S-Pankki ei huoli enää PK-yritysasiakkaita?

Yksi-pankki-vähemmän

Aikeissa oli avata firman kakkostiliksi pankkitili S-pankkiin. Mutta eipä sellainen taida enää onnistua, jos oikein tulkitsen tätä sanomaa.

"Pienyritykset ja yhdistykset
Emme tällä hetkellä tarjoa pankkipalveluja uusille
pienyritys-, maatila- tai yhdistysasiakkaille."
https://www.s-pankki.fi/fi/yhtiot

Mitähän tuo 'pienyritys' tarkalleen tarkoittaa? Pari vuotta toimineelle Osakeyhtiöllekö ei enää saa pankkitiliä auki S-pankissa vai?

14

7692

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiLainmukaanVaadita

      Ei ole tietääksi huolinut koskaan. Jos olet toiminimi avaa tili omalla nimelläsi ja käytä sitä yrityksen tarpeisiin. Muissakin pankeissa tämä on mahdollista. Verottajalla ei ole mittään vaatimuksia tähän. Muutenkin koko yritystili on pelkkää rahastusta pieniltä toiminimiyrityksiltä.

    • Pankista-soitettiin

      Taitaa olla joku pari vuotta, kun entinen Tapiola-Pankki muuttui S-pankiksi. Tapiolan aikaan kaiken kokoiset yritykset kelpasivat pankille asiakkaiksi. Nyt S-pankki ilmoittaa ottavansa vain taloyhtiöitä ja suurkonserneja asiakkaiksensa.

      Asiasta toiseen, meille soitettiin kesällä Osuuspankista, siellä olevaan sivutiliimme viitaten. Kyseltiin firman omistajien nimet ja omistusosuudet.

      Lisäksi kysyttiin että onko yrityksessä kukaan "poliittisessa asemassa oleva henkilö, onko perheenjäsen mukana politiikassa, tai omaatteko läheisiä suhteita tunnettuihin poliitikkoihin."

      Piti oikein vähän aikaa miettiä onko se monia vuosia äänstämäni kansanedustaja tunnettu ja vaikutusvaltainen poliitikko. Kahviteltu on sen kanssa usemammankin kerran, mutta onko tämä sitä läheistä tuntemista sitten?

      Sanoin että ei ole täällä ketään poliitikkoja, eikä ole suhteita, eikä me tunneta ketään poliitikoitakaan. Se vastaus tuntui OP:n puhelinkyselijää tyydyttävän.

      Menee aika kummalliseksi nämä pankkiasioinnin kiemurat ja kyselemiset. Kaikkea perustellaan rahanpesun estämisellä. Mutta tuntuu että tässä on jo jotakin laajempaakin EU-agendaa takana, näissä politiikkaan liittyvissä kysymyksissä.

      • Tapiola_S-pankki_omaSp

        Soittelivat myös Oma-Säästöpankista ja yrittivät kysellä kanssa kaikenlaista EU-pykäliin vedoten, en tietenkään ala tuntemattomalle soittajalle kertoamaan mitään henkilökohtaista, kummallista, että pankki edes lähtee tuollaista kampanjaa toteuttamaan puhelimitse. Pyytelivät käymään myös konttorilla, oma aika on kuitenkin sen verran arvokasta, ettei tuollaisen takia voi lähteä juoksemaan kesken päivän nettipalvelujen aikakaudella.

        Yritykseni on joutunut pakkovaihtamaan pankkia kahdesti, ensin tili oli Tapiola, sitten se muuttui S-Pankin tiliksi, sen jälkeen S-Pankki lopetti palvelut pienille yrityksille ja siirsivät firman rahat ja tilin Oma Säästöpankkiin. Tilinumerokin vaihtui siinä samassa, teetti pirusti työtä antaa uudet tilitiedot kuukausittain maksaville asiakkaille, hetken oli firman kaikki rahatkin kadoksissa vaihdoksen aikaan. Joitakin vanhalle S-tilille maksettuja rahan palautuksia on kateissa edelleen, muutaman kympin juttuja ei kannata alkaa edes selvittelemään, aikaa vain tuhraantuu. Tuhansien eurojen laskuja tuli pitkällä viiveellä ja joutui muistutuslaskuja lähettämään, sekä sotkua selvittelemään, kun jotkut asiakkaat maksoivat vanhalle tilinumerolle, vaikka laskussa oli uusi tilinumero ja viivakoodi.
        Kaikenkaikkiaan vituttaa S-Pankin toiminta ja Oma Säästöpankki on järjettömän kallis, jokaisesta klikkauksesta nettipankissa rahastetaan ja nettipankki on muutenkin kömpelö viritys.


