Eihän sille voi mitään, että jos ihan hirveästi välittää ja rakastaakin, niin tuntee menettämisen palkoa, nimenomaan tilanteessa joka on epäselvä. Ohjaa ajatuksia ja haluaa toisen parasta, mutta haluaa myös kuopasta tilanteeseen, mistä pääsee eteenpäin :)
Vastaukset 15
- Todellaepäselvää
Sama klassinen pattitilanne myös täällä. Eteenpäin haluaa, mutta toivoisi selvyyttä enemmän kuin mitään muuta.
- Inventoinitseni
Luopumisen tuska... tunteesta, jonka toinen synnyttänyt? Epäitsekkyyttä, kun halua olisi, mutku ei tunne itseään valmiiksi onneen...? Marttyyriyttä, ehkä vähän, mut ei tarkoituksella, halua enemmän vapauttaa toinen tunteesta, jos toinen kokee (tunneside) huonoa omaatuntoa muutoksen kourissa, johon toinen ei enään kuulu? Tää stoori kuulostaa sekavalta ja vaikeasti ymmärrettävältä, ehkä parempi niin :) Muistot elää, eikä unohdu, Jalat maassa ja varovasti eteenpäin.
- munmielestä
Olet oikeassa. Sekavalta kuulostaa. Mutta niin tutulta.. Jospa mietit asioita liian monimutkaisesti? Miksi et vain heittäytyisi ja antaisi sen onnen tulla, jos sellainen on tulollaan. Entä jos toista kertaa ei enää tulekaan? Ei toista voi vapauttaa tunteista noin vain. Se toinen saattaa vaan kärsiä enemmän tällaisessa tilanteessa.
- Inventoinitseni
munmielestä kirjoitti:
Olet oikeassa. Sekavalta kuulostaa. Mutta niin tutulta.. Jospa mietit asioita liian monimutkaisesti? Miksi et vain heittäytyisi ja antaisi sen onnen tulla, jos sellainen on tulollaan. Entä jos toista kertaa ei enää tulekaan? Ei toista voi vapauttaa tunteista noin vain. Se toinen saattaa vaan kärsiä enemmän tällaisessa tilanteessa.
Lähinnä ajattelen näin, et toinen löytänyt jo uuden kiinnostuksen kohteen, Sen pohjalta kirjoitin aiemman. Toi heittäytyminen on totta, mut koen sen liian lyhytnäköiseksi, uskon et siinä saa paljon, mut ei kanna välttämättä toivotulla tavalla, voi loppua myös nopeasti? Ainahan nämä ovat ainutkertaisia juttuja. Voi olla, ettei samanmoista tilaisuutta toista tule? Ainahan tällaisen tilaisuuden menettäminen harmittaa.
Monimutkaisesti tai toisen kantilta pyrin ajattelemaan asiaa, en itsekkäästi? Kolhujahan näistä saa, mut ei voi kuin itseä syyttää kolhuista. Toisen tunteita en särje, kun mun tilanne ei ole muuttunut, oletuksena oli, et toisella on jo toinen? En ole tehnyt, enkä sanonut hänelle mitään sellaista jolla hän mielen pahoittaisi. Toivottavasti ei koekaan näin meidän juttua, ei pitäisi olla syytä siihen? - munmielestä
Inventoinitseni kirjoitti:
Lähinnä ajattelen näin, et toinen löytänyt jo uuden kiinnostuksen kohteen, Sen pohjalta kirjoitin aiemman. Toi heittäytyminen on totta, mut koen sen liian lyhytnäköiseksi, uskon et siinä saa paljon, mut ei kanna välttämättä toivotulla tavalla, voi loppua myös nopeasti? Ainahan nämä ovat ainutkertaisia juttuja. Voi olla, ettei samanmoista tilaisuutta toista tule? Ainahan tällaisen tilaisuuden menettäminen harmittaa.
Monimutkaisesti tai toisen kantilta pyrin ajattelemaan asiaa, en itsekkäästi? Kolhujahan näistä saa, mut ei voi kuin itseä syyttää kolhuista. Toisen tunteita en särje, kun mun tilanne ei ole muuttunut, oletuksena oli, et toisella on jo toinen? En ole tehnyt, enkä sanonut hänelle mitään sellaista jolla hän mielen pahoittaisi. Toivottavasti ei koekaan näin meidän juttua, ei pitäisi olla syytä siihen?Eli olet luovuttanut? Ja koetat keksiä sille jotain järkevää perustelua? Toinen saattaa odottaa, ihmetellä ja kärsiä vaikka luulet muuta.
