Sellainen leffa joo. Imelää kuraa ja todella kaukana siitä mitä se kylmän tilan raivaaminen ja elämä sotasairaan kanssa useimmiten oikeasti oli.
Oma maa, Pohjois-Karjalasta
5
283
Vastaukset
- Erilaisuushyvää
Eipä nämä nykyajan ihmisetkään kaikki tiedosta, mitä elämä viiden savun kylässä 20-55 km päässä ensimmäisestä kaupasta voi olla. Kaikilla edes omakotitalon omistajilla ei ole rahaa niin paljon, että pääsisi vuokralle asumaan koska kukaan ei osta vanhaa taloa ja rahat riittää vain yhteen kaupungissa käyntiin viikossa eikä muuta rahaa järjesty eikä ole. Sossikasta ja kelalta on kysytty, talo myyntiin ja syökää omianne. Entäs kun jos navetassa ei olisi kahta lepäävää, niin ruoka loppuisi kokonaan. Eipä mitään, kuusi kymppiä täynnä, seitsemättä kymmentä mennään. Selkäranka reuma ja tyrä paalien nostelusta ulkopuolella roikkuu. Entäs vaatteet, sen tekee, minkä osaa tai kävelee alasti. Vaateapua sukulaisilta. Tällaista elämää elää 60, 70, 80 ja jopa 90- vuotiaat Lapissa ja Pohjois-Karjalan syrjäseuduilla. Ole lukija onnellinen, ettei sinun tarvitse kuin kerran kuukaudessa vuokra maksaa ja olla iisisti, niin kaikki käy hyvin. Nämä ihmiset kaipaavat apua. Yhtä käsiparia työhön. Kotitöihin. Kokeilkaa, onnistuuko.
- tässäsitäollaannyt
Tottahan turiset,nimittäin se on totta,rahaa pitää olla aika paljon mieli päästä kaukaa maalta pois.Saimme kokea itse tämän henkilö kohtaisesti.Kaikki pantiin likoon että tämä mahdollistui tai toteutui,nyt ollaan kaupungissa,takas ei mennä enään.
Syrjäseudulta päästiin pois mutta talo on myytävänä ja se kun ei hevillä mene kaupaksi,näyttää ettei mene vuokrattavanakaan.
On niin syrjässä ettei nuorempi ja vanhempipolvi ole kiinostuneita.
Tämän kaiken on tuhonnut eu ja nykyhallitukset,maaseutu ajettiin alas ja sielä ei ole mitään palveluja enään.Ennenhän oli kyläkaupatkin vielä jopa 90 luvulla näitä nähtiin niemien notkoissa,mutta sitten kaikki tapettiin iskusta,kaupunkien kioskit ja ym lyötiin kerralla kuolinisku,kaikki se pieni palvelumuoto tai elinkeino on saatu menetettyä suomesta.
- Mikäsihmeon
Nuori pari, muutama koira ja yksi kissa. Käydään töissä kaupungissa, asutaan maaseudulla lähellä kaupunkia. Miksi ei onnistuisi. Pitää kysyä, jos auto ja ajokortti on.
Elokuva on hyvä. Ei todellakaan imelää kuraa vaan lujasta yhteenkuuluvuudesta rakkaan kanssa kertova.
Toki on karumpiakin kohtaloita, mutta ei yhteen elokuvaan kaikkea mahdu eikä tarvitse mahtua. Minulle henkilökohtaisesti elokuvassa nähdyt surulliset tapahtumat tekivät suuren vaikutuksen .
Ei sota- ajan hirveitä. tapahtumia pysty rauhan aikana tajuamaan.- Mitenihmeessäkuka
Nyt tänä aikana meidän kaupungissa asuvien kuuluu tukea ja mahdollistaa maaseudulle uutta pientalotoimintaa ja eri eläintiloja pienellä budjetilla. Moni nuori lähtisi takaisin maaseudulle jos vain voisi ja eu mahdollistaisi takaisin muuton erilaisilla tuilla. Jos ennen riitti 10 hehtaaria peltoa ja metsää sekä muutama kana, niin olisiko mahdollista erilaisia marjoja ja viljaa sekä vihanneksia viljelemällä asua maalla. Pitäisi kai olla lisänä joku muukin ansiotulo kaupungissa mene tiedä. Viljelijän arki ei ole helppo, jos maalta on töihin kaupunkiin lähdettävä joka päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845307Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.313533Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j422885Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin282107Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.591861Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861656- 471596
- 941392
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71185