Talentian hallitus hyökkää Sture Fjäderiä vastaan, työnantajiaan vastaan ja maahanmuuttajia vastaan toimenpiteillään. Onko Talentian hallitus täynnä kommunisteja vai partaradikaaleja? Partaradikaaleja ei ainakaan, kun kymmenestä hallituksessa olevasta vain kolme on miehiä. Se on se Talentian "euro", 70%.
Fjäderin haukkuminen on täyttä populismia. Taitaa olla muu kauna syvällä sielussa kuin asia, josta nokittelevat. Ehkä Eduskuntaa vastaan kiukutteleva Talentia on aivan väärän keskusjärjestön jäsen. Akavalaiset eivät nimittäin järkevinä koulua käyneinä ihmisinä ole perustuslaissa säädettyä parlamentarismia vastaan. He ovat demokratian ja järjestyksen kannattajia. Ovatko naiset jotenkin vähemmän isänmaallisia kuin miehet? Talentia käyttäytyy kuin SAK:n kirosanat AKT ja Teollisuusliitto. SAK voisi olla Talentialle parempi koti kuin Akava. Talentia ilmoitti saklaisittain keskeyttävänsä työtaistelutoimet, vaikka Akava hyväksyi hallituksen esityksen. Siis liittyykö piikittely tähän epäisänmaalliseen käyttäyttymiseen?
Itse asiaan se ei voi liittyä, koska Talentian jäsenille ja ei-jäsenille, siis alalla maksetaan eri palkkaa samasta työstä jo tälläkin hetkellä. Harjoittelijalle maksetaan vähemmän ja iäkkäälle maksetaan enemmän. Ikälisät ja kokemuskertymät ovat siis vailla perustetta? Tosiasia on, että samasta työstä maksetaan eri palkkoja. Talentian töissä taitaa olla jopa niin, että siellä on miesten euro? Miehet saavat alempaa palkkaa kuin naiset? Katsokaa tilastoja.
Vuoronvaihtokielto ja ylitöistä kieltäytyminen ovat perustuslain vastaista kiukuttelua, työrauha on sentään voimassa. Mutta pahinta on se, että se kohdistuu työntantajaan ja asiakkaisiin, jotka kärsivät. Talentian hallitus halveksii asiakkaan tarpeita ja työnantajia. Lisäksi heillä ei näytä olevan empatiaa auttaa maahanmuuttajia työn saamiseen ja itse ansaitun leivän syrjään kiinni.
Tällaisessa en halua olla mukana. Ei kannata kuulua Talentiaan. Samat edut saa kuuluuko liitton vai ei. Maksamalla jäsenmaksun tuet kaunaisen hallituksen toimia, joista ei jäsenistön kantaa kuitenkaan kysytä. Kannattaa kuitenkin varmistaa ansiosidonnainen kuulumalla kassaan. YTK on yleinen kassa, jonka jäsenmaksu on 100 euroa vuodessa. Talentian hallituksen kiukuttelun tukemiseen maksat varmaan luokkaa 400 euroa vuodessa. Erotus on naisen eurossa vieläkin enemmän! YTK neuvoo, miten toimia. Siellä palvellaan, toisin kuin Talentia akkavaltainen hallitus käskee.
Talentia vailla talenttia?
ihmetystäherättää
0
107
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91024Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125976- 109949
- 56935
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85822Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.43779Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev160727Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66721- 66697
- 44594
- 70586
- 95561
- 52531
- 22526
- 60524
- 35497
- 26490
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31453Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408