- Kulta_tahdothan_sinäkin
Sama täällä mutta mieluiten yhdessä eteenpäin..
Rakkaus on ihmeellinen voima joka siirtää vaikka vuoria..
n>m- Sut.mun.kaa
Tahdon...
Näin se juuri on minullakin. Tämä viesti tiivisti hyvin omat ajatukseni. Ja sitä en nimenomaan ymmärrä, miksi hän ei halua tehdä mitään asioiden edistämiseksi, jotta sieltä kuopasta joskus pääsisi pois.
Olen elänyt tuossa jatkuvassa menettämisen pelossa jo vuosia, ja se on todella rankkaa, sen voin sanoa. Melkein mikään ei ole niin hirveää, kuin pelätä koko ajan niin paljon, ettei meinaa uskaltaa edes hengittää.- UliuliRunqqari
Mä en teitä pelkää, mutta jatka sinä oman paskan luonteesi ja omien rikostesi syyllisyyden projisointia muihin. Hyi vittu että voi kuvottavia paskaluonteita maa päällään kantaa. Pedarirunqqari"jumalanne" kuvaa "kastehetkenne" ja avot, kiristyskoneisto tekemään rikoksia ja pysymään hiljaa on valmis. Miten tommonen ihmissaasta pystyy elämään itsensä kanssa, joka päivä tietäen omat, sekä muiden teot. Suojellaan pedareita ja murhaajia ja varkaita. MÄ EN TEITÄ PELKÄÄ. Vaan saatan teidät pelkäämään minua. Mua ei hiljennä, kiristä, eikä uhkaa YKSIKÄÄN rikollinen pedarirunqq IKINÄ. Ja lakkaa pistämästä myrkkyjä, sekä huumeita miesystäväni ruokiin ja tupakkatuotteisiin. Mun elämäntilanne ei ole "epäselvä", vaan olen parisuhteessa ja sekös teitä runqquja VITUTTAA.
- Jäinmiettimään
Varmaan hyvä analyysi. Mutta miten toisen ajatuksia voi ohjailla? Eikö jokainen tiedä itse mitä tuntee. Jos tunnen jotain toista kohtaan, ei toisten sanomisilla ole siihen vaikutusta suuntaan tai toiseen..
- Sivusta
Ei aloittaja puhunut mitään toisten ajatusten ohjaamisesta. Luepa uudelleen.
- HyvääYötä
Väärässä olet. Kyllä sinunkin ajatuksia pystyy joku manipuloimaan.
Ja aloituksessa ei tosiaan tarkoitettu sitä ollenkaan.
Yrittäkäähän nukkua, kaikkea hyvää. - Tunteetohjaa
HyvääYötä kirjoitti:
Väärässä olet. Kyllä sinunkin ajatuksia pystyy joku manipuloimaan.
Ja aloituksessa ei tosiaan tarkoitettu sitä ollenkaan.
Yrittäkäähän nukkua, kaikkea hyvää.No ei kyllä pysty.
- supper.biatch
HyvääYötä kirjoitti:
Väärässä olet. Kyllä sinunkin ajatuksia pystyy joku manipuloimaan.
Ja aloituksessa ei tosiaan tarkoitettu sitä ollenkaan.
Yrittäkäähän nukkua, kaikkea hyvää.Hyi olkoon, että sylettää tuommoiset uuvatit joilla ei ole elämässä muuta millä nostella itseään ja mahdollisesti erektiohäiriötään (arvaus, ei väite) kuin keulia sillä, että miten kaikki maailmassa on manipuloitavissa. Onneksi sellaiset uuvatit on vaan yleensä niin sekaisin, ettei tarinat oikeen pysy janalla enää, joten simppeleimmilläkin kavereilla on mahdollisuus hypätä kelkasta pois matkalla suoraan rotkoon
- Nokylläpystyy
Tunteetohjaa kirjoitti:
No ei kyllä pysty.
No todellakin pystyy, esimerkki: jos roikut jossain ihmisessä vuositolkulla, kun se itsetunto ja ego sitä tarvitsee, ja samanaikaisesti 5 muuta tekee samaa. Ja se ihminen vetelee marionetin naruista, jotka on ne tunteet. Voi olla rakastunut ja tietää, että tuossa ihmisessa on puutteita, mutta sitä on vaan rakastunut, Tietenkin rakastunut on vietävissä, sehän on pahimmillaa ihan psykoosia!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681236
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381034Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111680S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22605Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61531Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32531Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52509Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22476Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475