Kihniön koululaitos paistattelee paikallislehden otsikoissa. On kiusattujen kirjoituksia, ja johtajien vastauksia. Vastaus vain ei antanut vastausta kiusatuille. Miksiköhän.????.
Miten koululaitos aikoo hoitaa nämä ongelmien aiheuttajat pois kiusaamasta ???.
Vai jatkuuko vanha malli, että kiusatut, ja hakatut siirretään muualle ???. Mikä on vanhempien , ja koululaisten mielipide ???.
KOULUHYVINVOINTI
7
779
Vastaukset
- liisasta
Vanha malli jatkuu kihniöläisistä osa on kasvanut siihen että työpaikoilla ja muuallakin
on se määrätty porukka jotka valehtelee ja puhuu pahaa toisista ja tuovat itsensä esiin hyvyyden ja kultaisuuden elemuksena. - KiusattuJaHakattu
Itse olin kouluikäinen seiskyt luvulla, ja on monta kokemusta kiusaamisesta.
Välitunnit olivat yhtä helvettiä, kun sai pelätä että koska tulee turpaan. Sen aikaiset kovikset , kun saattoivat lyödä ketä sattuu.
Kiristivät rahaa, tupakkia ,karkkia jota oli varastettava kotoa tai kaupasta. Poikien vessassa kävin koko kouluaikana, tasan yhden kerran. Siellä sai syrjäkylän hiljainen pikkumies varmasti kuonoonsa. Puhuin kerran omalle luokanvalvojalleni asiasta, vastaus oli että älä liiku kyseisessä seurassa.
Huvittava vastaus, enkä senjälkeen luottanut opettajiini.
Pääsin koulusta pois, toki monta mustelmaa rikkaampana, katkerana mutta myös vahvana luottaen että selviän elämässä.
Osaan kuvitella miltä lapsesta tuntuu, kun menee kouluun, jossa tälläistä tapahtuu.
Se hätä ,pelko, ahdistus, kuka haluaa sellaista lapselleen.
Toivon hartaasti että koulu laittaisi asiat kuntoon. Yksikin päivä kiusattuna voi olla liikaa.- Mattirules
Katsoisitko joskus siihen prinsessapeiliin vastakkaiselta puolelta, niin vastaus voisi löytyä sieltä. En ihan ymmärrä, että olet käsitykseni mukaan suvaitsevainen kukkahattutäti ja silti kritisoit uskonnollista kasvatusta koulussa. Matti rules!!
- Nyrkkiäsilmään
No eihän Kihniössä kiusata. On niin Kiva-Kiva-koulu ettei se voi olla edes mahdollista.
Täällä jos et kuulu tiettyyn uskonjoukkoon tai muuten vanhempien pussi satu olemaan kunnossa, niin et ole mitään. Ja koska uskonto tai rahapussi, kukaan koulussa ei uskalla tehdä tai sanoa lapsille mitään. Vanhemmat hyssyttelevät ettei heidän kultasensa mitään voi tehdä vaan rahaton pakana perkele se syypää kaikkeen on.
Se että kullanmuru sitten sattuukin saamaan ”rangaistuksen” kotona esim et saa katsoa puhelinta yhteen iltaan aiheuttaa sen, että seuraavana päivänä kiusattu joutuu vielä enemmän kärsimään.
KOULUN ON HERÄTTÄVÄ JA AVATTAVA SILMÄNSÄ, myös niiden omien uskonveljien lasten suhteen! - jushinkin
Mitä sen väliä on semmosten ihmisten ope ottaa ryhmähalin kiusaajien kanssa semmoset saa muuttaa muualle meille kaikki jos ei muuten niin vähän urkkimalla
- Sivustaseurannut
Kovasti on esillä koulukiusaaminen sekä paikallisessa lehdessä että somepalstoilla. Olen samaa mieltä, että kiusaamiseen on puututtava asianmukaisesti ja vakavasti. Nyt vaan tuntuu, että kaikki kiusaaminen käännetään koulun syyksi. Kyllähän se niin on, että pitäisi kääntää katse ensin sinne kotiin päin ja miettiä miksi se oma lapsi kiusaa. Myös kotona pystytään tehokkaasti ehkäisemään kiusaamista, kunhan vaan vanhemmat ottavat sen vakavasti. Jutellaan niiden lasten kanssa ja vietetään yhteistä perheaikaa. Eikä vaan puolustella sitä oma mussukkaa ja syyllistetä muita, jos oma lapsi voi huonosti. Nykypäivän kasvatus tuntuu olevan osaltaan niin lepsua ja vapaata, ei kunnon rajoja ja sääntöjä. Herätkää vanhemmat ja ottakaa ohjat käsiinne lastenne kasvatuksessa. Päävastuu kasvatuksessa on kodilla, ei koululla. Koulun tehtävä on tukea kasvatusta ja opettaa.
- kiillä
Mitä itkette kihniöläiset?? Itsehän olette maailmanne luoneet. Kaikenlainen vääryys on sallittua kun se tulee uskosta tai jostain muusta kummalisesta auktoriteetista.
Jotkut tarvii elämäänsä sellaisen tahon jonka syyksi saa oman saamattomuuden tai vastuun pakoilun. Etsitään se heikoin jonka kimppuun voidaan hyökätä. Sitten kun vanhuus saapuu ollaan niin hyvää ja oikeuden mukaisuutta puolustavaa mutta silloinkin
vain jos muutkin ovat samaa mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038