e30 lakkas käymästä

niin teki semmoista kun otin auton sisältä ja lähdin ajamaan, parin minuutin päästä alkoi käymään kolmella... tulpat on vaihdettu ja joka tulpalle tulee kipinä, mutta kun ottaa kolmoselta tulpan johdon irti ei käynti muutu.. onko kellään tietoa miten oireilee jos syt.ohj. yksikkö on hajonnut? 318 kaasari, vm86.
3465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin vika lienee tulpan johdoissa, liitokissa tai sitten virranjakajan kannessa. (jos mahdollista kokeile johtojen vaihtoa)
Teoriassa on mahdollista, että yhden sylinterin venttiili olisi hajonnut, mutta ei kai yleensä tule ylks-kaks.

Äänestä
  • Että keinuvipu poikki. Se voi mennä aivan yhtäkkiä M10 ja M20-moottoreissa. Itselläni joskus M20 B20-moottorista meni 1-sylinterin imuventtiilin keinuvipu poikki. Mutta tosiaan kannattaa katsoa johdot, virranjakajan kansi ja tulpatkin. On meinaan itselleni sattunut joskus Boschin tulppa, joka ei kestänyt sataakaan kilometriä.

    Äänestä

  • Luulenpa jotta tulpan johdoissa tai siinä virranjakajassa! Jos olis jossain boksissa niin kyllä se pimentäis koko vehkeen kerralla! Noissa alle -88 vuotisissa kaasarivehkeissä on ollu aika yleistä tuo kolmella käyminen, jos sen venttiilien raksutukselta yleensäkkään kuulee!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juu kirjoitti:

niin teki semmoista kun otin auton sisältä ja lähdin ajamaan, parin minuutin päästä alkoi käymään kolmella... tulpat on vaihdettu ja joka tulpalle tulee kipinä, mutta kun ottaa kolmoselta tulpan johdon irti ei käynti muutu.. onko kellään tietoa miten oireilee jos syt.ohj. yksikkö on hajonnut? 318 kaasari, vm86.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu