Hellarit äänestäneet Pinochetia muistuttavaa

huom2

miestä Brasilian presidentiksi.

3

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PasiToivonen

      Katolilaista äänestivät. Hieno homma.

    • Kansa oli kyllästynyt hallitsevien puolueiden poliitikkojen lahjontaskandaaleihin, joissa miljardit eurot hävisivät poliitikoille ja rahaeliitille. Kun öljynhinta on samalla tullut rajusti alas niin talouden korttitalo romahti ja arviolta puolimiljoonaa uutta työtöntä tuli lisää työmarkkinoille.

      Väki köyhtyy ja kurjistuu, joka lisää kaupungistumista. Favelat synnyttävät jengiytymistä, joka lisää huumeongelmaa, joka lisää rikollisuutta ja anarkiaa. Syntyy kurjuudenkierre, jossa voittajaksi tuli lopulta Bolsonaro. Hän lupasi palauttaa lain ja järjestyksen, muun muassa ja tämä vetoaa massoihin.

      Ilmeisesti monet eivät sinänsä äänestäneet Bolsonaron puolesta vaan vanhaa systeemiä vastaan. Riippumatta siitä kuka olisi ollut PT:tä vastassa toisella kierroksella olisi voittanut, niin paljon kansa halusi muutosta. Nyt muutoksen tarjosi erittäin konservatiivinen ehdokas ja mielenkiinnolla täytyy seurata saako virkakoneiston väkivallan lisäämisellä vähennettyä rikollisuutta ja saako Bolsonaro houkuteltua ulkomaisia investointeja. Ainakin Kiina on jo sijoittanut lisää öljy ja kaasuteollisuuteen, jotta Itaborai saataisiin valmiiksi.

      Olettaisin Bolsonaron yksityistävän valtion omaisuutta ja rakentavan infraa rannikolta mantereen keskiosien maanviljelysalueille. Sillä saataisiin työllistettyä paljon ihmisiä ja samalla Brasilia ratkaisisi suurimman logistisen ongelman mikä sillä tällä hetkellä on.

      • capiche

        Ymmärrän, että Brasilian talous on laitettava kuntoon. Mutta toivottavasti kansa ei joudu maksamaan siitä ihmisoikeuksien ja oikeusvaltion heikkenemisellä. Ottaen huomioon, että Bolsonaro on julistanut kannattavansa mm. sotilasdiktatuuria ja kidutusta. Diktaattori on helppo äänestää valtaan, mutta valitettavasti heistä pääsee eroon vain verta vuodattamalla.

        Demokratian heikkous onkin kansa, joka ei joskus ymmärrä katsoa omaa napaansa pidemmälle. Demokratia ei muutenkaan aidosti toteudu Brasilian kaltaisissa valtioissa, joissa vaihtoehtona on vain oikeisto tai vasemmisto. Parhaiten se toteutuu Suomen kaltaisissa monipuoluejärjestelmissä, jossa hallituksilla on kattavampi pohja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5240
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3716
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      66
      3602
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      15
      3528
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      43
      3159
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2360
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2346
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2194
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2140
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2079
    Aihe