Oma maa, Pohjois-Karjalasta

RaivoojanKakara

Sellainen leffa joo. Imelää kuraa ja todella kaukana siitä mitä se kylmän tilan raivaaminen ja elämä sotasairaan kanssa useimmiten oikeasti oli.

5

354

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erilaisuushyvää

      Eipä nämä nykyajan ihmisetkään kaikki tiedosta, mitä elämä viiden savun kylässä 20-55 km päässä ensimmäisestä kaupasta voi olla. Kaikilla edes omakotitalon omistajilla ei ole rahaa niin paljon, että pääsisi vuokralle asumaan koska kukaan ei osta vanhaa taloa ja rahat riittää vain yhteen kaupungissa käyntiin viikossa eikä muuta rahaa järjesty eikä ole. Sossikasta ja kelalta on kysytty, talo myyntiin ja syökää omianne. Entäs kun jos navetassa ei olisi kahta lepäävää, niin ruoka loppuisi kokonaan. Eipä mitään, kuusi kymppiä täynnä, seitsemättä kymmentä mennään. Selkäranka reuma ja tyrä paalien nostelusta ulkopuolella roikkuu. Entäs vaatteet, sen tekee, minkä osaa tai kävelee alasti. Vaateapua sukulaisilta. Tällaista elämää elää 60, 70, 80 ja jopa 90- vuotiaat Lapissa ja Pohjois-Karjalan syrjäseuduilla. Ole lukija onnellinen, ettei sinun tarvitse kuin kerran kuukaudessa vuokra maksaa ja olla iisisti, niin kaikki käy hyvin. Nämä ihmiset kaipaavat apua. Yhtä käsiparia työhön. Kotitöihin. Kokeilkaa, onnistuuko.

      • tässäsitäollaannyt

        Tottahan turiset,nimittäin se on totta,rahaa pitää olla aika paljon mieli päästä kaukaa maalta pois.Saimme kokea itse tämän henkilö kohtaisesti.Kaikki pantiin likoon että tämä mahdollistui tai toteutui,nyt ollaan kaupungissa,takas ei mennä enään.

        Syrjäseudulta päästiin pois mutta talo on myytävänä ja se kun ei hevillä mene kaupaksi,näyttää ettei mene vuokrattavanakaan.

        On niin syrjässä ettei nuorempi ja vanhempipolvi ole kiinostuneita.

        Tämän kaiken on tuhonnut eu ja nykyhallitukset,maaseutu ajettiin alas ja sielä ei ole mitään palveluja enään.Ennenhän oli kyläkaupatkin vielä jopa 90 luvulla näitä nähtiin niemien notkoissa,mutta sitten kaikki tapettiin iskusta,kaupunkien kioskit ja ym lyötiin kerralla kuolinisku,kaikki se pieni palvelumuoto tai elinkeino on saatu menetettyä suomesta.


    • Mikäsihmeon

      Nuori pari, muutama koira ja yksi kissa. Käydään töissä kaupungissa, asutaan maaseudulla lähellä kaupunkia. Miksi ei onnistuisi. Pitää kysyä, jos auto ja ajokortti on.

    • Elokuva on hyvä. Ei todellakaan imelää kuraa vaan lujasta yhteenkuuluvuudesta rakkaan kanssa kertova.
      Toki on karumpiakin kohtaloita, mutta ei yhteen elokuvaan kaikkea mahdu eikä tarvitse mahtua. Minulle henkilökohtaisesti elokuvassa nähdyt surulliset tapahtumat tekivät suuren vaikutuksen .
      Ei sota- ajan hirveitä. tapahtumia pysty rauhan aikana tajuamaan.

    • Mitenihmeessäkuka

      Nyt tänä aikana meidän kaupungissa asuvien kuuluu tukea ja mahdollistaa maaseudulle uutta pientalotoimintaa ja eri eläintiloja pienellä budjetilla. Moni nuori lähtisi takaisin maaseudulle jos vain voisi ja eu mahdollistaisi takaisin muuton erilaisilla tuilla. Jos ennen riitti 10 hehtaaria peltoa ja metsää sekä muutama kana, niin olisiko mahdollista erilaisia marjoja ja viljaa sekä vihanneksia viljelemällä asua maalla. Pitäisi kai olla lisänä joku muukin ansiotulo kaupungissa mene tiedä. Viljelijän arki ei ole helppo, jos maalta on töihin kaupunkiin lähdettävä joka päivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe