Kihniön koululaitos paistattelee paikallislehden otsikoissa. On kiusattujen kirjoituksia, ja johtajien vastauksia. Vastaus vain ei antanut vastausta kiusatuille. Miksiköhän.????.
Miten koululaitos aikoo hoitaa nämä ongelmien aiheuttajat pois kiusaamasta ???.
Vai jatkuuko vanha malli, että kiusatut, ja hakatut siirretään muualle ???. Mikä on vanhempien , ja koululaisten mielipide ???.
KOULUHYVINVOINTI
7
750
Vastaukset
- liisasta
Vanha malli jatkuu kihniöläisistä osa on kasvanut siihen että työpaikoilla ja muuallakin
on se määrätty porukka jotka valehtelee ja puhuu pahaa toisista ja tuovat itsensä esiin hyvyyden ja kultaisuuden elemuksena. - KiusattuJaHakattu
Itse olin kouluikäinen seiskyt luvulla, ja on monta kokemusta kiusaamisesta.
Välitunnit olivat yhtä helvettiä, kun sai pelätä että koska tulee turpaan. Sen aikaiset kovikset , kun saattoivat lyödä ketä sattuu.
Kiristivät rahaa, tupakkia ,karkkia jota oli varastettava kotoa tai kaupasta. Poikien vessassa kävin koko kouluaikana, tasan yhden kerran. Siellä sai syrjäkylän hiljainen pikkumies varmasti kuonoonsa. Puhuin kerran omalle luokanvalvojalleni asiasta, vastaus oli että älä liiku kyseisessä seurassa.
Huvittava vastaus, enkä senjälkeen luottanut opettajiini.
Pääsin koulusta pois, toki monta mustelmaa rikkaampana, katkerana mutta myös vahvana luottaen että selviän elämässä.
Osaan kuvitella miltä lapsesta tuntuu, kun menee kouluun, jossa tälläistä tapahtuu.
Se hätä ,pelko, ahdistus, kuka haluaa sellaista lapselleen.
Toivon hartaasti että koulu laittaisi asiat kuntoon. Yksikin päivä kiusattuna voi olla liikaa.- Mattirules
Katsoisitko joskus siihen prinsessapeiliin vastakkaiselta puolelta, niin vastaus voisi löytyä sieltä. En ihan ymmärrä, että olet käsitykseni mukaan suvaitsevainen kukkahattutäti ja silti kritisoit uskonnollista kasvatusta koulussa. Matti rules!!
- Nyrkkiäsilmään
No eihän Kihniössä kiusata. On niin Kiva-Kiva-koulu ettei se voi olla edes mahdollista.
Täällä jos et kuulu tiettyyn uskonjoukkoon tai muuten vanhempien pussi satu olemaan kunnossa, niin et ole mitään. Ja koska uskonto tai rahapussi, kukaan koulussa ei uskalla tehdä tai sanoa lapsille mitään. Vanhemmat hyssyttelevät ettei heidän kultasensa mitään voi tehdä vaan rahaton pakana perkele se syypää kaikkeen on.
Se että kullanmuru sitten sattuukin saamaan ”rangaistuksen” kotona esim et saa katsoa puhelinta yhteen iltaan aiheuttaa sen, että seuraavana päivänä kiusattu joutuu vielä enemmän kärsimään.
KOULUN ON HERÄTTÄVÄ JA AVATTAVA SILMÄNSÄ, myös niiden omien uskonveljien lasten suhteen! - jushinkin
Mitä sen väliä on semmosten ihmisten ope ottaa ryhmähalin kiusaajien kanssa semmoset saa muuttaa muualle meille kaikki jos ei muuten niin vähän urkkimalla
- Sivustaseurannut
Kovasti on esillä koulukiusaaminen sekä paikallisessa lehdessä että somepalstoilla. Olen samaa mieltä, että kiusaamiseen on puututtava asianmukaisesti ja vakavasti. Nyt vaan tuntuu, että kaikki kiusaaminen käännetään koulun syyksi. Kyllähän se niin on, että pitäisi kääntää katse ensin sinne kotiin päin ja miettiä miksi se oma lapsi kiusaa. Myös kotona pystytään tehokkaasti ehkäisemään kiusaamista, kunhan vaan vanhemmat ottavat sen vakavasti. Jutellaan niiden lasten kanssa ja vietetään yhteistä perheaikaa. Eikä vaan puolustella sitä oma mussukkaa ja syyllistetä muita, jos oma lapsi voi huonosti. Nykypäivän kasvatus tuntuu olevan osaltaan niin lepsua ja vapaata, ei kunnon rajoja ja sääntöjä. Herätkää vanhemmat ja ottakaa ohjat käsiinne lastenne kasvatuksessa. Päävastuu kasvatuksessa on kodilla, ei koululla. Koulun tehtävä on tukea kasvatusta ja opettaa.
- kiillä
Mitä itkette kihniöläiset?? Itsehän olette maailmanne luoneet. Kaikenlainen vääryys on sallittua kun se tulee uskosta tai jostain muusta kummalisesta auktoriteetista.
Jotkut tarvii elämäänsä sellaisen tahon jonka syyksi saa oman saamattomuuden tai vastuun pakoilun. Etsitään se heikoin jonka kimppuun voidaan hyökätä. Sitten kun vanhuus saapuu ollaan niin hyvää ja oikeuden mukaisuutta puolustavaa mutta silloinkin
vain jos muutkin ovat samaa mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1467831Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007300Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216778Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736361Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236034Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht25906Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125832Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368