Mitä mieltä Maxi 999:stä? Kannattaako maksaa 20 keur ja onko jotain erityistä tsekattavaa? Tietysti purjeet, kone, runko, varusteet jne. Miten nuo ruiskulaminoidut rungot ylipäänsä kestää?
Maxi 999 kysymys
Paketsu
16749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kaikissa käytetyissä varustelutaso vs oma vaatimustaso vaikuttaa lopulliseen investoinnin määrään. Tilava vene ikä-/hintaluokkassaan ja mukava purjehtia. Vene on ketterä esim satamamanöövereissä. 7/8 takilassa kannattaa tarkistaa isopurjeen kunto, iso vaikutus veneen käyttäytymiseen. Varsinkin kun 999 suunniteltiin skuuttaavalle etupurjeelle isolla on sitäkin suurempi vaikutus. Itse olen ollut hyvin tyytyväinen veneeseen. Iso osa tuon ajan veneistä taitaa ruiskulaminoituja.
Miksi ruiskutuslaminoinnista luovuttiin?
En tiedä, joku varmaan osaa vastata tarkemmin, mutta veikkaisin että materiaalia optimoitiin painon keventämiseksi. Sama vahvuus mutta kevyempi rakenne.
Että siirryttiin takaisin lasikuitumattolaminointiin, ikäänkuin ei olisi jo alunperin tiedetty että ruiskulaminoimalla joutuu tekemään paksumpaa saadakseen samanvahvuisen.
Ei missään tapauksessa ole 20 tonnin vene. Jos alle 5v vuotias kone niin max 10000 euroa.
juu osta pois!
20 tonnia tuntuu aika alhaiselta hinnalta. Saako tuolla hinnalla hyväkuntoisen vai remonnttikohteen? Vuosikymmenen alkupuolella noiden normaalihintataso oli vielä 50-60 tonnnia. Tiputusta on tullut reilusti (skandienhan piti pitää hintansa ja 2000-luvun massatuotannon romahtaa), mutta onko mennyt alle puoleen?
Tässä toteutuneita hintoja Ruotsista: https://www.sailguide.com/batfakta/maxi-999
Tuorein on 2016 kauppa ja halvin 35 tonnia.
Pyynti 24t€
https://www.blocket.se/stockholm/Maxi_999_81656840.htm?ca=11&w=3
Nettiveneessä näyttää olevan pyynnit 35 keur hyväkuntoisesta ja 22,5 keur vähän kulahtaneesta. Luulisi että kaupat syntyisi 3000-5000 alle pyyntihinnan nykytilanteessa kun kysyntää ei oikein ole.
Ihan ok tuo minusta vaikuttaa, mitä nyt kuvista voi tulkita? 22,5keur on halpa hinta minusta tuo tason veneestä! Sitten jos joku haluaa varustaa lisää niin vaikuttaa tietysti budjettiin, tuolla pääsee hyvin alkuun!
Veneen varustelussa käy samoin kuin vaikka asunnon putkiremontissa. Parhaan hinnan saa ennen remontteja. Vieläpä niin, että ne tulevat hyväuskoiselle ostajalle yllätyksenä. Katsoisin skandin, johon on uusittu vähintään moottori. Se on ehdottomasti kallein yksittäinen hankinta, eikä sitä saa mitenkään siirrettyä hintapyyntöön.
Tuossa Suomen "halvassa" Maxissa on alkuperäinen kone, ei lämppäriä, ei rullalaitetta, purjeet ilmeisesti alkuperäiset, mittaristo alkuperäinen ja helostus ainakin pääosin alkuperäistä. Yli 30 vuotta on pitkä aika noille ja kaikkien noiden hankkiminen maksaa helposti 20 tonnia.
Tuossa ruotsalaisessa oli paljon enemmän uusittu, mutta siinäkin purjeet ovat varsin vanhoja, lämppäri huollon tarpeessa, mittareista ei mainita mitään jne. Kuvia ei ole, joten kunnosta ei tiedä.
tottapa tuo en katsonut ihan noin tarkkaan...
Noissa vanhoissa veneissä on nykyisellä kehityksellä riski joutua viimeiseksi omistajaksi eli muutaman vuoden päästä eivät kelpaa kenellekään edes ilmaiseksi.
Tuskin Maxissa vielä tuollaista riskiä on, varsinkin kunnossapitämällä. Tietysti veneen ollessa 40-vuotias alkuperäisellä varustuksella, alkaa haluttavuus olla nollissa. Päivittäminen jo kohtuuttoman kallista.
Luultavasti Maxi on nyt ihan hyvä ostos, toisin kuin 5-10 vuotta sitten, jolloin se oli vielä kallis.
Varmaan ylläpidontarve kattaa kaikki vanhemmat veneet. Maxissa on mielestäni kuitenkin jo aika hyvin tasapainossa hyvät tilat perhepurjehdukseen, mutta kuitenkaan olematta tylsä purjehtia. No olen ehkä hieman puolueelinen...Ehkä se oli kuitenkin ruotsalaisella mukavuudenhaluisuudellaan suunnannäyttäjä? Joo, kyllä vanha hinta 50-60keur on ajan saatossa korjaantunut. Mitähän ne maksoi uutena?