Kahdenkeskiset tilanteet ahdistaa

ahdistuslevel276

Oikeesti oon tosi kyllästynyt mun tilanteeseen.

En voi olla yhtään rennosti normaalissa sosiaalisissa tilanteissa. 3-4 henkilön porukassa voin olla kuitenkin paljon rennommin kuin kahdenkeskisissä tilanteissa. Ne tilanteet ahdistaa ihan hirveästi ja mun aivot vaan jotenkin jäätyy enkä saa sanottua mitään. Ja tämä on siis ihan myös lähimpien ystävien kanssa (kuinka läheiseksi voi sanoa ystävää jonka kanssa ei voi edes kahdenkesken puhua normaalisti). Isommissa porukoissa oon monesti se läpän heittäjä, mutta kun tulee kahdenkeskinen tilanne niin aivot vaan tilttaantuu eikä todellakaan läppä lennä tai mikään muukaan keskustelu.

Haluaisin niin paljon tutustua uusiin ihmisiin ja saada lisää kavereita mutta vaikka olen jo vuoden tuntenut jonkun melkein samanlaisen ihmisen kuin itse olen niin silti ahdistaa se kahdestaan oleminen, miksi???

Haluaisin kuulla onko kellään tämmöistä samaa, tai vielä parempi jos on joskus ollut ja nyt olisi päässyt siitä kokonaan eroon.

-N20

ps. anteeksi jos viesti on hieman sekavasti kirjoitettu

2

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MuutkinJännittää

      Oletko niin tottunut läpän heittäjä ja isoissa porukoissa yleensä oleva, että et sitten kahdenkesken uskalla olla yhtään vakavampi ja syvällisempi? Ei aina tarvitse olla hauska läpän heittäjä. Jos keskustelua ei synny niin sitten ei vain näe mitään tarpeeksi arvokasta syytä sen aloittamiselle. Yleensä ottaen turhanpäiväinenkin keskustelu on parempi kuin ei mitään, mutta ei missään nimessä pidä täyttää jokaista rakoa turhanpäiväisellä jaarittelulla! Se vain saa ihmiset väsyneeksi ja ärtyiseksi. Hyvillä kavereilla voi olla hiljaisiakin hetkiä kahdenkeskenkin, eikä ystävyys mene siitä rikki... Ehkä tästä ei ollut mitään apua, mutta tulipa kommentoitua ainakin ajatuksella viestiisi... Kannattaa myöskin unohtaa että pääsisi kokonaan eroon sellaisista tunteista, koska sitten ei varmasti pääse. Jos ajattelet että ei haittaa vaikka vähän jännittääkin niin sitten se neutraloituu. Ei haittaa.

      • rwrw

        Hiljaiset hetket on joo vaikeita vaikka ei niissä periaatteessa mitään pahaa ole. Introvertit kuten itsekin koen että jotain juttua pitää olla ettei vaan tuijoteta toisia silmiin. Jännä ilmiö tuo että 3-4 hengen seurassa koet rentoutuvasti kun yleensä isompi ihmismäärä alkaa ahdistamaan ainakin minua. Harjoittele näitä tilanteita edes vähä kerrallaan. Iän mukana helpottanee myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5392
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3581
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2965
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1926
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      289
      1753
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1412
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1312
    Aihe