kokea itse tämän henkilö kohtaisesti.Kaikki pantiin likoon että tämä mahdollistui tai toteutui,nyt ollaan kaupungissa,takas ei mennä enään.

        Syrjäseudulta päästiin pois mutta talo on myytävänä ja se kun ei hevillä mene kaupaksi,näyttää ettei mene vuokrattavanakaan.

        On niin syrjässä ettei nuorempi ja vanhempipolvi ole kiinostuneita.

        Tämän kaiken on tuhonnut eu ja nykyhallitukset,maaseutu ajettiin alas ja sielä ei ole mitään palveluja enään.Ennenhän oli kyläkaupatkin vielä jopa 90 luvulla näitä nähtiin niemien notkoissa,mutta sitten kaikki tapettiin iskusta,kaupunkien kioskit ja ym lyötiin kerralla kuolinisku,kaikki se pieni palvelumuoto tai elinkeino on saatu menetettyä suomesta.


    • Mikäsihmeon

      Nuori pari, muutama koira ja yksi kissa. Käydään töissä kaupungissa, asutaan maaseudulla lähellä kaupunkia. Miksi ei onnistuisi. Pitää kysyä, jos auto ja ajokortti on.

    • Elokuva on hyvä. Ei todellakaan imelää kuraa vaan lujasta yhteenkuuluvuudesta rakkaan kanssa kertova.
      Toki on karumpiakin kohtaloita, mutta ei yhteen elokuvaan kaikkea mahdu eikä tarvitse mahtua. Minulle henkilökohtaisesti elokuvassa nähdyt surulliset tapahtumat tekivät suuren vaikutuksen .
      Ei sota- ajan hirveitä. tapahtumia pysty rauhan aikana tajuamaan.

    • Mitenihmeessäkuka

      Nyt tänä aikana meidän kaupungissa asuvien kuuluu tukea ja mahdollistaa maaseudulle uutta pientalotoimintaa ja eri eläintiloja pienellä budjetilla. Moni nuori lähtisi takaisin maaseudulle jos vain voisi ja eu mahdollistaisi takaisin muuton erilaisilla tuilla. Jos ennen riitti 10 hehtaaria peltoa ja metsää sekä muutama kana, niin olisiko mahdollista erilaisia marjoja ja viljaa sekä vihanneksia viljelemällä asua maalla. Pitäisi kai olla lisänä joku muukin ansiotulo kaupungissa mene tiedä. Viljelijän arki ei ole helppo, jos maalta on töihin kaupunkiin lähdettävä joka päivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5633
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      315
      5460
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      91
      4676
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2495
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      8
      2167
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      51
      1934
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1902
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      35
      1883
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      30
      1825
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      83
      1752
    Aihe