      • Lisää-harkinta-aikaa

        Ai jaa, tuonneko ne entiset Tapiolan PK-yritysasiakkaat on häädetty, Oma Säästöpankin tiskille.
        https://www.omasp.fi/fi/yrityksille/maksuliikenne/maksuliikennepalvelut

        Kertomasi perusteella ei kovin hyvää kuvaa saisi. Tosin yllä kuvatut vaikeutesi saattavat liittyä tuohon tilin vaihtumiseen pankista toiselle.

        Kakkospankin ei tarvitse välttämättä olla niin täysin sutjakka, jos kk-maksut vain muuten ovat kohtuulliset. Mutta koville veloituksillekin annoit tuossa kyytiä.


      • ertyuiopåpoit
        Tapiola_S-pankki_omaSp kirjoitti:

        Soittelivat myös Oma-Säästöpankista ja yrittivät kysellä kanssa kaikenlaista EU-pykäliin vedoten, en tietenkään ala tuntemattomalle soittajalle kertoamaan mitään henkilökohtaista, kummallista, että pankki edes lähtee tuollaista kampanjaa toteuttamaan puhelimitse. Pyytelivät käymään myös konttorilla, oma aika on kuitenkin sen verran arvokasta, ettei tuollaisen takia voi lähteä juoksemaan kesken päivän nettipalvelujen aikakaudella.

        Yritykseni on joutunut pakkovaihtamaan pankkia kahdesti, ensin tili oli Tapiola, sitten se muuttui S-Pankin tiliksi, sen jälkeen S-Pankki lopetti palvelut pienille yrityksille ja siirsivät firman rahat ja tilin Oma Säästöpankkiin. Tilinumerokin vaihtui siinä samassa, teetti pirusti työtä antaa uudet tilitiedot kuukausittain maksaville asiakkaille, hetken oli firman kaikki rahatkin kadoksissa vaihdoksen aikaan. Joitakin vanhalle S-tilille maksettuja rahan palautuksia on kateissa edelleen, muutaman kympin juttuja ei kannata alkaa edes selvittelemään, aikaa vain tuhraantuu. Tuhansien eurojen laskuja tuli pitkällä viiveellä ja joutui muistutuslaskuja lähettämään, sekä sotkua selvittelemään, kun jotkut asiakkaat maksoivat vanhalle tilinumerolle, vaikka laskussa oli uusi tilinumero ja viivakoodi.
        Kaikenkaikkiaan vituttaa S-Pankin toiminta ja Oma Säästöpankki on järjettömän kallis, jokaisesta klikkauksesta nettipankissa rahastetaan ja nettipankki on muutenkin kömpelö viritys.

        Mikä järki S-Pankilla oli potkia pois pienet yritykset asiakkaistaan, pankkipalvelut avattu ja kaikki toimi? Muut pankit haluaa maksavia uusia asiakkaita ja pitää vanhoista kiinni, S-Pankki pyrkii niistä eroon, ilmeisesti pienet yritykset joutuivat jonkinlaisen taustalla käydyn kaupan uhreiksi, ne myytiin uusiksi asiakkaiksi oma-Säästöpankkiin jonkilaisella salaisella sopimuksella.


    • Vain-oikeat-politiikat

      Noihan S-pankit toimii pelkästään S-markettien kassatiskeillä, ei niillä omia konttoreita ole. Nykyään on yrityksen kuin yritysten helkatin vaikeata saada itselleen pankkitiliä auki. Ei se millään nettipalveluilla eikä pankkitunnistautumisilla tms. onnistu.

      Esimerkiksi S-pankkia paljon isommalla Osuuspankillakin on Espoon kokoisessa kaupungissa vain 1 pankkikonttori (Tapiolassa) jossa yritystilin avaaminen onnistuu. Ne ensin läpivalaisee koko yrittäjän ja sen firman ja rahavirrat. Ettei tiliä vaan käytetä huumerahojen pesemiseen, eikä Euroopan Unionin vastaiseen poliittiseen toimintaan.

      S-marketin kassatyttö ei osaa tuollaista kovistelemista tehdä, eikä se osaa yritykselle pankkitiliä avata.
      Siksi S-marketti lemppasi kaikki Tapiolasta heille siirtyneet vanhatkin yritysasiakkaat pois.

      • AmatööriAntti

        Kyllä S-Pankilla on omia konttoreita esimerkiksi Prismassa. S-ketjun kassoilla pystyy nostamaan rahaa ja laittamaan sitä tilille, ei kait ne siinä muita pankkiasoita ala hoitamaan kun jono kasvaa.


      • 1234567891234

        Ei se S-marketin kassatyttö tilejä avaa isoillekaan yrityksille, jotka pankki kuitenkin huolii asiakkaikseen. Näissä isoissa firmoissa onkin sitten eritason mahdolisuudet pestä rahaa ja suorittaa veronkiertoa, kun toiminta-alueena voi olla koko maapallo ja omat juristit kehittämässä veronkiertoa, rahaliikenne voi olla satoja miljoonia.
        Pikkufirmojen rahanpesu on aika mahdotonta, kuitit on kaikesta ja kirjanpito vaaditaan, toisin kuin yksityishenkilöltä, jotka voi kysyttäessä valehdella mitä vaan.

        Jonkilainen kauppa, tai etupiirijako asiakaista on tehty oma-Sp:n kanssa, ei ole muuta realistista vaihtoehtoa, sitä vaan ei kerrota asiakkaille.
        S-Pankki voi tehdä oharit nykyisillekin As Oy asiakkaille ja isommille firmoille, sitä ei mikään laki estä, pankin ja tilin vaihto voi olla hankala operaatio yritykselle, se harvoin sujuu ongelmitta, asiakkailla on omissa laskunmaksuohjelmissaan vanhoja tilinumeroita ym.


    • Ahneudenkuvaa

      Pikku yritys joutuu maksamaan suuren yrityksen kulut tillistä!!!
      Ahnetta rahastamista tämä on.
      Verottaja vaatii yritystilin
      OP Pohjolasta haluaisin siirtää yritystilin pois.
      Kulut on liialliset, kun ei niitä tilitaphtumia ole paljoa.
      - onko pieni yritykselle edullista tiliä missään pankissa? Tai ulkomailla??

      • Mitä-vaati-verottaja

        Kerros vähän tarkemmin että millä sanamuodoilla verottaja muka vaatii nimenomaan yritystilin perustamista?

        Eihän tuollainen Yritystili ole pankissa pienen firman kyseessä ollen muuta kuin markkiniointinimi. Samanlaisia tilejä ne on vaikka pienen Toiminimen firman nimissä oleva tili kuin toiminimiyrittäjän omakin tili, ei niissä tileissä eroa ole.

        Arvelisin että verottaja olisi voinut vaatia tai ehdottaa, että avaat oman erillisen tilin firmasi tilitapahtumille. Mutta ei ne sitä tietääkseni vaadi, että sen pitää olla Yritystili.


    • Tällaiset-kelpaa

      Kyseinen S-pankki huolii asiakkaikseen mm. taloyhtiöitä, kuten esim. meillä on. Taloyhtiöiden taas on pakko hoitaa kirjanpitonsa tilitoimistoissa tai isännöintitoimistoissa.

      Ainakin meidän uudelle tilitoimistolle avattiin S-pankkiin pankkitili ja siihen Web Services tunnukset. Niillä se pystyi alkamaan hoitaa 6 kiinteistöä käsittävän taloyhtiömme tilinhoitoja ja kirjanpitoa.

      Tilitoimistomme on toiminut kymmeniä vuosia. Mutta niin vain piti sen talouspäällikön mennä näyttämään naamansa S-marketin asiakaspalvelun kassalle, ja esittää henkilöllisyystodistus. Muuten ei tiliä saanut auki.

      • MursuWalrus

        Se nyt on vain nykypäivää tuo tunnistautuminen. Ei mikään muukaan pankki avaa tiliä ilman, että tunnistaa asiakkaan ellei ole aikaisempaa asiakas-suhdetta.

        Muutenhan kuka vaan voi avata tilin kenen vaan nimillä, koijata sinne rahaa nettihuijauksilla ja vastuuseen joutuu syytön ihminen.


    • Pankiton

      Minulle kävi vähän samalla tavalla kun yritin avata tilin Handesbankkeniin. Eivät suostuneet sillä yritykseni on pieni, joten rahavirta ei ollut riittävän houkuttava. Yksityishenkilölle on pankin pakkoa avata tili mutta yritykset ovat siinä suhteessa lainsuojattomia.

    • Mulla on S-pankissa tili ja verkkopankissa pystyn avaamaan 'alatilejä' ihan ilmaiseksi.

      Henkilöyhtiö, kaksi kuolinpesää ja kaksi vuokra-asuntoa. Oy ei ehkä onnistuisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe